Hastane raporu mahkemeye sunuldu: Özkan için 'infaz erteleme' durumunun devamına karar verildi

Hastane raporu mahkemeye sunuldu: Özkan için 'infaz erteleme' durumunun devamına karar verildi
Yayınlanma:
A+ A-
Ağır sağlık sorunları nedeniyle infazı üç ay ertelenen Mehmet Emin Özkan’a ilişkin 'Cezaevinde hayatını yalnız idame ettiremez' içerikli hastane raporu mahkemeye sunuldu. Mahkeme, 'infaz erteleme' durumunun devamına karar verdi.

Artı Gerçek - Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 1993’te Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın öldürülmesiyle ilişkilendirilerek 27 yıl hapiste tutulan ve 'Cezaevinde kalamaz' raporuyla infazı üç ay ertelenen 84 yaşındaki Mehmet Emin Özkan’ın yeniden yargılama kapsamındaki davasının 31’inci duruşması Adana 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Özkan'ın sağlık sorunları nedeniyle katılmadığı duruşmada, İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi avukatlarından Yasemin Dora Şeker hazır bulundu.

HASTANE RAPORU: HAYATINI YANLIZ İDAME ETTİREMEZ

Avukat Şeker, Özkan'ın başvurusuyla 10 Ekim tarihli Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından verilen "Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporu" mahkemeye sunuldu. Raporda, şu ifadelere yer verildi:

"5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfaz Hakkında Kanununun 16/2 maddesi kapsamında değerlendirilmeyeceği, 16/6 maddesi kapsamında değerlendirilebileceği, ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yanlız idame ettiremeyeceği, cezasının infazının geriye bırakılmasının tıbbi uygun olacağı, Anayasasının 104/2-b maddesinde belirtilen 'Sürekli hastalık, sakatlık ve kocama hali' kapsamında değerlendirileceği, 5275 Sayılı Kanunun 15/A maddesinin 3/B maddesi kapsamında ağır hastalık, engellilik ve kocama hali olduğu, anılan kanun maddesinden faydalanabileceği...

Yukarıda belirtilen değerlendirmelerin içeriğinde infazı açısından yapılacak değerlendirmeye esas olmak üzere hastalığı nedeniyle R Tipi Kapalı/Açık Ceza İnfaz Kurumlarında kalmasının (cezasının infazının ertelenmemesi durumunda) uygun olacağı, şahsın bakıma muhtaç olduğu ve öz bakımını karşılayamadığından dolayı R Tipi Ceza İnfaz Kurumunda yatması uygundur. Durumu Bildirir Sağlık Kurulu Raporudur."

MÜTALAA İÇİN EK SÜRE TALEBİ

Savcı, mütalaasını mahkemeye sunmak için ek süre talep etti. Şeker ise Özkan hakkında Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nce verilen son raporuna dikkat çekti.

'BERAAT İÇİN BÜTÜN KOŞULLAR UYGUN'

Şeker, Özkan’ın sağlık durumunun cezaevi için uygun olmadığını belirterek, “Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nce verilen Sağlık Kurulu Heyet Raporu da Özkan'ın durumunu özetlemiştir. Cezaevine alınmaması gerekir" dedi. İzmir 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden davaya değinen Av. Şeker, "Bu koşullarda esas hakkında bir karara ihtiyacınız yok. Beraat karar vermeniz için bütün koşullar uygun" diye konuştu.

'İNFAZ ERTELEME’NİN DEVAMINA…'

İddia makamının talebini kabul eden mahkeme heyeti, Özkan ile ilgili verilen “infaz erteleme” durumunun devamına karar vererek duruşmayı 7 Aralık'a erteledi.

NE OLMUŞTU?

Mehmet Emin Özkan, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993’te Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın ölümünden sorumlu tutularak, 1996’da Mersin’de gözaltına alındıktan sonra iki tanığın beyanları doğrultusunda tutuklandı. Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) “Devletin birliği ve bütünlüğü bozmak” iddiasıyla yargılanan Özkan, müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 2 tanık, daha sonra işkence altında ifade verdiklerini dile getirdi. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), “adil yargılanma” yönünde ihlal kararı verdi. AİHM kararı üzerine Özkan'ın hakkında açılan davanın yeniden görülmesine karar verildi. Özkan'ın davası 2014’ten bu yana devam ediyor.

BİRÇOK HASTALIĞA YAKALANDI

Özkan, cezaevinde kaldığı süreçte birçok hastalığa yakalandı. Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 6 Nisan 2015 tarihinde de Özkan'a dair bir rapor hazırlayarak, vücut fonksiyonunda yüzde 87 kayıp olduğunu belirtti. Hastanenin "cezaevinde kalamaz" raporuna rağmen Özkan, ATK'nin “cezaevinde kalabilir” yönünde hazırladığı raporlar nedeniyle tahliye edilmiyordu.

Özkan, fenalaşması üzerine 13 Temmuz'da bir kez daha Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesine kaldırıldı. Kelepçeli bir şekilde tedaviye götürülen Özkan, yoğun bakıma alındı. Özkan, daha sonra yeniden cezaevine götürüldü. Özkan, ATK’nin “cezaevinde kalamaz” raporu üzerine infazı 3 ay ertelenerek 17 Temmuz’da tahliye edildi. Sürenin tamamlanması ardından Özkan ailesi, yeniden infazın ertelenmesi için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Başsavcılığın, başvuruya ilişkin karar vermesi bekleniyor. (MA)

Öne Çıkanlar