Silahla meclis toplantısına girip Belediye Eşbaşkanı’nı tehdit etti

Silahla meclis toplantısına girip Belediye Eşbaşkanı’nı tehdit etti
AKP’li Mazıdağı Belediye Meclis üyesi Hikmet Erdin, silahla girdiği meclis toplantısında Belediye Eşbaşkanı Nalan Özaydın’ı silah ve sözlü tehdit etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde bulunan Mardin’in Mazıdağı Belediyesi’nin Ağustos Ayı Meclis Toplantısı, AKP'li Belediye Meclis üyesi Hikmet Erdin’in estirdiği teröre sahne oldu.  AKP’li Erdin, toplantıda Belediye Eşbaşkanı Nalan Özaydın'ı silahla tehdit edip, hakaretlerde bulundu. 

Edinilen bilgilere göre, meclis toplantısının bugünkü oturumunun sonlanmasının ardından AKP'li Meclis üyesi Hikmet Erdin, kayyum döneminde yapılan Sanayi Sitesi'nin neden açılmadığını sordu. HDP'li üyeler ise, söz konusu sitede 3 milyon TL'ye yakın yolsuzluk olduğunu ve müfettiş incelemelerinin ardından sitenin işlevselleştirileceği yanıtı verdi. Aldığı bu yanıt üzerine AKP'li üye Erdin, toplantıda gerginlik çıkardı.

 TOPLANTIYA SİLAHLA GİRDİĞİNİ FARK ETTİ

Yaşanan sözlü tartışma anlarında Belediye Eşbaşkanı Özaydın, AKP'li Erdin'in silahlı olduğunu tespit etti. Eşbaşkan Özaydın, kapıda görevli olan polislere AKP'li Erdin'in neden silahlı içeriye alındığını sordu. 

SİLAHLA, ‘BEN DEVLETİM BURAYI BAŞINIZA YIKARIM’ DİYEREK TEHDİT ETTİ

Ancak AKP’li Erdin’in polislerin yanında kolundan tuttuğu Eşbaşkan Özaydın'ı iterek, silahla tehdit ettiği ve hakaretlerde bulundu. Bununla da yetinmeyen Erdin'in, "Ben devletim burayı başınıza yıkarım. Silahımla da girerim" sözleriyle Belediye Eşbaşkanı Özaydın'ı tehdit ettiği öğrenildi.

Polislerin araya girerek silahını aldığı Erdin, kayyum döneminde belediyede işe alınan oğlu ve kardeşinin yanı sıra yanındaki bir korucuyla birlikte belediye meclis üyeleri ve Eşbaşkanın üzerine yürüdü. Yaşanan gerginlik polislerin müdahalesiyle sona erdi. Dışarıya çıkarılan Erdin, bir süre bekledikten sonra Eşbaşkan Özaydın'ı, "Buranın bir de çıkışı var" diyerek tehdit etmeyi sürdürdü. Bu anlar belediyenin güvenlik kameralarına da yansıdı.

Erdin’in ve araması üzerine belediye önüne gelen yakınlarının bina çevresindeki bekleyişlerini halen sürdürdüğü öğrenildi.

Olayın duyulması üzerine çok sayıda ilçe sakini de belediye binasın önünde toplanmaya başladığı bilgisine ulaşıldı.

BELEDİYE EŞBAŞKANI: ÇALIŞMALARIMIZI KALDIRAMIYORLAR

Konuya dair ulaştığımız Belediye Eşbaşkanı Nalan Özaydın, yaşananları doğrulayarak, "Kapıda nöbet tutan polisler anahtarla içeriye girmemize dahi izin vermiyor. Ancak AKP’nin kayyum dönemindeki Belediye Başkan Yardımcısı silahıyla girebiliyor" dedi.

Özaydın, "Kadın iradesini kabul etmeyen bir zihniyet ile karşı karşıyayız. Dört ayda yaptığımız işler ve halkımızın belediyeyi sahiplenmesini kaldıramıyorlar" diye konuştu.

SALDIRI YEREL YÖNETİMLERİL KURULU TARAFINDAN PROTESTO EDİLDİ

Mazıdağı Belediye Eşbaşkanı Nalan Özaydın’ın, AKP’li belediye meclis üyesi tarafından silahla tehdit edilmesi Mardin Yerel Yönetimler İl Kurulu tarafından protesto edildi. Yapılan açıklamada "Halkçı belediyecilik, demokratik belediyecilik anlayışımızdan bir milim taviz vermeyeceğimiz" denildi.

Mardin’in Mazıdağı Belediyesi’nin Ağustos Ayı Meclis Toplantısı sırasında AKP’li Belediye Meclis üyesi Hikmet Erdin'in HDP’li Belediye Eşbaşkanı Nalan Özaydın’ı silahla tehdit etmesi tepkilere yol açtı. Olay sonrasında birçok ilçe sakini, Belediye Eşbaşkanına sdestek için belediye binası önüne geldi.

Belediye Eşbaşkanları Nalan Özaydın ve İbrahim Çoko’dan bilgi alan ilçe sakinleri, sonrasında eşbaşkanlar ile birlikte Kent Meydanı’na yürüdü. Burada yaşananlara tepki gösteren belediye eşbaşkanlar ve yurttaşlar, eylemlerinin ardından buradan ayrıldı.

Belediye Eşbaşkanı Özaydın’ın AKP’li Meclis üyesi tarafından silahla tehdit edilmesine, Mardin Yerel Yönetimler İl Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklama ile de tepki gösterildi.

‘POLİS NOKTASINDAN ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK GİRMİŞTİR’

Açıklamada, AKP 2’inci sıra belediye meclis üyesi Hikmet Erdin’in belediyenin aylık rutin meclis gündem toplantısına silahla katılarak provokasyon yarattığı belirtildi.

Erdin’in kayyum döneminde Belediye Başkan Yardımcılığı ve ayrıca kayyum vekilliği yapmanın yanı sıra daha önce koruculuk yaptığına dikkat çekilen açıklamada, "Hikmet Erdin, belediye girişinde bulunan güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerden de anlaşılacağı üzere, belediye binası girişindeki polis noktasından elini kolunu sallayarak, hatta görevli polislere selam vererek X-ray cihazından geçmek suretiyle meclis toplantı salonuna geçmiş ve belediye meclisi toplantısına katılmıştır" denildi.

HDP’li belediyelerde sözde "güvenliği" sağlamak için zorla kurulan polis noktalarının yaşanan bu olayla birlikte sorgulanması gerektiği vurgulanan açıklamada, "Ortaya çıkan görüntüler bizlere çok açık bir provokasyonun zeminini göstermektedir" diye belirtildi.

‘BEN DEVLETİM BURAYI BAŞINIZA YIKARIM’ TEHDİTLERİ SAVRULDU!

Devamında olaya dair,  "Belediye Meclis toplantısında Hikmet Erdin’in söz alarak; ‘Kayyum zamanında yapılan sanayi sitesinin kabulüne dair’, başkanlığa soru yöneltmesi üzerine, toplantıyı yöneten belediye Eş Başkanımız Nalan Özaydın; ‘bu projenin kabul edilemeyeciğini, somut gerekçeleriyle birlikte’ belediye meclisine izah etti. Bunun üzerine ayağa kalkarak bağırıp çağıran Hikmet Erdin’in üzerinde tabanca olduğu fark edilmiş, tabancanın fark edilmesi üzerine Eşbaşkanımız Nalan Özaydın; ‘Belediye meclisi toplantısına silahlı bir biçimde katılınamayacağını ve bir daha kesinlikle toplantılara silahlı biçimde katılmamasını’ söylemiştir. Bunun üzerine Hikmet Erdin; ‘ulan siz kimsiniz, ruhsatlı silahımla istediğim gibi girerim toplantılara’ diyerek toplantıyı provoke etmeye devam etmiştir. Provokasyon yaratması neticesinde, HDP’li meclis üyeleri ve eş başkan tarafından dışarıya çıkarılmak istenen Hikmet Erdin; ‘Ben devletim, burayı başınıza yıkarım’ şeklinde tehditler savurmaktan çekinmemiştir" bilgileri paylaşıldı.

‘DEMOKRATİİK ANLAYIŞIMIZDAN BİR MİLİM TAVİZ VERMEYECEĞİZ’

Son dönemlerde her antidemokratik tutumun arkasından savrulan tehditlere sıkça rastlanıldığına vurgu yapılan açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

"Mazıdağı'nda 31 Mart seçimlerinin hemen ardından gerçekleşen bu tip barbarca saldırılar göstermektedir ki bazı çete gurupları, HDP’nin Mazıdağı'nda halkın yüksek teveccühüyle seçimleri kazanmasını sindirememiş ve bu sindirememişliğini, haydutça, barbarca yöntemlerle organize ettiği bu ve benzer saldırılarla kusmaktadır. Halkın değerlerini, toprağını, doğasını peşkeş çeken bu rant ve şer odaklarına karşı, halkçı belediyecilik, demokratik belediyecilik anlayışımızdan bir milim taviz vermeyeceğimizi ve bu gerici sömürgen anlayışlarla, halkımızla birlikte her türlü mücadeleyi yürüteceğimizden bizim kuşkumuz yoktur. Hiç kimsenin de kuşkusu olmamalıdır."

(MEZOPOTAMYA AJANSI)

Öne Çıkanlar