Seçimden 4 gün önce İBB ihalesi AKP’li eski vekilin oğluna verilmiş

Seçimden 4 gün önce İBB ihalesi AKP’li eski vekilin oğluna verilmiş
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Kasım 2019 22:11
A+ A-
İstanbul seçiminden 4 gün önce ihaleye çıkan İBB şirketi İSBAK’ta, 5.6 milyon liralık ihalenin, AKP’li eski milletvekili Tanrıverdi’nin oğlunun şirketinde kaldığı öğrenildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yönetimlerine hakim olmadığını açıkladığı, İstanbul bütçesinin üçte ikisini oluşturan iştirak şirketlerinden biri olan İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri A.Ş’nin (İSBAK) dikkat çeken bir ihaleye imza attığı ortaya çıktı.

Sözcü’den Özlem Güvemli’nin haberine göre İSBAK, 23 Haziran günü tekrarlanan İstanbul seçiminden 4 gün önce yani 19 Haziran günü "Trafik/sinyalizasyon sistemi yazılım geliştirme hizmeti" ihalesine çıktı. İmamoğlu'nun göreve geldikten sonra ardı ardına "iştirak şirketlerinden sağlıklı bilgi alamıyoruz, yönetimlerine hakim değilim" açıklamaları yaptığı günlerde ihaleyi kazanan firma belli oldu. İhaleyi 5 milyon 600 bin liralık teklifin sahibi Tam Yazılım Bilişim Elektronik ve Danışmanlık Hizmetleri Ticaret Limited Şirketi kazandı.

İBB İHALESİNİ ALAN AKP'Lİ ESKİ VEKİLİN OĞLU

Şirketle 9 Temmuz'da sözleşme imzalandı. Sözleşme 14.06.2019-31.12.2019 tarihlerini kapsıyor. İhaleyi kazanan firmanın sahibi İTO kayıtlarına göre Mustafa Furkan Tanrıverdi. 2015'te kurulan 1 milyon TL sermayeli şirketin sahibi Tanrıverdi, AKP'nin yerel yönetimlerden sorumlu eski genel başkan yardımcısı ve milletvekili Hüseyin Tanrıverdi'nin oğlu.

Şirket, İSBAK'ın geçtiğimiz yıl düzenlediği iki ihaleyi de aldı. Tam yazılım ile 26 Temmuz günü saat 10.00'de de düzenlenen ‘yazılım hazırlama hizmeti’ ihalesi için 1 milyon 440 bin liralık, saat 11.00'de aynı isimle düzenlenen ihale için de 1 milyon 775 bin liralık sözleşme imzalandı. Sözleşmelerin bitiş tarihinin ise 2020 olduğu belirtildi.

Ekrem İmamoğlu'nun İBB Başkanı seçilmesinin ardından belediyedeki görevlerinden istifa ettiğini açıklayan ancak belediye şirketlerindeki görevlerine devam eden isimler tartışma yaratmıştı. İBB Başkanı İmamoğlu, bu kişilerin 60 milyar liralık İBB bütçesinin yaklaşık 40 milyarlık bölümünü yönettiğini belirterek "Hakları olmayan maaşları aldıkları gibi şirketleri nasıl yönettiklerine dair bilgi sahibi değiliz" demişti.

NE OLMUŞTU?

Mustafa Furkan Tanrıverdi, 2012 yılında dönemin Sanayi Bakanı Nihat Ergün'ün kızı Saliha Ergün ile evlenmiş, nikah şahitliklerini dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dönemin TBMM Başkanı Cemil Çiçek, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan ile Yardımcısı Bülent Arınç yapmıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar