Şehitkamil'de yüz binlerce liralık usulsüz yemek harcaması ... CHP'li Yılmaz: Istakoz, ejder meyvesi falan yediniz herhalde

Şehitkamil'de yüz binlerce liralık usulsüz yemek harcaması ... CHP'li Yılmaz: Istakoz, ejder meyvesi falan yediniz herhalde
Antep Şehitkamil Belediye Başkanı CHP'li Umut Yılmaz, AKP döneminde, AKP il teşkilatına yüz binlerce liralık yemek gönderildiğini belgeleriyle anlattı ve yaşananlara tepki gösterdi: Istakoz, ejder meyvesi falan yediniz herhalde

Sinan ŞAHİN


ANTEP - 31 Mart yerel seçimlerinde AKP’den CHP’ye geçen Şehitkamil Belediyesi'nde mayıs ayı birinci birleşimi Belediye Başkanı Umut Yılmaz başkanlığında yapıldı. Toplantı öncesi belediyeye ait olan Göl Restoran'da içki satışı yapılmaya başlandığı iddialarına cevap veren Yılmaz, "Bugüne kadar bir gram alkol satışı yaptırmadık. Böyle bir düşüncemiz yok" dedi.

'AKP DÖNEMİNDE BAĞ EVİ GİBİ KULLANILMIŞ'

Göl Restoran'da AKP döneminde referanslı işe alımların olduğunu söyleyen Yılmaz, "Bizden önceki dönemde AK Parti’den referanslı işçiler var. Girişte bir idari bina var. İdari binaya bizim arkadaşlarımız gidiyor ve içki şişeleri bulunuyor. Bu idari bina duyduğumuz kadarıyla bazı siyasetçi arkadaşlarımız tarafından bağ evi gibi kullanılmış. Orada bizden önce bazı içkiler içilmiş. Onun önünü kestik. Bu işin peşindeyiz" diye konuştu.

'AKP TEŞKİLATINA BELEDİYE BÜTÇESİNDEN YEMEK GİTMİŞ'

Geçtiğimiz şubat ve mart ayında belediyeye ait restoranda AKP teşkilatlarına belediye başkanlığı bütçesinden harcama yapıldığını tespit ettiklerini açıklayan Yılmaz, şöyle devam etti:
"AK Parti kanadından talimatlarla geçen ayın kayıtları silindi. Bugün bu olayı fark ettim, 10 dakika süre verdim, bu kayıtlar yanıma gelecek diye. O kayıtlar bana geldi. Özel kalemden her gün 100 bin TL belediye başkanlığı bütçesinden Göl Restoran’dan çıkış var. İkinci ve üçüncü aylarda 40 bin TL’nin üzerinde AKP teşkilatlarına yemekler gitmiş. Bunlar belediye başkanı bütçesinden gidiyor. Fatura ve fişler burada."

'20 KİŞİLİK YEMEĞE 40 BİN 600 TL ÖDENMİŞ'

AKP’li meclis üyelerine de seçim döneminde Göl Restoran'dan yemek gönderildiğine dikkat çeken Yılmaz, "Belediye Başkanı bütçesi ile karşılanmış, 21 bin 415 lira. Geçen gün meclis üyelerimizi topladım ve Göl Restoran'da bir yemek verdim. 55 kişiydi galiba. 15 bin 484 TL hesap çıktı. CHP İlçe Başkanlığı tarafından o hesap ödendi. AK Partili seçim avukatlarına 40 bin 600 TL yemek ödenmiş. Sorduk, toplam 20 kişi yemek yemiş" diye konuştu.

'İSTAKOZ, EJDER MEYVESİ FALAN YEDİNİZ HERHALDE'

Restorana ilişkin bir başka usulsüzlüğü daha dile getiren Yılmaz, "9 Şubat 2024’te Göl Restoran’da 200 TL ciro yapılmış. Aynı gün AK Parti Gençlik kollarına 58 bin 380 TL’lik yemek gitmiş. Kadın Kollarına 61 bin 325 TL’lik yemek gitmiş. Istakoz, ejder meyvesi falan yediniz herhalde. Bunlar pahalı şeyler, afiyet olsun. Güzel yapmışlarsa sıkıntı yok" dedi.

'AKRABA FİRMASINDAN 2 TON ET ALINMIŞ'

AKP döneminde restoranın sürekli zararda olduğunu vurgulayan Yılmaz, şunları aktardı:

"Bizden önceki ayda bir ton et alınmış ve Göl Restoran her ay boyunca 2,5 milyon TL’ye yakın zararda ve 2 ton et alınmış. 14 gün önce bir arkadaşımızı görevlendirdik. O et alımını da araştırıyoruz. Bir başkan yardımcısının akraba firmasından 2 ton et alınmış, 1 milyon TL para ödenmiş ve 2.5 milyon zarar var. Biz 14 günde 240 bin TL’lik et ve tavuk almışız ve 994 bin 599 TL ciro yapmışız. Biz burayı aldığımızda tam taktırdı. Hiç bir şey yoktu."

AKP'Lİ HAZ: 'BELKİ CHP'YE VERİLMİŞTİR

Yılmaz'ın açıklamalarının ardından söz alan AKP'li meclis üyesi Mehmet Haz ise parti olarak hiç bir yanlışın içinde olmadıklarını savunarak, "Belgelere baktım. AK Parti ibaresi geçmiyor, belki de CHP Kadın ve Gençlik Kollarına verilmiştir. Biz AK Parti olarak hiçbir yanlışın, suistimalin içinde olmadık, olmayacağız. Meclis huzurunda bir takım iddialarda bulunduğumuz AK Parti, Yeniden Refah ve CHP Grubu olarak bir komisyon oluşturalım kim suistimalde bulunmuşsa tespit edelim, yasal süreci işletelim. Asla hırsızlığa müsaade etmeyiz. Biz hırsızlığın olduğu yerde bulunmayız, yanlışın olduğu yerde bulunmayız" diye konuştu.

Öne Çıkanlar