Süryani Gevriye Akgüç cinayetinde gelişme yok... HEDEP'li Aslan: 'Yerinden etme politikası uygulanıyor'

Süryani Gevriye Akgüç cinayetinde gelişme yok...  HEDEP'li Aslan:  'Yerinden etme politikası uygulanıyor'
Yayınlanma:
A+ A-
Mardin'de Süryani Gevriye Akgüç'ün öldürülmesiyle ilgili soruşturmada 15 gündür fail ya da failler bulunamadı. HEDEP Mardin Milletvekili George Aslan, "Süryanilerin burayı terk etmesini ve gidenlerin de geri dönememesini sağlamak istiyorlar" dedi.

Rojhat ABİ


DİYARBAKIR - Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Yemişli (Enhil) Köyünde yaşayan 92 yaşındaki Süryani Gevriye Akgüç, 6 Kasım gecesi evinin avlusunda uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü. Olayla ilgili gözaltına alınan 15 şüpheli de serbest bırakıldı. Aradan geçen 15 günde soruşturmada bir ilerleme sağlanamadı.

DOKSANLI YILLARDA KÖYDE YEDİ SÜRYANİ ÖLDÜRÜLDÜ

Yemişli Köyü'nde 90'lı yıllarda yedi Süryaninin öldürüldüğü belirtiliyor. Uzun yıllar köyünden ayrı yaşayan Gevriye Akgüç'ün ise 10 yıl önce köye döndüğü biliniyor.

'İHTİMALLER KONUŞUYOR, HİÇBİR ŞEY NET DEĞİL'

Artı Gerçek'e konuşan HEDEP Mardin Milletvekili George Aslan, "Enhıl köyüne gittiğimde karakol komutanı ile görüştüm. Soruşturmanın titizlikle yürütüldüğü ve kısa sürede somut delillerin toplanıp sonuçlandırılacaklarını ifade ettiler. Birkaç farklı ihtimal üzerinde duruluyor. Köydeki arazi meselesinden dolayı ortaya çıkan anlaşmazlıktan dolayı olmuş olabileceğini söylüyorlar. Bu meseleden dolayı tehdit edildiği de söyleniyor. Bir de yaklaşan yerel seçimlerden dolayı Süryanilerden bir aday olmasın diye yapılmış olabileceği de söyleniyor. Şu an bu ihtimaller konuşuluyor fakat hiçbir şey net değil. Biz de bekliyoruz. Soruşturma da bir gelişme yok. Takipçisiyiz" diye konuştu.

'SÜRYANİLERİN BURADA KALMASINI İSTEMİYORLAR'

Süryanilere yönelik cinayetlerin sadece 'arazi anlaşmazlığı' olarak değerlendirilemeyeceğine dile getiren Aslan, bölgede ciddi rant grupları olduğuna dikkat çekti. Aslan, "Süryanilerin burada kalmasını istemiyorlar. Süryanilerin burayı terk etmesini ve gidenlerin de geri dönememesini sağlamak istiyorlar. Geriye kalan arazilerin kendilerine kalması için de sindirme ve korkutma yollarına başvuruyorlar. Yani bir nevi yerinden etme politikası uygulanıyor diyebiliriz" dedi.

whatsapp-image-2023-11-21-at-15-08-07.jpeg
HEDEP Mardin Milletvekili George Aslan

'SÜRYANİLER BÖLGEYİ TERK ETMEYECEK'

Süryani toplumunun Şimuni Diril ve Gevriye Akgüç cinayetlerin ardından endişeli olmadıklarını söyleyen Aslan, "Bölge halkı kararlıdır. Yurtdışında yaşayan Süryaniler de geleceklerini söylüyorlar. Bölgede yaşayan Süryaniler bu cinayetlerin artmasından endişeli değil, aksine Kürtlerin duyarlı yaklaşımından dolayı güven duygusuyla yaşamaya devam ediyorlar. Terk etme niyetinde değiller, samimi bir dayanışma içerisindeler. Ayrıca bu soruşturmayı yürüten devlet organlarının ne kadar samimi olduğu da bu bölgede Süryanilerin yaşamının devamlılığı için belirleyici olacaktır" diye konuştu.

'ARAZİ OLAYININ ARKASINA SAKLANARAK BU CİNAYET İŞLENDİ'

Süryani Dernekler Federasyonu Başkanı Evgil Türker, failin kim ya da kimler olabileceği ile ilgili net bir bilgi olmadığını belirterek "Köy ve çevresindeki Mobese kayıtları inceleniyor. Çevre köylerden gelip geçen araçlar inceleniyorlar. Cinayet işlendikten sonra Midyat’a doğru yaya olarak çıktıkları söyleniyor. Arazi olayının arkasına gizlenerek bu cinayet işlendi. Amcayı takip ettiklerine dair görüntüler varmış ellerinde. Olayı soruşturanlar köye gidiyor ve ifade alıyor. Faillerin ortaya çıkarılmasını bekliyoruz. Ciddi anlamda bir arazi sorunu da yok ortada. Nereden bakacağız biz de bilemiyoruz” dedi.

CİNAYETİN NEDENİ BAĞ MESELESİ Mİ?

Gevriye Akgüç cinayetinin eski bir şahitlik olayından kaynaklanmış olabileceğini anlatan Türker, "Eskiden köydeki bir bağ ile ilgili şahitlik yapmıştı. Söz konusu bağın satıldığını söyleyen köylüler ile bağ sahibi arasında sorun yaşanmış. Gevriye Akgüç de 'bağın satılmadığı yönünde ben şahidim' demiş ve bağ hak sahiplerine tespit edilmiş. Bu mesele de 15-20 yıl önce gerçekleşmişti. Bundan dolayı 92 yaşındaki birini öldürdüler mi sanmıyoruz ama bu da bir ihtimal olarak karşımızda duruyor. Mahkeme kararını bekliyoruz. Bu cinayet özellikle Süryanilere yönelik eski bir pratiğin devamı mıdır hususunu dikkate alıp araştırma yapıyoruz. Bu sürecin takipçisiyiz. Faillerin ortaya çıkarılması için çalışmalarımız devam edecek" ifadelerini kullandı.

whatsapp-image-2023-11-21-at-15-08-26.jpeg
Süryani Dernekler Federasyonu Başkanı Evgil Türker

Öne Çıkanlar