Süryani Gevriye Akgüç cinayeti: 15 kişi gözaltına alındı

Süryani Gevriye Akgüç cinayeti: 15 kişi gözaltına alındı
Yayınlanma:
A+ A-
Mardin’de evine giderken silahlı saldırı sonucu öldürülen 92 yaşındaki Süryani yurttaş Gevriye Akgüç cinayeti ile ilgili soruşturma sürüyor. Cinayetle ilgili 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların arasında köylülerin de olduğu belirtildi.

Artı Gerçek - Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Yemişli (Anhıl) kırsal mahallesinde, eşi ile birlikte misafirlikten dönen 92 yaşındaki Süryani yurttaş Gevriye Akgüç, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin silahlı saldırısına uğradı. Saldırıda ağır yaralanan Akgüç, haber verilmesi üzerine olay yerine giden sağlık ekipleri tarafından İlçe Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Ameliyata alınan Akgüç, yapılan tüm müdahalelere rağmen sabaha karşı vefat etti. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, Akgüç’ün Avrupa’da yaşadığı, bir süre önce İstanbul’a yerleştiği ve yakınlarını görmek için kısa süre önce ilçeye geldiği öğrenildi.

15 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nin (HEDEP) Mardin Milletvekili George Aslan, cinayete ilişkin yaptığı açıklamada Akgüç’ün öldürülmesini “keyfi” yada “kaza” olmadığını söyledi. Cinayetle ilgili şu ana kadar 15 kişinin gözaltına alındığını söyleyen Aslan, “Dün gece Midyat’a bağlı Anhıl köyünde Gevriye Akgüç evinin önünde katledildi. Köylerine dönen insanlarımıza karşı işlenmiş bir cinayettir bu. Geri kalanlara da gözdağıdır. Katiller ve azmettiricileri bir an önce bulunmalı, yargılanmalıdır” dedi.

GÖZALTINA ALINANLAR ARASINDA KÖYDEN OLANLAR VAR

Artı Gerçek’in ulaştığı Yemişli köyü muhtarı Lokman Acar, olayın nasıl gerçekleştiğine ilişkin bilgilerinin olmadığını, kendilerinin de basına yansıdığı kadar olayı bildiğini söyledi. Cinayetin ardından 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların köyden olup olmadığına ilişkin soruya muhtar Acar, “Köyden gözaltına alınanlar da var. Köyün dışında da alınanlar olabilir. Yanlış bilgi vermek istemem. Bildiğim kadarıyla soruşturma sürüyor ama olayın detayı, soruşturmanın boyutuna ilişkin bilgim yok” cevabını verdi. Katledilen Gevriye Akgüç ailesinin kimse ile husumeti olup olmadığına ilişkin Acar, “90 yaşındaki adamın kiminle husumeti olabilir? Bildiğim kadarıyla yok. Üzgünüz” dedi.

'PUSU KURUP SİLAH SIKTILAR'

Cinayetin yaşandığı köye giden Süryani Dernekleri Federasyonu Başkanı Evgil Türker, Artı Gerçek’e konuştu. Halen köyde olduğunu anlatan Türker, “Görgü tanığı yok. Gevriye Akgüç eşiyle birlikte misafirlikteydi. Bazı dostları akrabalarına gitmişti. Saat 21.45 geçe eşiyle birlikte eve dönüyor. Saldırganlar evinin önünde pusu kurmuşlar, bekliyorlardı. Eşi içeri giriyor. Oda içeri girmek üzereyken eşikte çok yakından silah sıkıyorlar. 2-3 kurşun başına isabet etmiş. Bir iki kurşun vücuduna isabet etti. Hastaneye kaldırıyorlar. Müdahalede bulunuluyor ama kurtarılamıyor” ifadelerini kullandı.

GÖZALTINA ALINANLAR ARASINDA SÜRYANİLER VE KÜRTLER VAR

Soruşturmanın devam ettiği, köyde incelemenin ise sürdüğünü anlatan Türker, “Devlet yetkileri de buradalar. Olayı soruşturuyorlar. Bazı gözaltılar var. Gözaltına alınanların bir kısmı Süryani, bir kısmı Kürt. Köydeki Kürtlerden. Daha net bir durum yok. Cinayet derinlemesine soruşturuluyor” dedi.

1990’LI YILLARDA 7 CİNAYET İŞLENDİ

Cinayetin işlendiği Yemişli (Anhıl) köyünün Süryani nüfusu bakımından Midyat’ta sonra en kalabalık köy olduğunu belirten Türker, Süryanilere yönelik cinayetin ilk olmadığını söyledi. 1990’lı yıllarda aynı köyde Süryanilere yönelik bir çok cinayet yaşandığını anlatan Türker, “1990’lı yıllarda aynı bu köyde 7 insanımız katledildi. Cinayetleri faili meçhul kaldı. O cinayetlerin ardından köy boşaldı. Sadece bir iki aile kaldı. 2000’li yıllarda insanlar tekrar köylerine dönmeye başladılar. Köyde 80-100’ye yakın ev yeniden inşa edildi. Yaz aylarında köy dolu oluyor. İnsanlar yeni yeni yurt dışına gitmeye başladılar. Kış aylarında gidiyorlar, yaz aylarında dönüyorlar. Süryani bakımından Midyat’tan sonra en kalabalık köydür. Köyde sürekli kalanlar var. Bu amcada onlardan biridir. Kışın birkaç ay İstanbul’da kalıyordu, sonra devamlı bu köydeydi” dedi.

'BU SORUŞTURMANIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ'

Öldürülen Gevriye Akgüç’ün 93 yaşında yaşlı biri olduğunu hatırlatan Türker, şunları söyledi: “Bu Süranilerin gözünü korkutmak amacıyla yapılmışsa beyhudedir. Köydekilerle de görüştüm. Şu anda da köydeyim. ‘Ne pahasına olursa olsun, biz köyümüze sahip çıkmaya kararlıyız’ diyorlar. Siyasi boyutu olan bir olay olmamasını temenni ediyoruz. Bu dönem 1990’lı yıllar dönemi değil. Süryanilerin çekinmemesi gerekiyor. 1990’lı yıllardaki gibi bir amaç varsa kesinlikle ona papuç bırakmayız. Bu soruşturmanın da peşini bırakmayacağız. İlk kez şahit oluyorum, ciddi bir soruşturma yürütülüyor. Faillerin bir an önce bulunmasını, cinayetin aydınlatılmasını istiyoruz. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar