Sokak köpekleri teklifi Meclis’e geliyor: AKP'nin teklifinde 'uyutma'da geri adım

Sokak köpekleri teklifi Meclis’e geliyor: AKP'nin teklifinde 'uyutma'da geri adım
Sokak köpekleri düzenlemesinin son halinde 'uyutma' seçeneğinden geri adım atılarak, kısıtlama getirildi. Meclis tatile girmeden yasalaşması beklenen teklifte, sorumluluğunu yerine getirmeyen kişi ve kurumlara para cezası kesileceği belirtildi.

Artı Gerçek - AKP, tartışma yaratan sokak köpekleri düzenlemesinde sona yaklaştı. Haftaya TBMM Başkanlığı’na sunulması planlanan yasa teklifinde, 1 ay içinde sahiplendirilmeyen köpeklerin 'uyutulması', yani enjeksiyonla öldürülmesini öngören İngiltere modelinden vazgeçildi.

BBC Türkçe'de Ayşe Sayın'ın AKP kaynaklarından aktardığına göre, uyutma seçeneği yalnızca kuduz, bulaşıcı hastalık riski taşıyan ve rehabilite edilemeyen sokak köpekleri için uygulanacak.

MECLİS TATİLE GİRMEDEN YASALAŞABİLİR

AKP’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Pazartesi günü toplanan Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK), tarafların görüşleri doğrultusunda hazırlana raporla ilgili sunum yapıldı.

Edinilen bilgiye göre Erdoğan, kamuoyundaki “uyutulma” tartışmalarını anımsatarak, teklifin son biçimi konusunda bilgi istedi. Teklifin son biçimini Erdoğan’ın da uygun bulması üzerine teklifin Meclis 1 Temmuz'da tatile girmeden TBMM Başkanlığı’na sunulması kararlaştırıldı.

AKP; teklifi Cuma günü muhalefet partilerine, önümüzdeki hafta da Meclis’e sunmayı planlıyor. Teklif üzerinde uzlaşı sağlanması halinde Meclis tatile girmeden yasalaşabileceği, aksi taktirde yeni yasama yılına kalabileceği ifade ediliyor.

HASTA VE KUDUZ RİSKİ TAŞIYAN KÖPEKLER UYUTULACAK

AKP’nin son biçimini verdiği yasa teklifi, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun 13 maddesinde değişiklik öngörüyor. AKP kurmaylarının verdiği bilgiye göre teklifte yer alması beklenen düzenlemeler şöyle:

  • 'Mahallenin maskotu' olarak nitelendirilen, mahalleli tarafından beslenen, uysal, insanlara zarar vermeyen hayvanlar bulundukları yerde yaşamaya devam edecekler.
  • Sürüler halinde gezen ve insanlar için, hatta birbirleri için tehlike yaratan hayvanlar, belediyeler tarafından toplanarak barınaklara alınacak. AKP’nin ilk taslağında bu durumdaki hayvanların 1 ay içinde sahiplendirilmemesi halinde uyutulması öngörülüyordu. Ancak bu konuda geri adım atıldı ve barınaklara alınan sağlıklı hayvanların uyutulması seçeneğinden vazgeçildi.
  • Barınaklara alınan hayvanlar öncelikle sahiplendirilecek. Sahiplenilmeyen hayvanlar, barınaklarda yaşamaya devam edecek, ancak kısırlaştırıldıktan sonra yeniden sokağa salınmayacak.

CEZALAR ARTIRILACAK

Yasa teklifi, hayvan barınakları yapımı konusunda belediyeler üzerindeki denetimlerin de artırılmasını öngörüyor. Buna göre belediyelerin barınak ve rehabilitasyon için ayırdıkları bütçeyi yerinde kullanıp kullanmadığı denetlenecek. Sokak hayvanları için ayrılan bütçeyi, farklı amaçla kullandığı saptanan belediyeler ceza alacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı aşılama, kısırlaştırma, sahiplendirme dahil tüm rehabilitasyon süreçlerinden sorumlu olacak. Kaçak hayvan üretimi yapanlara ve hayvanlarını sokağa terk edenlere uygulanan ceza artırılacak. Hayvanı sokağa terk edenlere yönelik para cezası 50 bin liraya kadar çıkabilecek.

Sokak hayvanlarını kendi bölgelerinden toplayıp başka bölgeye bırakanlara yönelik para cezaları da artırılacak. (Kaynak)

Öne Çıkanlar