Sazlıdere Barajı'nda göç yolundaki leylekleri silahla vurdular: İki şüpheli yakalandı

Yayınlanma:
A+ A-
İstanbul'da ellerinde silahlarla Sazlıdere Barajı'na gelen iki kişi, 'av' adı altında leylekleri vurdu. Katlettikleri leylekleri geldikleri araca taşıyan kişiler, 'Ne için vuruyorsunuz' sorusuna 'Yemek için vuruyoruz' yanıtını verdi. Şahıslar yakalandı.

Artı Gerçek - İstanbul Arnavutköy'de ellerinde silahlarla Sazlıdere Barajı'na gelen iki kişi, 'av' adı altında leylekleri vurdu. Öldürdükleri leylekleri geldikleri araca taşıyan kişileri, çevredeki bir kişi cep telefonu kamerasıyla kaydetti.

Görüntüyü kaydeden kişinin 'Ne için vuruyorsunuz' diye sorması üzerine elinde silah olan kişi 'Yemek için vuruyoruz' diye cevap verdi.

dün saat 08.00 sıralarında, Sazlıdere Barajı kenarında meydana gelen olayda iddiaya göre, 34 MP 1968 plakalı otomobil ile baraj gölünün kenarına gelen iki kişi, yanlarında getirdikleri uzun namlulu silahlarla leylekleri vurmaya başladı. O sırada orada piknik yapan vatandaşların tepki göstermesi üzerine kaçak avcılar, silahlarını ve vurdukları leylekleri alarak olay yerinden uzaklaştı.

LEYLEKLERİ YEMEK İÇİN VURMUŞLAR

Piknik için orada bulunan Yücel Kaya, "Sabah saat sekiz sıralarında baktık ki, silahlı iki kişi gördük. Pusuya yatmış bir yere doğrultuyorlardı silahı. Baktığımızda orada leylek olduğunu gördük. Biz ses yaparak hayvanı kaçırmaya çalıştık ama hayvan kaçamadı. O iki kişi devamlı hayvana sıkıyorlardı, uzun namlulu silahları vardı. Yanlarına gittik, 'Ne yapıyorsunuz' dedik, 'Av yapıyoruz' dediler. 'Bu leylek, avlanır mı bu, siz ne yapacaksınız bunu' dedik, 'Yemek için vuruyoruz' dediler. Sonra aldılar hayvanı gittiler. Adamlara bir zarar veremeyiz, sonra haksız duruma düşeriz diye, uyardık. Ondan sonra hayvanı alıp gittiler" şeklinde konuştu.

Hayvansever Gürkan Gazoğlu ise, "Sabah saatlerinde bize bir ihbar geldi. Şamlar Sazlıdere yönünde kişiler, ellerinde silahlarla göçebe olan leylekleri vuruyorlarmış. Bizim arkadaşlarımız bütün kayıtlarını almışlar, biz de hemen buraya geldik. Onun dışında Orman Bölge Müdürlüğü ve emniyet ekipleri de harekete geçti. Normalde göçebe olan bu hayvanlar, Sazlıdere Barajı'nda sulak olduğu için bu noktada bekliyorlar ve bir süre sonra tekrar daha sıcak bölgelere doğru göç ediyorlar. Bu kişiler maalesef leylekleri yemek için vuruyorlarmış. Çok da vurmuşlar, aracın içinde de leylekler varmış yaralı ve ölü. Maalesef ki yetişemedik buraya ama emniyet güçlerimiz bu aracın plakasıyla İstanbul'da bu kişileri arıyor" dedi.

Polis, göç yolunda mola veren leylekleri vuran kaçak avcıları yakalamak için çalışma başlattı.

Kaçak avcıların leylekleri vurduğu anlar ve sonrasında yaşananlar, bir vatandaş tarafından cep telefonu kamerası ile kaydedildi. Cep telefonuna yansıyan görüntülerde, iki kişinin pusuya yatarak ellerindeki silahlarla leylekleri vurmaya çalıştıkları ve bir kişinin vurduğu leyleği elinde tutarak arabasına doğru yürüdüğü, vurulmuş bir leyleğin yerde yattığı görülüyor. Görüntülerde ayrıca, kaçak avcıların kendilerini uyaran vatandaşlara, 'Polis misiniz, kimliğinizi gösterin' dedikleri de duyuluyor.

İKİ ŞÜPHELİ YAKALANDI

İstanbul'un Arnavutköy ilçesinde dün göl kenarında pompalı tüfekle hayvanlara ateş açan yabancı uyruklu iki şüpheli yakalandı.

Şüpheliler, olay yerinden ayrıldıkları aracın plakasının tespit edilmesi üzerine kısa sürede yakalandı. Şüphelilerin yabancı uyruklu I.S. ve Y.G. olduğu tespit edilirken, araç içerisinde yapılan aramada üzerinde dürbün takılı 2 havalı tüfek, 1 havalı tabanca ve tüfeklere ait saçma fişekleri ele geçirildi.

Şüpheliler hakkında, "genel güvenliği kasten tehlikeye düşürmek" ve "hayvana eziyet" suçlarından adli tahkikat başlatıldığı, ayrıca "2521 sayılı Avda ve Sporda Kullanılan Tüfekler, Nişan Tabancaları ve Av Bıçaklarının Yapımı, Alımı, Satımı ve Bulundurulmasına Dair Kanun'a muhalefet" suçu kapsamında idari para cezası uygulandığı öğrenildi.

Şüphelilerin yürütülen işlemlerinin ardından geri gönderme merkezine teslim edileceği bildirildi.

SINIR DIŞI EDİLECEKLER

Yakalanan şüphelilerin polisteki işlemlerinin ardından sınırdışı edilmek üzere Geri Gönderme Merkezi’ne teslim edilecekleri öğrenildi. (DHA-ANKA)

Öne Çıkanlar