Şengal’de gerginlik

Şengal’de gerginlik
KDP tarafından eğitilen Roj Peşmerge Birlikleri’nin Şengal Direniş Birlikleri’nin denetimindeki Hanesor beldesine girmek istemesi, gerginliğe neden oldu....

KDP tarafından eğitilen Roj Peşmerge Birlikleri’nin Şengal Direniş Birlikleri’nin denetimindeki Hanesor beldesine girmek istemesi, gerginliğe neden oldu. Gerginlik, tarafların karşılıklı bekleyişi ile sürüyor.

GÜNCEL – Irak Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Suriye Kürdistanı Ulusal Cephesi’ne (ENKS) bağlı 500 kişilik Roj Peşmerge Birliği’nin Rojava sınırında bulunan Hanesor ve Sınunê beldeleri arasına yerleştirilmesi gerginliğe neden oldu.

Irak Kürdistanı Bölgesi’nden yayın yapan Rudaw muhabirinin aktardığına göre KDP tarafından eğitilen Roj Peşmerge Birliği, Irak Kürdistanı Bölgesi ile Rojava’yı korumak için bölgeye konuşlandırılmış.

Bölgeden bilgi veren yerel kaynaklar Şengal Direniş Birlikleri (YBŞ) denetimindeki alanlara gönderilecek Roj Peşmergeleri'nin sayısının önümüzdeki saatlerde artırılacağını belirtiyor.

Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yer alan haberde ise Roj Peşmerge Birliği’nin Şengal Direniş Birlikleri’nin (YBŞ) denetiminde olan bölgeye zorla girmek istediği bilgisine yer verildi.

Yerel kaynaklar, bölge güvenliği için sınıra konuşlandırılan Roj Peşmerge Birliği’nin asıl amacının YBŞ’yi bölgeden çıkarmak olduğunu belirtiyor.

Şengal’den alınan bilgilere göre Roj Peşmerge Birliği’nin yanı sıra KDP’ye bağlı çok sayıda silahlı peşmerge de Hummer tipi zırhlı araçlar ve ağır silahlarla YBŞ'nin kontrolündeki Şengal’in Hanesor beldesine girmek istedi. YBŞ birlikleri, peşmergelerin Hanesor’a girişine izin vermedi.

Hanesor ve Sınunê beldeleri arasındaki alana yerleşen Roj peşmerge Birlikleri ile YBŞ arasındaki gerginlik tarafların karşılıklı bekleyişi ile devam ediyor.

YBŞ’ye yakın kaynaklar söz konusu hareketliliğin, Irak Kürdistanı Bölge Başkanı Mesud Barzani'nin Ankara'da yaptığı görüşmelerde planlandığını iddia ediyor.

Öne Çıkanlar