Taşova'da mahkeme OSB'ye ikinci kez "dur" dedi

Taşova'da mahkeme OSB'ye ikinci kez "dur" dedi
Amasya’nın Taşova ilçesine bağlı Çambükü Köyünün tarım alanlarına yapılması planlanan organize sanayi bölgesi yapılmasına Samsun 3’cü bölge İdare Mahkemesi ikinci kez yürütmeyi durdurdu. Köylüler kararı sevinçle karşıladı.

Mehmet MENEKŞE


AMASYA - Amasya İl Özel İdaresi Çambükü Köyünün tarım arazisine organize sanayi bölgesi (OSB) yapılması için 24.03.2021’de Tarım ve Orman Bakanlığı oluruyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına tahsis etti. Tarım alalarının tamamına yakınını kaybeden köylüler hukuki mücadele başlattı. Köy avukatları Selim Saray, Mehmet Celep yürütmenin durdurulması için Samsun İdare Mahkemesine dava açtı ancak mahkeme davayı ret etti. Avukatlar davayı istinafa taşıdı ve davayı inceleyen Bölge 3’cü mahkemesi yer seçiminin doğru olmadığı, alternatif alanların araştırılmadığı ve birinci derece mera vasfının değiştirilmesinin doğru olmadığını belirterek OSB’nin yürütmesini 17 Ocak 2023 tarihinde kesin olarak durdurdu.

Bunun üzerine Amasya Valiliği ve valiliğe bağlı İl Özel İdaresi mahkemenin yürütmeyi durdurması ve OSB yılmaması için kesin kararı üzerine yeniden aynı Çambükü Köyünün tarım alanına tekrar ikinci kez OSB yapılması için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına başvurdu. Çambükü Köyü avukatları Selim Saray, Mehmet Celep Amasya Valiliğinin Çambükü Köyüne ikinci kez OSB yapılması başvurusunun iptali için Samsun İdare Mahkemesine dava açtı. Samsun İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulması talebini reddetti. Bunun üzerine Avukatlar davayı bir üst mahkeme olan Samsun Bölge 3’cü İdare Mahkemesine taşıdı ve mahkeme 14 Nisan 2024’te davayı görüşerek yürütmeyi durdurma kararı verdi. Böylece Amasya Valiliğinin Çambükü Köyünün tarım alanlarına ikinci kez yapılmak istenen OSB’nin yürütmesini durdurdu.

MAHKEME İKİNCİ KEZ "DUR" DEDİ

Samsun 3’cü Bölge İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararında bölgenin birinci dereceden tarım arazisi olduğunu, alternatif alanların aranmadığını, yer tahsisinin hukuka uygun olmadığını belirtti. Mahkeme kararında şu görüşlere yer verdi;

“Oluşturulan Alternatif Alan İnceleme Komisyonu'nca yapılan incelemenin sadece Taşova ilçe sınırları içinde yapıldığı, Amasya ili ölçeğinde bu araştırmanın yapılmadığı anlaşılmıştır. Salt bu cevabi yazılara ve rapora dayanarak alternatif alan değerlendirmesini yapan Toprak Koruma Kurulu kararının eksik inceleme ürünü olduğu ve Dairemizin iptal kararının gerekçesine uygun bir araştırma içermediği sonuç ve kanaatine varılmıştır.(…) Amasya Valiliği Toprak Koruma Kurulu kararı ile bu kararın onaylanmasına ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığı olur işleminde ve bu işlemlere dayalı olarak tesis edilen Çambükü Köyünde Organize Sanayi Bölgesi kurulması yönündeki Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işleminde hukuka uyarlık görülmemiştir.”

111111.jpg

AVUKAT BİLGİ VERDİ

Avukat Mehmet Celep mahkeme süreci ile ilgili şu bilgileri verdi;

“Samsun 3’cü Bölge İdare Mahkemesi OSB kurulmasında yeterli alan araştırılması yapılmadığı, tarım arazisinin vasfının değiştirildiği gerekçesiyle ilk OSB için Ocak 2023’te iptal kararı vermişti. Daha sonra Mayıs 2023’te Amasya Valiliği iptal kararında gerekçe olan alternatif alan araştırması yaptı ve OSB kurulması için Çambükü Köyünün arazisinden başka yer yok diyerek ikinci kez yeniden bu bölgeye OSB kurdu. Biz yeni kurulan bu OSB için de yürütmenin durdurulması için Samsun 2’ci İdare Mahkemesine dava açtık, mahkeme ret kararı verdi. Bunun üzerine yürütmenin durdurulması için davayı bir üst mahkeme olan Samsun 3’cü İdare Mahkemesine taşıdık. Mahkeme teknik olarak alternatif alan araştırmasının hukuka uygun olarak yapılmadığı, Toprak Koruma kurulunun eksik inceleme yaptığı, tarım arazisi vasfının değiştirilmesinin hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle ikinci OSB’nin kurulması yönünde 15 Nisan 2024’te yürütmeyi durdurma kararı verdi.”

whatsapp-gorsel-2024-05-02-saat-13-41-55-ff10b273.jpg
Avukat Mehmet Celep

'ZORLAMANIN MANTIĞI YOK'

Çambükü Köyünün tarım alanına OSB kurulması ile ilgili gerekçelerin değişmediğine dikkat çeken Avukat Mehmet Celep gereççeler değişmediği sürece mahkeme kararları da değişmeyeceğini belirtti. Çelep; “İlk OSB’de iptal olduğunda artık Çambükü Köyü’ne yapmazlar diye düşünmüştük ama hukuksuz işlemlerle Valilik ikinci kez OSB kurdu ve ikinci OSB için de yürütmeyi durdurma kararı verildi. Kesin karar da büyük ihtimalle iptal olarak çıkacak, çünkü gerekçeler değişmiyor. İkinci kez iptal kararı çıkarsa üçüncü kez Çambükü köyünün tarım arazisine OSB yapmazlar diye umut ediyorum. Amasya’nın tamamına alternatif alan araştırmasında Çambükü Köyü gibi başka yer yok demek hem hukuka hem de mantığa aykırı. Buraya üçüncü kez OSB kursalar yine dava açacağız, yine iptal olacak çünkü iptal gerekçeleri değişmiyor. OSB’nin imar planı iptal oldu, mera vasfının değiştirilmesi ile ilgili süreç başka bir yöne evrildi, daha burayı zorlamanın bir mantığı yok diye düşünüyorum.”

Öne Çıkanlar