Tahliyesi iki kez ertelenen Berrin Sarı cezaevinden çıktı

Tahliyesi iki kez ertelenen Berrin Sarı cezaevinden çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
Tahliyesi daha önce iki kez yakılan Berrin Sarı, tutuklu bulunduğu Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nden çıktı. Sarı, verdiği ilk mesajında cezaevlerindeki mahpuslara sahip çıkılmasını istedi.

Artı Gerçek - Bitlis’te 2016 yılında “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla 7 yıl 6 ay hapse mahkum edilen ve tutuklu bulunduğu Sincan Kadın Kapalı Cezaevi yönetimi tarafından infazı iki kez yakılan Berrin Sarı, tahliye oldu.

Sarı’yı cezaevi önünde ailesi ve arkadaşlarının yanı sıra Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatları ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü yöneticileri karşıladı. Alkışlar eşliğinde karşılanan Sarı, cezaevindeki tüm kadınların selamlarını iletti. Verdiği ilk mesajında Türkiye’nin bir kaos içerisinde olduğunu, çözümün ise İmralı olduğunu söyleyen Sarı, cezaevlerindeki tutuklulara sahip çıkılması çağrısında bulundu.

NE OLMUŞTU?

Berrin Sarı, 20 Mayıs 2016’da Bitlis’te “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklanarak Bitlis E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. İki yıl sonra başlayan yargılamasında 7 yıl 6 ay hapis cezası verilen Sarı, Sincan Kadın Kapalı Cezaevi'ne sürgün edildi. 5 yıldır Sincan Cezaevi'nde kalan Sarı, 20 Aralık 2021’de Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu’nun ‘iyi halli’ olmadığı iddiasıyla verdiği karar gerekçe gösterilerek tahliye edilmedi.

Sarı'nın tahliyesini üç ay erteleyen Kurul, Mart 2022’de ikinci kez toplandı. Kurul, ikinci kez “iyi halli olmadığına” hükmettiği Sarı'nın tahliyesini 6 ay daha erteledi. Yoruma dayalı sorulan sorular ve pişmanlık dayatmasından kaynaklı kurula çıkmayı reddeden Sarı'ya bir ay boyunca iletişim araçlarından yoksun bırakılma cezası da verilmişti. (MA)

Öne Çıkanlar