Tatvan Belediye Eşbaşkanı Epözdemir: Belediyenin sadece esnafa borcu 116 milyon TL

Tatvan Belediye Eşbaşkanı Epözdemir: Belediyenin sadece esnafa borcu 116 milyon TL
31 Mart yerel seçimlerinde Tatvan belediye eşbaşkanı olan Belkız Beştaş Epözdemir ile nasıl bir belediye devraldıklarını ve projelerini konuştuk. Epözdemir, iki dönem AKP yönetimindeki belediyenin sadece esnafa 116 milyon TL borcu olduğunu söyledi.

Esra ÇİFTÇİ


Artı Gerçek - 2014 yılında HDP’nin belediyelerde uyguladığı ilk eş başkanlık sistemiyle Siirt belediye eşbaşkanı olan Belkız Beştaş Epözdemir, on yıl sonra Tatvan belediye eşbaşkanı oldu. Epözdemir, Tatvan’da nasıl bir belediye devraldıklarını ve projelerini Artı Gerçek’e anlattı. İki dönem AKP yönetimindeki belediyenin sadece esnafa olan borcunun 116 milyon TL olduğunu belirten Epözdemir, kadınların öncülüğünde yeni bir Tatvan'ın mümkün olduğunu söyledi.

'KAYYUM ÖNCELİĞİ BİR HALKIN HAFIZASININ YOK EDİLMESİNE VERDİ'

Tatvan’dan belediye eşbaşkanı oldunuz ama öncesi de Siirt belediye eşbaşkanıydınız ve kayyum sonrası görevinizden alındınız. Neler yaşadınız?

"Her seçim döneminin koşulları aynı değildir. Partimizin Seçim Beyannamesi ve dönemin koşullarına göre sahada seçim çalışmalarınız ile kazanmaya kilitlenirsiniz. 2014 yılı dönemin koşulları ve partimizin pratikte ilk kez uygulamaya koyduğu Eşbaşkanlık Sistemi ile Siirt’te yüzde 50’ye yakın oy oranı ile Belediyeyi partili arkadaşlarımızdan devraldık.

"Arkadaşlarımızın yarım kalan ve hedeflediğimiz projeleri eşbaşkanlık modelimiz ile adım adım gerçekleştirip yol alırken 2016 Kasım ayında Siirt Belediyesine, halkın iradesine ve evine gasp olarak anılacak olan ilk kayyum ataması yapılıp Eşbaşkanlar olarak tutuklandık. Kayyum atanıp tutuklandığımızda belediyenin borçları temizlenmiş olup kasasında 8-10 milyona yakın para bulunuyordu.

Eşbaşkanlık modeli sahada ilk deneyimimiz olduğundan dolayı kadın açısından zorlanmalarda fazla yaşanmadı değil. Yine de partimizce Siirt Belediyesi Eşbaşkanlık modelinin örnek alınacak yerlerden biri olarak gösteriliyordu. Yaklaşık iki yıl tutuklu kalıp tahliye olduğumda kadına, kültür ve dillere yönelik
gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmalarımızın kayyum tarafından yok edildiğine şahit oldum. Berfin Kadın Danışma Merkezi, Bedirhan Kütüphanesi, ikamet ettiğim evin hemen karşısında bulunan Kızlar Tepesi Anfi Tiyatro yerinin yıktırılması sadece birkaç örnek. Kayyum önceliği bir halkın hafızasının yok edilmesine vermişti. Bende tahliye olup ev hapsim sona erdikten sonra partimizce uygun görülen Siirt il eşbaşkanlığı görevine uygun görülüp kaldığım yerden devam ettim."

yyyyyy.jpeg

'SİSTEM İLK ÜSLERİNİ, TOPLAMA KAMPLARINI, KIŞLALARINI TATVAN’A KURMUŞ'

Tatvan her dönem stratejik bir yer olmuştur. Siz de böyle düşünüyor musunuz?

"Evet haklısınız. Onlarca kilometre sahili olan ülkemizin yeryüzünde ki cenneti diyebilirim. Tatvan’ın bir hafızası, kimliği, geçmişi var. Bütün zamanlarda zulmedenlerin ve zulme karşı direnenlerin elinde tutmaya çalıştığı kaleler, tahtlar, istirgahlar kurdukları bir yer. Botan Miri Bedirxan
Paşanın ta o dönemde Tatvan’da gemi yapımı ve onarımı için bir tersane çalışması var. Tatvan’ın geçmişine baktığımızda yurtseverliğine, değerlerine bağlı yaşamayı esas alan mücadele geçmişiyle, bilinciyle bölgeye öncü olan bir Tatvan var. Bakın çok önemlidir, sistem ilk üslerini, toplama kamplarını,
kışlalarını buraya kurmuş. Coğrafik olarak da Karadeniz’e, İran’a, Akdeniz’e bağlanan güzergahların kavşağında bir yer. 1996 yılında evlendim. Eşimin ve ailesinin Tatvan’da olmalarından kaynaklı o tarihten bugüne Tatvan ile hem fiziki hem de manevi olarak bağlılığım var ve bu bağlılık günümüze kadar geldi.
90’lı yılların o karanlık dönemlerinde eşimin aile tarafının Tatvan’dan sürülmesi ile Siirt’e yerleşmiştik. İçerisinde böylesine tarih, kültür ve 90’lı yıllarda aile üzerinde bıraktığı izlerin duygu yoğunlaşması ile Tatvan halkımızın, kadın ve gençlerimizin inanılmaz sahiplenmesi, inanç güç, dinamizm, sevgisi sonrasında sandığa yansıyan ezici sonuç ile on yıllar sonra Tatvan halkına ait olan belediyelerini tekrar kendilerine vererek susamışlıklarını erdemli bir zafer ile taçlandırıp eşbaşkan olarak seçildik. Seçimlerde kadını dar kalıba sığdırmak isteyenlere Tatvan halkı ve kadınları en güzel cevabı vermiştir."

“TATVAN BELEDİYESİNİN SADECE ESNAFA OLAN BORCU 116 MİLYON”

Tatvan iki dönemdir AKP’nin elindeydi. Nasıl bir belediye devraldınız?

Belkız Beştaş Epözdemir- Birkaç gün önce devraldığımız belediye binası gösterişi, şaşası ile içerisinde üç Büyükşehir belediyesi barındıracak fiziki yapıda, ilk 2 katı hariç diğer tüm katlar, odalar kapalı ve bomboştu. Tatvan halkımızı temsil eden, dilini, tarihini, kültürünü yansıtmaya yönelik tek bir işarete rastlamadık. Sadece Tatvan esnafına olan borç 116 milyon. Toplamda katrilyonlarca lira borcu olan, yapılmayan sadece kâğıt üzerinde ihalesi olan menkul ve gayrimenkulleri sağa-sola peşkeş edilmiş adeta tarumar edilmiş bir durum ile karşılaştık. Seçimi kaybedeceklerini hissedince seçimden hemen önce belediyeye ait asfalt plenti yerinden sökülüp şahıslara düşük kira mükabilinde peşkeş edilmiş durumda. Manzara böyle puslu olsa da halkımızdan aldığımız yüksek güç ve moral ile yeni dönemde Tatvan’da, partimizin yerel yönetim modeline, deneyim ve tecrübelerine yaslanarak çözüm gücümüze inandığımız bir noktadan önümüze bakıp yeni yollar açıp yolu kat etmeye çalışacağız

yyy.jpeg

“KENTİN DİNAMİKLERİ İLE SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ”

Tatvan’da kısa ve uzun vadede projeleriniz nelerdir?

Belkız Beştaş Epözdemir- Tatvan’da yaşayan herkesin bir kent hakkı vardır. Bizlerde bunu gören bir sorumluluk ile yaklaşıyoruz. Dolaysıyla proje ve politikalarımızı, halkımızdan çalınanları, sorun ve ihtiyaçları Tatvan’ı var eden kadınlar, gençler, emekçiler, engelliler, sivil toplum örgütleri, sendikalar, odalar yani tüm sosyal siyasal dinamiklerimiz ile ortaklaşarak belirliyoruz. İlk etapta Genel ve Kadın Seçim Beyannamesi ile kadın iradesini eşit temsiliyet ve yerel demokrasi ile projelerimizi kadın eliyle yapılandıracağız. Tatvan’da iktidar olan belediyeciliğin kapattığı kurumlarımızı Mizgin Kadın Dayanışma Merkezi gibi tekrar açmaktan başlayarak, kadın meclislerinin kurulmasından, kadınlar için ulaşımda pozitif ayrımcılık yaparak jinkart, özgür kadın kooperatifleri, hafıza merkezleri, genç, kadın, çocuk, engelliler için birçok projeyi hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. Maalesef kadın ürettiğini satamıyor. Belediyemizin öncülüğünde süt ve süt ürünlerini alıp satışını sağlayacağız. Bu sistemle birlikte hem
kadınların üretip satmak istediği ürünler doğrudan satıcıya ulaşıyor hem de kadınlara ekonomik bir gelir sağlanıyor. Kendi üretip kendi satacağı ve ekonomik özgürlük konusunda rahatlayacakları projeler yapacağız. Kadınların ürettiği ürünleri satması için alanlar oluşturacağız. Böylelikle kadınlara iş istihdamı da sağlamak istiyoruz. Yine Tatvan gençliğinin önünü, yönünü kesen, yok sayan, işsiz bırakılan, gelecekleri ile oynanan, toplumsal ahlaktan uzaklaştırılmaya, gençliğin ruhunu yok etmeye yönelik yaklaşımlara dur deyip rollerini oynamaları için onlarla birlikte projeler gerçekleştirip uygulayacağız.

Keza Tatvan’ın onlarca kilometreye sahip sahili, sahil adında birde mahallesi var. Turizm potansiyeli olmasına rağmen AKP Belediyeciliğinin pratiği sonucu sahilin sahilsizliği, mahallelerin mahallesizliği, alt yapı, yollar, su sorunu, imar, yaşam alanları ile ilgili istihdama kadar birçok sorunu mevcut. Ciddi içme suyu, temiz ve atık su arıtamama, alt yapı, şehircilik ve imar sorunları da var. Yüksek okul öğrencileri her dönemde barınma problemi yaşıyor. Toplu ulaşım yine büyük bir problem. Tarım ve turizm sektörü keza öyle. Tüm bu grupların kendisini ifade edecek bir temsiliyeti bile yok. Bunları çözdüğünüzde beraberinde istihdamı da getirecektir. İşte tüm sorunları bu nedenle kentin dinamikleri ile planlayıp projelendiriyoruz.

unknown-001.jpeg

'KADINLARIN ÖNCÜLÜĞÜNDE YENİ BİR TATVAN MÜMKÜN'

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Belkız Beştaş Epözdemir-Tatvan’da da “Jin Jiyan Azadi” sloganı sandıklara yansıdı ve sonuç aldı. Tatvan’da kadınları yaşam alanlarına taşıyacak, kadınları şiddet ve yoksulluk çarkında sıkıştıran siyaset ve politikalara karşı kadın yerel meclislerini kurup kadınlar olarak çoğaldığımızda, kentin yönetiminden tutun, düzenine, karar alma süreçlerine kadar yer aldığımız eşbaşkanlık-eşit temsiliyet’ten aldığımız güç ile sonuçta neden Tatvan bir kadın kenti olmasın. Kadınların öncülüğünde yeni bir Tatvan mümkün diyoruz.

Öne Çıkanlar