Soruşturma açılan Gazeteci Gönültaş: Gazetecilik saikiyle hareket ettim

Soruşturma açılan Gazeteci Gönültaş: Gazetecilik saikiyle hareket ettim
Yayınlanma:
A+ A-
Gazeteci Hale Gönültaş hakkında çocuk yurdunda kalan kız çocuğunun kaybolmasına ilişkin haber nedeniyle soruşturma başlatıldı. Gönültaş, "Tamamen gazetecilik saikiyle hareket ederek, bilgi ve belgelerle haber yaptım" dedi.

Artı Gerçek - Gazeteci Hale Gönültaş hakkında Manisa’da 14 yaşındaki bir kız çocuğunun cinsel istismara uğradıktan sonra devlet korumasına alınmasına rağmen pavyonlarda çalıştırıldığını yazan haberi ile ilgili soruşturma başlatıldı. Gönültaş, "Olay hakkında WhatsApp mesajları, mesaj kayıtları, şikayet tutanaklarının iletilmesi üzerine bu olayı gerçek isimler kullanmayarak haberleştirdim ve bu haber bir anda Türkiye’de gündem yarattı" dedi. Gönültaş, evine gelerek tehditkar konuşan polislerden de şikayetçi olacağını açıkladı.

POLİS, 'BENİ KASTEDİYOR' DEMİŞ

Kısa Dalga'da yer alan habere göre soruşturma, haberde adı geçmeyen bir polis memurunun kız çocuğunun annesinin dile getirdiği “istismar” iddialarıyla kastedilenin kendisi olduğunu belirterek yaptığı suç duyurusu üzerine başlatıldı. Haberle devletin kurumlarının yıpratılmaya çalışıldığını ileri süren polis memuru, Gönültaş’ın yanı sıra kendisi hakkındaki iddiaları dile getirdiği için kız çocuğunun annesi ve anneye yardım ettiği gerekçesiyle Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu yetkililerinden de şikayetçi oldu. Polis memuru E.Y. ifadesinde, “Sırf bir kadının iddiası ile devletin bu kadar yıpratılması kabul edilemez’’ dedi.

'İSMİ GEÇMİYORDU, BİLGİ V E BELGELERLE HABER YAPTIM'

Hakkında açılan soruşturma kapsamında Polis Merkezi’nde ifadesi alınan gazeteci Hale Gönültaş kimsenin ismini açıkça belirtmeden, isim kullanılmadan haber yaptığını ve şikayetçinin isminin de haber konusu olmadığını belirtti. Gönültaş şunları kaydetti: “Bir haber kaynağı tarafından çocuğun cinsel istismarı konusunda haber değeri taşıyabilecek bir olayın vuku bulduğu haberinin verilmesi üzerine otuz yıllık gazeteci olmam hasebiyle konuyu araştırmaya başladım. Olay hakkında WhatsApp mesajları, mesaj kayıtları, şikayet tutanaklarının iletilmesi üzerine bu olayı gerçek isimler kullanmayarak haberleştirdim ve bu haber bir anda Türkiye’de gündem yarattı. Tamamen gazetecilik saikiyle hareket ederek ve kimseyi töhmet altında bırakmadan elimdeki bilgi ve belgelerle haber yaptım.

'EVİME GELEREK TEHDİTKAR KONUŞAN POLİSLERDEN ŞİKAYETÇİYİM'

Dün polis merkezince arandıktan ve ifade vermeye gelmem belirtildikten sonra bunu kabul ederek yarın (bugün) geleceğimi belirttim. Ancak aynı gün 23 Ocak 2023 saat 20:05 - 20:10 saatleri arasında zilimi çalan sivil giyimli iki polis memuru asayiş şubeden geldiklerini belirterek “Hakkınızda şikayet var, polis arkadaşımıza iftira atmışsınız ifade vermeniz gerekiyor” şeklinde tarafıma tehditkar konuşarak beni tedirgin etmişlerdir. Bir polise yakışmayacak şekilde beni suçlayarak hakkımda hüküm varmış gibi hareket eden bu iki polis memurundan şikayetçiyim. Kimliklerinin tespit edilerek haklarında gerekli tahkikatların yapılmasını ve şikayetçi olduğumu belirtmek isterim.” (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar