Taksim'deki bombalı saldırı: Bir yıl mı, dört ay önce mi geldi?

Yayınlanma:
A+ A-
Ajanslar ve hükümete yakın medya, polise dayandırdığı haberlerinde, Taksim'deki bombalı saldırının faili olarak açıklanan Ahlam Albashır'ın 4 ay önce Türkiye'ye geldiğini yazdı. DHA'nın röportajında ise mahalleli "1 yıldır buradaydı" diyor.

Artı Gerçek - İstanbul'da İstiklal Caddesi'nde 6 kişinin öldüğü bombalı saldırıya ilişkin açıklamalar kimi soru işaretlerini de beraberinde getirdi. İlk dikkat çeken açıklamalardan biri İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan geldi.

Soylu dün yaptığı açıklamada, bombayı bırakan kişi olarak duyurulan Ahlam Albashır'ın yakalanmasa Yunanistan'a kaçırılacağını ve infaz edileceğini söyleyerek, "Yakalamasaydık Yunanistan'a kaçacaktı. Olay sonrası yapılan bir teknik dinlemede terör örgütünün talimatı çok açık bir şekilde teröristin öldürülmesi şeklinde. Teröristi öldürüp olayı çözmemizi engellemek istediler. Teröristi yakalamasaydık Yunanistan'a kaçıracaklardı" dedi. Ancak, Soylu'nun açıklamasına göre, Ahlam Albashır'ın neden 'infaz edilmek' için Yunanistan'a kaçırılmak istendiği sorusu açıkta kaldı. Üstelik bombalı saldırıdan sonra polisiye ve istihbarat takibi en üst seviyeye çıkarılmışken, neden böyle bir yöntem izlenmek istendiği anlaşılamadı.

MAHALE ESNAFI FARKLI ANLATTI ANLATTI

Bir diğer dikkat çeken ayrıntı ise Ahlam Albashır ve beraberindeki iki kişinin Türkiye'ye ne zaman geldiğine ilişkin farklı bilgiler oldu. Devletin resmi ajansı AA dahil haber ajansları ve hükümete yakın medya, polis ve istihbarat kaynaklarına dayandırdıkları haberlerinde, 'Ahlam Albashır ve beraberindeki kişilerin 4 ay önce Türkiye'ye geldiğini, Esenler'de Suriyeli bir kişinin evinde kaldıklarını ve karı koca rolü yaptıklarını' yazdı. Ahlam Albashır'in İstanbul'a gelince bir tekstil atölyesinde çalışmaya başladığı da haberlerde yer aldı. Yine ajansların İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne dayandırdıkları haberlerde, 'Ahlam Albashır'in yaklaşık 1 sene önce YPG içerisinde istihbarat üyesi olarak eğitim almaya başladığı' öne sürüldü. Ancak DHA'nın Ahlam Albashır'ın ikamet ettiği Esenler'de mahalleliyle yaptığı röportajdaki bir ayrıntı, '4 ay' iddiasına ilişkin soru işaretleri oluşturdu.

esnaf.jpg
Mahalle esnafı, "Bir yıldır görüyorduk" dedi.

DHA'ya konuşan bir mahalle esnafı, Esenler'de dün polisin arama yaptığı Ahlam Albashır'ın evini işaret ederek, "Bir yıldan beri bu ikamette oturuyor. Suriyelilerin ütü-paket yaptıkları işyeri vardı, orada çalışıyordu. Benden de iki üç defa alışverişte bulundu kendisi. Sima olarak kendisini tanıyoruz" dedi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar