HDP’li Günay: Adalet bugün polis barikatlarının ardında saklanıyor

HDP’li Günay: Adalet bugün polis barikatlarının ardında saklanıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Adalet Nöbeti'ni sürdüren Şenyaşar ailesini ziyaret eden HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, polislerin nöbet alanını bariyerlerle ablukaya almasına tepki gösterdi.

Artı Gerçek-Urfa'nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti eylemi, 579’uncu gününe girdi.

Hafta sonu adliyenin kapalı olmasına rağmen adliye binası önüne gelen aile, nöbete polis bariyerlerinin önünde oturarak başladı. Aileyi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Sözcüsü Ebru Günay, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş, Urfa milletvekilleri Ayşe Sürücü ile Nusrettin Maçin, yerine kayyım atanan Suruç Belediye Eşbaşkanı Hatice Çevik, Urfa Barış Anneleri Meclisi üyeleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Urfa İl Örgütü, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Urfa Şubesi ve çok sayıda partili ziyaret etti.

‘FAİLİ ŞUAN MECLİS’TE AKP SAFLARINDA OTURUYOR’

Ferit Şenyaşar, "adalet" yazılı A4 kağıtlarını polislerin abluka için kurduğu demir bariyerlere astı. Heyet, aile ile bir süre Adalet Nöbeti tuttu. Ziyarette konuşan HDP Parti Sözcüsü Ebru Günay, polislerin nöbet alanını bariyerlerle ablukaya almasına tepki gösterdi.

HDP’li Günay "Adalet polisler tarafından ablukaya alınmıştır. Aile yaklaşık 600 gündür nöbette ama hala ablukaya alınıyor. Bu, iktidarın adalete yaklaşımı” dedi. Günay Konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Adalet bugün polis barikatlarının ardında saklanıyor. Dosyada her şey var ama gizleniyor. AKP mafya ile iş tutuyor. Hiçbir cinayet karanlıkta kalmaz, devlet karartmak ister. Katliamın baş faili şuan Meclis’te AKP saflarında oturuyor. Adalet çürüdü. Polisler aileyi gözaltına alacağına, vekilden, katillerden hesap sorsun. AKP çeteleştiği için üstünü örtmek istiyor.

‘ADALET GELENE KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ’

‘Suç işleri bakanının’ katliamların önünü nasıl açtığını biliyoruz. Bunu iyi bilsinler, aileye destek vermeye devam edeceğiz. Adalet gelene kadar mücadele edeceğiz. Bu adalet hepimize lazım. Aileyi hiç yalnız bırakmadık ve bırakmayacağız.”

Heyet bir süre aile ile birlikte Adalet Nöbeti tuttuktan sonra alandan ayrıldı.(MA)

Öne Çıkanlar