Sezgin Baran Korkmaz canlı yayında konuştu: 2 ay sonra Türkiye'ye döneceğim

Sezgin Baran Korkmaz canlı yayında konuştu: 2 ay sonra Türkiye'ye döneceğim
Kara para aklamakla suçlanan firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz suçsuz olduğunu savunarak "2 ay sonra Türkiye'ye döneceğim" dedi.

Artı Gerçek - Kara para aklamakla suçlanan firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz, '2 ay sonra Türkiye'ye döneceğim" dedi.

CNN Türk Washington Temsilcisi Yunus Paksoy, ABD'deki Türk Günü yürüyüşüne katılan Sezgin Baran Kormaz'la konuştu. Korkmaz'ı görüntüleyen Paksoy, "Sordum kendisine sizi Türkiye'de görmeyi bekliyorduk diye. "2 ay sonra Türkiye'ye döneceğim" dedi ve ayrıldı. Herhangi bir şekilde gizlenme, kaçma derdi yoktu. Direkt içindeydi kalabalığın. Kendisi burada gayet rahat dolaşıyordu. Çok keyifliydi. Ben yanına gidip sorduğumda da gülerek, kahkaha atan bir insan profili verdi" ifadelerini kullandı.

Canlı yayında da konuşan Korkmaz, şunları söyledi:

"Benim hakkımda ABD'de gizli yürütülen herhangi bir soruşturma yok. Benden ikinci Reza Zarrab davası çıkmaz. Ben o memlekete yaptığım hizmeti memleketimin topraklarına ayağımı bastığımda döndüğümde anlatacağım. Benim alnım ak olmazsa ben bu sokağa çıkamazdım. Binlerce insan çalıştırdım, alnımızın akıyla hesap verdik, alnımın akıyla da memleketime döneceğim.

'TÜRKİYE'DEN FİRAR ETMEDİM'

Türkiye'den firar etmedim. Ben yurt dışındayken benim hakkımda yakalama kararı çıktı. Ben Türkiye'deyken hakkımda bir yakalama kararı ya da yurt dışı yasağı yoktu. Benim avukatlarım 2020 Mayıs ayında Türkiye'deki mahkeme "Müvekkilim hakkındaki tutuklama kararını kaldırın, müvekkilim ülkesine gelip ifade versin" dedi. Mahkeme bunu kabul etmedi üst sınır 5 yıl olmasına rağmen.

'ÜLKEMDE DE AYNI SUÇTAN İKİ KEZ YARGILANAMAZSINIZ'

Ben Avusturya'dayken Türkiye'deki MASAK raporunu baz alarak ABD hakkımda bir yakalama kararı çıktı. Avusturya'daki yakalama kararından dolayı orda 1 yıl yargılanmam devam ettikten sonra ülkeme dönmek için yapmış olduğum tüm hukuksal mücadelemden sonuç elde edilemeyince ABD'ye iadem oldu. Burada ABD'deki yargılamam bitip eğer ki karar para aklama suçlamasından jüri önünde suçsuz bulunduktan sonra ülkeme döndüğüm zaman ülkemde de aynı suçtan iki kez yargılanamazsınız."

Öne Çıkanlar