İhalede yanlışlıkla 100 kat fazla teklif veren sütçüden dava: Evini satmak zorunda kalacak

İhalede yanlışlıkla 100 kat fazla teklif veren sütçüden dava: Evini satmak zorunda kalacak
Yayınlanma:
A+ A-
Süt ve yumurta satan Mustafa Gür, icradan satılık araç için teklif verirken yanlışlıkla üç sıfır ekledi. 733 bin TL yerine 73 milyonluk teklif veren Gür, ihaleyi 'kazandı'. İhale iptal edilmezse, Gür sadece harç bedeli için evini satacak.

Artı Gerçek - İstanbul Gaziosmanpaşa’da seyyar süt ve yumurta satan Mustafa Gür, icradan bir araç satın almak için teklif verirken anlık bir hata yaparak üç 'sıfırı' fazla yazınca, kendisini büyük bir borcun alında buldu. Sadece harç bedelini ödemek için evini satmak zorunda olan Gür, ihalenin iptali için dava açtı.

100 KAT FAZLA YAZMIŞ OLDU

Gür, 19 Temmuz akşamı teklif verilebilen icradan satılık araçlar için internette arama yaparken, bütçesine uygun aracın Gaziantep İcra Müdürlüğü tarafından ihaleye konulduğunu gördü. Ancak 733.000 liralık teklif yazmak isterken 73.000.000 liralık teklif verdi. Aracın bedelinden 100 kat daha yüksek teklif verince, ihaleyi kazanmış oldu. Gür bu esnada, 125 bin liralık teminat da yatırdı.

Gür, yaptığı hatayı, ‘rekor’ teklifi nedeniyle 4 milyon liralık harç bedeli çıkınca fark etti. Bu noktadan sonra ilgili icra müdürlüğüne ulaşmaya çalışsa da, sorunu çözemedi. Son çareyi ihalenin feshi için dava açmakta buldu.

'4 MİLYONLUK HARCI ÖDEMESİ MÜMKÜN DEĞİL'

Halk TV'nin özel haberine göre, Gaziantep 4. İcra Hukuk Mahkemesi’nde açılan davada da, “Ya ihalenin feshine karar verilsin ve 125 bin liralık teminat iade edilsin. Eğer bu mümkün olamayacaksa yapılan hata düzeltilerek ihalenin 733 bin TL üzerinde yapılması karar verilsin” denildi.

Davada, Gür'ün 4 milyona yakın harcı ödenmesinin mümkün olmadığı belirtilerek adli yardım talebinde bulunuldu. Dilekçede, Gür’ün harcı yatırabilmesi için hem evini, hem de yumurta ve süt sattığı aracını satması gerektiği belirtildi. (Kaynak)

Öne Çıkanlar