Seçil Erzan davasında gizli tanık: 'Üst düzey bankacı paraları İsviçre'ye götürdü'

Seçil Erzan davasında gizli tanık: 'Üst düzey bankacı paraları İsviçre'ye götürdü'
Bankacı Seçil Erzan'ın baş sanığı olduğu saadet zinciri dolandırıcılığı davasında 'gizli tanık', kayıp paranın üst düzey bir bankacı tarafından İsviçre'ye götürüldüğünü anlattı. İfade sonrası soruşturmanın kapsamı genişletildi.

Artı Gerçek - Kamuoyunda 'Fatih Terim Fonu' olarak bilinen ve Denizbank eski şube müdürü Seçil Erzan tarafından aralarında ünlü futbolcuların da olduğu saadet zinciri davasında yeni gelişmeler ortaya çıktı.

Hazırlanan iddianamede 25 milyon dolar ve 7 milyon TL'lik dolandırıcılık iddiasıyla, Erzan hakkında 66 yıldan 216 yıla kadar hapis talep ediliyor. Henüz şikayetçi olmayanlarla birlikte kayıp paranın gerçekte 42 milyon dolar olduğu öne sürülüyor. Davanın baş sanığı konumundaki Seçil Erzan ise bazı sporcuların parasının battığını ancak ismi mağdur olarak geçen bazı futbolcuların da verdiklerinden kat kat fazlasını aldığını ve bu kişilerin tefecilik yaptığını öne sürüyor. İddianameye ve anlatımlara göre, en büyük para kaybını Arda Turan ve Emre Belözoğlu yaşadı.

Öte yandan bir gizliği tanığın anlatımları, davaya yeni bir seyir kazandırdı. Sabah'tan Atakan Irmak'ın haberine göre, savcılığa ve mahkemeye mektupla başvuran bir kişi, söz konusu paranın nereye götürüldüğüne dair bilgi sahibi olduğunu söyledi.

'BİR ANDA ZENGİN OLDU'

'Tanık, yazdığı mektupla bir bankanın şube müdürü olan kişinin eşinin dayısı olduğunu, bu kişinin Seçil Erzan ile sık sık yurtdışına çıktıklarını, aile içerisinde yapılan bazı görüşmelerde bu şahsın önemli kişilere ait paralarını fon adı altında yurtdışına götürdüğünü söyledi. İsminin açıklanmasını istemeyen gizli tanık, savcılıkta verdiği ifadesinde, söz konusu bankacının bir dönem çeşitli bankalarda üst düzey görevlerde çalıştıktan sonra atıldığını, Seçil Erzan ile yine bir dönem gönül ilişkisinin bulunduğunu düşündüğünü ve sık sık yurtdışına uzun seyahatler yaptığını belirtti. Evde aile içerisinde yapılan konuşmalara söz konusu şahsın bazı bankaların genel müdür yardımcılarıyla irtibatta bulunduğunu, bu kişilerden alacağı paraları yurtdışına götüreceği şeklinde konuşmalara şahit olduğunu anlattı. Gizli tanık ifadesinin devamında akrabasının bir anda zengin olduğunu Seçil Erzan ile birlikte 2 kişinin daha bulunduğunu bu kişilerin fon adı altında topladığı paraları yakın çevresinden İsviçre'ye kaçırdığını duyduğunu söz konusu kişinin araştırılmasıyla paranın izinin bulunacağını ifade etti.'

Gizli tanığın ifadesi sonrası davanın genişletilmesi için çalışma başlatıldığı belirtildi.

ERZAN'IN ARKADAŞI DENİZBANK'IN ÜST DÜZEY YÖNETİCİSİNİ İŞARET ETTİ

Milliyet'ten Çiğdem Yılmaz'ın haberine göre ise, eski Denizbank Şube Müdürü Seçil Erzan’ın 2014 yılından beri hem arkadaşı hem de doktoru olan Evrim Pınar Güzel, iddianamede yer alan ifadesinde bir isme işaret etti. Erzan'a yüklü miktarda parasını kaptıran Güzel, 11 Nisan’da Seçil Erzan’ın tutuklandığı haberini aldığını belirterek, “Bir gün sonra Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş’e, Seçil Erzan’ın bahse konu olayların yaşandığı tarihlerde, Denizbank’ın üst düzey yöneticilerinden olan O.Ö. ile aralarındaki duygusal ilişkisi hakkında mail attım. O.Ö. hakkında mal varlığı araştırması yapılmasını istediğim hususlarında mail attım” dedi.

Öne Çıkanlar