Taksilere 7/24 açık kamera sistemi kurulacak

Taksilere 7/24 açık kamera sistemi kurulacak
Yayınlanma:
A+ A-
Şoförler ve Otomobilciler esnaf odaları UKOME tarafından alınan kararın taksi sınıfına giren araçlara ilişkin kısmın iptal edilmesine dair bazı illerde iptal davası açmıştı. Danıştay, son sözü söyledi ve kamera sistemini hukuka uygun buldu.

Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) yasaya uygun olarak taksilere 7/24 açık olacak bir şekilde kamera sistemi kurma kararı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından hukuka uygun bulundu.

İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü 27 Şubat 2017 tarihinde valiliklere gönderdiği bir yazıda terör olayları başta olmak üzere adli vakaların soruşturularak delil ve faillerin süratle elde edilmesi amaçlandığı belirtildi. Bu kapsamda şehir içlerinde yolcu taşımacılığı yapan taksi, minibüs ve otobüslerde 7 gün 24 saat süreli kayıt yapan dış ve iç kamera kaydının bulundurulması çerçevesinde yerel UKOME`ler ile birlikte İl Trafik Komisyonlarının bu konu üzerine ivedi bir karar alması istendi.

ESNAF ODALARI İPTAL DAVASI AÇTI

Gelen yazı üzerinde UKOME ve İl Trafik Komisyonları bu yönde bir karar aldıklarını duyurdu. Yapılan duyurunun hemen ardından ise Şoförler ve Otomobilciler esnaf odaları alınan kararın taksi sınıfına giren araçlara ilişkin kısmın iptal edilmesine dair bazı illerde iptal davası açtı.

İDARE MAHKEMELER FARKLI KARARLAR VERDİ

Bu davalarda, idare mahkemelerinin farklı kararları nedeniyle benzer olaylar arasında farklılıklar oluşmaya başladı.

Muğla 2. İdare Mahkemesi, UKOME'nin kararının özel hayatın gizliliğini ihlal ettiğine karar vererek, "temel anayasal hakların ihlali" iddiasıyla davayı bozdu. Temyiz üzerine, İzmir Bölge İdare Mahkemesi 5. İdare Mahkemesi, Muğla 2. İdare Mahkemesi'nin kararının usul ve hukuka uygun olduğu ve bozmaya gerek bulunmadığı gerekçesiyle itirazın reddine karar verdi.

Ankara 11. İdare Mahkemesi de aynı konuda 2018 yılında Ankara'da açılan davada, kararın açıkça yol güvenliğini ve can güvenliğini sağlamaya yönelik olduğunu, adli veya terör olaylarının soruşturulması amacıyla uygulanmadığını söyledi. Mahkeme, özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmediğine karar vererek, söz konusu işlemin hukuka aykırı olmadığı gerekçesiyle davanın reddine karar verdi. Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nin 9. İdari Dava Dairesi temyizi reddedilirken söz konusu davalara Danıştay son sözü söyledi.

'DANIŞTAY HUKUKA UYGUN DEDİ'

İzmir Bölge İdare Mahkemesi Başkanlar Kurulu, çeşitli kararlar alındıktan sonra mahkemeler arasındaki uyuşmazlıkların giderilmesi için Danıştay İdari Dava Kurulu'na başvurdu. İdare Mahkemesi ile Mahalli İdare Mahkemesi arasındaki farklı kararları inceleyen yüksek mahkeme konuyla ilgili nihai mütalaasını verdi.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, UKOME'nin bir iç mekan kamera sistemi kurma kararının yasalara uygun olarak 7/24 çalıştığını tespit etti. Kurulun kararında başta terör olayları olmak üzere yasal işlemleri soruşturarak kamu düzenini ve güvenliğini korumayı ve sürücülerin ve yolcuların güvenliğini sağlamayı amaçlandığı belirtildi.

Öne Çıkanlar