Taksim'e cami için pideciye tahliye bildirimi

Taksim'e cami için pideciye tahliye bildirimi
Cami inşaatı için kurulmaya başlanan şantiyenin yakınında bulunan pide salonuna sözlü tahliye bildirimi geldi. Pide salonunun sahibi Cemal Şimşek, 10...

Cami inşaatı için kurulmaya başlanan şantiyenin yakınında bulunan pide salonuna sözlü tahliye bildirimi geldi. Pide salonunun sahibi Cemal Şimşek, 10 gün içinde ‘boşaltma tebligatı’ geleceğinin söylendiğini bildirdi. 

GÜNCEL– İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun onay verdiği Taksim Cami şantiye hazırlıklarına bu sabah başlandı. Bir süredir çevik kuvvet polisinin bekleme noktası olarak kullanılan alana sabah saatlerinde konteynerler getirildi. Alanın etrafı çevrildi, işçilerin şantiye kabinlerini kurmaya başladığı görüldü.

AA’nın haberine göre şantiye alanının hemen yanında bulunan 50 yıllık pide salonunun sahibi Cemal Şimşek, şantiye kurulum işlemlerinden haberi olduğunu belirterek, kendilerine ‘sözlü olarak’ yaklaşık 10 gün içerisinde tebligatın geleceğinin söylendiğini anlattı.

Cemal Şimşek, "Bize şu ana kadar burayı boşaltmamız için resmi bir tebligat gelmedi ancak gelmesi halinde gereğini yapacağız. Hayırlı olsun" dedi.

Aynı yerde 1979’dan bu yana telefon, faks ve sayısal loto bayiliği yapan İhsan Uraz da, "Cami yapımı için şantiye kurulumundan haberdarım. Ancak şimdiye kadar bize yazılı bir tebligat gelmedi. Gelirse de yapacağım bir şey yok. Yer devletin, istediklerini yaparlar" diye konuştu. Uraz, eşyalarını toplamaya da başladı.

İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 19 Ocak 2017 tarihinde yaptığı toplantıda caminin, Taksim'e adını veren ve I. Mahmud tarafından 1731 yılında bölgeye ‘su taksimi' yapmak için inşa edilen Taksim Maksemi'nin arkasına yapılmasına onay verdi. 875 metrekarelik alanda planlanan proje tamamlandığında aynı anda 960 kişi ibadet edebilecek. Kot farkı dikkate alınarak tasarlanan projenin yer altında üç katı bulunacak. Otopark olarak tasarlanan üç katta toplam 165 araç park edebilecek. Yapıda konferans ve sergi salonları da yer alacak.

Öne Çıkanlar