'Gizli tanık' skandalı: Savcı, iddianameye ekledi, Emniyet 'Öyle biri yok' dedi

'Gizli tanık' skandalı: Savcı, iddianameye ekledi, Emniyet 'Öyle biri yok' dedi
Savcılığın 'var' dediği gizli tanık için Emniyet, 'Öyle biri yok' yanıtı verdi.

Haklarında müebbet hapis cezası istenen 2 kişi hakkında hazırlanan iddianamede adı geçen gizli tanığın aslında var olmadığı ortaya çıktı.
 
Nusaybin’de uygulanan sokağa çıkma yasağı döneminde aracı kaybolan M.Z.Ç. ile arkadaşı H.B. hakkında 2018 yılında Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede 'Dicle' isimli bir 'gizli tanık' beyanlarına yer verildi.

Gözaltına alınıp savcılık tarafından tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edilen iki isim, Sulh Ceza Hakimliği kararıyla tutuklanmalarına yeterli delil olmadığı gerekçesi serbest bırakıldı. 
 
Cumhuriyet Savcısı Nurettin Güner tarafından iki isim hakkında 25 Mart 2020’de hazırlanan iddianame, sunulduğu Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 
 
"Kamu malına zarar verme", "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirme", "devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozma", "kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmeye teşebbüs" ve "örgüt propagandası yapma" iddiaları ile müebbet hapis cezası istenen M.Z.Ç. ve H.B. hakkındaki iddianamede, "Dicle" isimli bir gizli tanığın beyanları da yer aldı.

SAVCI 'VAR' DEDİ, EMNİYET 'YOK' 

Mezopotamya Ajansı'ndan Ahmet Kanbal'ın haberine göre, Savcı Gürer, hazırladığı iddianamede gizli tanık "Dicle"nin "M.Z.Ç.'yi Zeki olarak bildiğini, Kışla Mahallesi’nde oturduğunu, ilçede bulunan örgüt mensuplarına kendisinde hurda bir araç olduğunu, bunu tamir ettirip istedikleri gibi kullanabileceklerini söylediğini duyduğunu, daha sonra bu aracın bombalı saldırıda kullanıldığını ve şüphelinin aracın kendi isteğiyle örgüt mensuplarına vererek eylemlerde kullandırdığını bildiği" yönünde beyanlarda bulunduğunu belirtti. 

Mardin 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuksuz yargılanmalarına devan edilen sanık avukatlarının talebi üzerine mahkeme, gizli tanığın yeniden dinlenilmesi kararı verdi.

Mahkemenin kararının tebliğ edildiği Mardin İl Emniyet Müdürlüğü, böyle bir gizli tanığın olmadığı yanıtı verdi.
 
Emniyet tarafından mahkemeye gönderilen cevap yazısında "Dicle" isimli gizli tanık ile ilgili şu bilgiler yer aldı: "Şube Müdürlüğümüzce tedbir uygulaması devam eden tanık dosyaları incelendiğinde ‘Dicle’ kod isimli kimliği gizlenmiş tanığa dair herhangi bir bilgi ve belgeye rastlanılmamıştır. Konu ile ilgili Tanık Koruma Dairesi Başkanlığı görevlileri ile yapılan telefon görüşmesinde ise, ilgi sayılı müzekkerede belirtilen 2018/11440 soruşturma numaralı ve 2020/89 Esas numaralı dosyalar kapsamında DİCLE kod isim ile ifade veren herhangi bir tanık dosyası bulunmadığı öğrenilmiştir."

İDDİANAMELERDE HEP AYNI SAVCININ İMZASI VAR

Mardin’de daha önce HDP ve DBP’li siyasetçiler ile yerlerine kayyım atanarak tutuklanan belediye eşbaşkanları hakkında hazırlanan iddianamede beyanları yer alan gizli tanık "ML1Z0G7R1T (Malazgirt)"e yargılama sorasında yapılan araştırmada ulaşılamamıştı. 
 
Yine iddianamede yer alan "Boksör" isimli gizliği tanığın ifade tutanaklarının orijinallerinin olmadığı, "1AN4K0AR2A (Ankara)" isimi gizli tanığın Tanık Koruma Programı’nın iptal edildiği, "B19O9L6D2P0L1T5 (BOLD PİLOT)" ve Boksör’ün yine Tanık Koruma Programı’na hiç alınmadığı ortaya çıkmıştı.
 
HDP’li belediye eşbaşkanları ile M.Z.Ç. ve H.B. hakkında beyanlarda bulunan gizli tanıkların aslında var olmadıkları ortaya çıkan davada da iddianameyi hazırlayan isim Savcı Nurettin Gürer oldu.

Öne Çıkanlar