Sinan Ateş cinayetinde 'video' ayrıntısı: Suikast anında neden görüntülü arama yapılır?

Sinan Ateş cinayetinde 'video' ayrıntısı: Suikast anında neden görüntülü arama yapılır?
Gazeteci Barış Pehlivan, ülkücüler arasında işlenen cinayetlerde ve Sinan Ateş suikastında neden video çekilip görüntülü arama yapıldığına dair ayrıntı verdi: "Hedefler ayrı, kaydı izleyenler aynı."

Artı Gerçek - Sinan Ateş cinayetinde ve tetikçi Eray Özyağcı’nın kaçırılmasında kullanılan iki aracın Ülkü Ocakları'yla bağlantısının ortaya konması gündemdeyken, Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan Ülkü Ocakları'nın adının karıştığı bazı saldırılarda video çekimleri yapılmasına ilişkin bilgileri paylaştı.

Pehlivan, "Bu 'saldırının görüntülü kaydı' olayı, hedeflerin ayrı ama kaydı izleyenlerin aynı olduğuna işaret ediyor" değerlendirmesinde bulundu. Ateş cinayetinde keşif yapan sanık Suat Kurt'un, cinayet esnasında Doğukan Çep ile görüntülü arama yaptığı yönündeki ifadelerine yer veren Pehlivan, "Cinayet anında neden görüntülü arama yapılır?" sorusunu sordu.

'GÖRÜNTÜLÜ ARAMA DEVAM EDERKEN SİLAH SESLERİ DUYDUM'

Pehlivan, "Kim bu videoları izleyenler" başlıklı yazısına, Sinan Ateş cinayeti için keşif yapan sanık Suat Kurt'un, “Doğukan Çep’in beni görüntülü araması esnasında, takip ettiğim Sinan Ateş isimli şahsın yanında iki kişi ile birlikte yürüdüğünü Doğukan’a ilettim. Bu esnada görüntülü arama devam ederken silah sesleri duydum” ifadeleriyle başladı.

"Bilgi yağmuru altında yeterince analiz edemiyoruz, eksik kalıyor" diyen Pehlivan, "Misal, şu soru aklımı kurcalıyor: Cinayet anında neden görüntülü arama yapılır?" diye sordu.

ESKİ ÜLKÜ OCAKLARI GENEL BAŞKANINA ESENBOĞA'DA SALDIRI

Pehlivan, eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Suat Başaran'ın Almanya’ya gitmek üzere geldiği Esenboğa Havalimanı’nda saldırıya uğradığı olayı hatırlatarak Ateş cinayetinin tetikçisi Eray Özyağcı’yı kaçırmakla suçlanan Tolgahan Demirbaş’ın telefonundan elde edilen yazışmaları aktardı.

Pehlivan, "Buna göre Demirbaş, 7 Nisan tarihinde Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’a, 'Sayın genel başkanım, Suat Başaran için Ankara’da diye duyum aldım, sürekli gittikleri muhalif kafeye adam gönderdim. İhtimallerine de bakıyoruz bilginiz olsun sayın genel başkanım, arz ederim' dedikten sonra mekânda çekilmiş bir video gönderiyor" bilgilerini paylaştı.

'VİDEOYU KİMSEYLE PAYLAŞMAYIN' DİREKTİFİ

"Saldırı sonrası yazışmada da yine video detayı dikkat çekiyor" diyen Pehlivan, ikili arasındaki görüşmede, Ahmet Yiğit Yıldırım'ın "Videoyu kimseyle paylaşmayın" sözlerine yer verdi.

Ülkü Ocakları'nın adının karıştığı bazı saldırı olaylarındaki 'video' detaylarından örnekler veren Pehlivan, "2022’de bıçaklı saldırıya uğrayan eski Mersin Ülkü Ocakları Başkanı Çağrı Ünel de benzer bir suçlamada bulunmuştu.

Ülkücü bir grup Ünel’e saldırırken diğer yandan da o anları cep telefonuyla videoya kaydediyordu" hatırlatmasında da bulunduktan sonra yazısını, "Demem o ki... Bu 'saldırının görüntülü kaydı' olayı, hedeflerin ayrı ama kaydı izleyenlerin aynı olduğuna işaret ediyor" satırlarıyla sonlandırdı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar