Suruç'ta katledilen 33 'düş yolcusu' Diyarbakır'da anıldı

Suruç'ta katledilen 33 'düş yolcusu' Diyarbakır'da anıldı
2015 yılında IŞİD’in bombalı saldırısı sonucu Suruç’ta katledilen 33 genç Diyarbakır'da anıldı. Çok sayıda kişinin katıldığı anmada katledilen Veysel Özdemir'in doğum günü mezarı başında kutlandı.

DİYARBAKIR - Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) çağrısıyla Kobanê’deki çocuklara oyuncak götürmek için 20 Temmuz 2015'te Urfa'nın Suruç ilçesindeki Amara Kültür Merkezi bahçesinde bir araya gelen gençlere yönelik IŞİD'in gerçekleştirdiği bombalı saldırının üzerinden 8 yıl geçti. Saldırıda 33 genç katledildi, 100'den fazla kişi yaralandı.

Suruç Katliamı'nın sekizinci yıl dönümünde Diyarbakır'da katledilen gençler mezarı başınma anıldı. Anmada katledilen 33 kişinin anısına karanfiller bırakılarak konuşmalar yapıldı. Anmaya, Barış Anneleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Yeşil Sol Parti, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Tutuklu Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY-DER) ,Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED DER), Eğitim Sen yöneticileri ile Yeşil Sol Parti Milletvekilleri Mehmet Kamaç, Adalet Kaya ve Ceylan Akça Cupolo katıldı.

img-3092.jpg

Anmada konuşmaya başlayan SKM MYK üyesi Satiye Ok, katillerin hala dışarıda serbest olduğunu söyleyerek 33 düş yolcusunun anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Ardından sözü alan SGDF Üyesi Serhat Eren aldı. Eren, "Devrim şehitleri anısına onlara sözümüz adalet ve özgürlük olacak" dedi.

'BUNUN KOLEKTİF SUÇ OLDUĞUNU BİLİYORUZ'

Sonrasında söz alan Yeşil Sol Parti Diyarbakır milletvekili Adalet Kaya ise, "Yaralar hala iyileşmedi sorumluların kim olduğunu bunun kolektif bir suç olduğunu biliyoruz. Önceden bilinen göz göre göre gelen bir katliamdı bu. Hayatta kalanların yaralarının sarılması amacıyla sorumluların yargılanması gerekiyor. Fail tek kişi değil kolektiftir. Emniyet ve kolluk sorumludur. Failler hala ortada yok. Ailelerin gerçek adalete ihtiyacı var. Bu suçtur ve suçlular cezalarını çekmek zorundalar. Bu coğrafyada eşit özgür bir yaşamı kurmak bizim boynumuzun borcudur. Yaşamlarını kaybeden bütün gençleri, canları sevgi ve saygıyla anıyorum" diyerek bitirdi.

img-3075.jpg

MEZARI BAŞINDA DOĞUM GÜNÜ PASTASI

Suruç saldırısında katledilen Veysel Özdemir'in aynı zamanda saldırının olduğu günün doğum günü olması sebebiyle mezarı başında pasta kesildi. Ardından mezarına karanfiller bırakılarak buradaki anma sona erdi.

'ANILARI YOLUMUZU AYDINLATACAK'

Suruç saldırısında katledilen Nazlı Akyürek'i anmak için ise 450 evler mezarlığına geçilerek anma yapıldı. Mezarı başında konuşan Satiye Ok, 33 düş yolcusunun anılarını yaşatacaklarını söyleyerek "Er ya da geç halklar eşit olacak bu sömürü sistemi ortadan kalkacak. Bu yaralara dokunmak için Nazlı Akyürek de yardımlaşma için gidenlerden biriydi. Ve ölümsüzler kervanına katıldı. Anıları yolumuzu aydınlatacak" dedikten sonra mezarına karanfiller bırakıldı ve sloganlar eşliğinde anma programı sona erdi. (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar