TBMM Danışma Kurulu Yargıtay’ın AYM kararını görüşmek için toplanacak

TBMM Danışma Kurulu Yargıtay’ın AYM kararını görüşmek için toplanacak
Yayınlanma:
A+ A-
Meclis Danışma Kurulu, Numan Kurtulmuş başkanlığında saat 16.00’da toplanacak. Kurul, Yargıtay'ın Can Atalay kararını görüşecek.

Artı Gerçek - TBMM Danışma Kurulu, Yargıtay'ın Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay kararı nedeniyle Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunma kararının ardından toplanıyor. CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, Kurul'un 16:00'da toplanacağını açıkladı.

TBMM Danışma Kurulu'na Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş başkanlık edecek.

ÖZGÜR ÖZEL KURTULMUŞ İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, konuyla ilgili Genel Kurul'da genel görüşme yapılması için TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'la görüşmüştü.

Kurtulmuş’un Filistin Heyeti’yle planlı programlarının ardından, gün içerisinde bu yönde bir çağrı yapacağını aktaran Özel, “Kendisinin başkanlığında yapılacak toplantıya partimiz adına bizzat katılacağım” diye yazdı.

HEDEP DE GENEL GÖRÜŞME TALEP ETMİŞTİ

HEDEP Grup başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç da "hukukun üstünlüğü ilkesinin hiçe sayılması ve Anayasa’ya göre uyulması zorunlu olan AİHM ve AYM kararlarına uyulmaması halinin ülkeyi daha fazla kaosa sürüklemesinin engellenmesi için Genel Görüşme açılmasını" istemişti.

CHP TBMM GENEL KURULU'NU BOŞALTMAMA EYLEMİ BAŞLATIYOR

CHP grubu da, Meclis Genel Kurulu"nda nöbet tutacağını açıkladı. TBMM Danışma Kurulu'nun 16:00'da toplanacağını açıklayan CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, “Genel Kurul’da kalınma kararı alındı. Umuyorum ki Danışma Kurulu’ndan tüm parti gruplarını temsilen olumlu bir karar çıkar, o zaman biz kendi kararımızı gözden geçiririz. Ancak bugünkü koşullar içerisinde Meclis’i terk etmeme kararını kararlılıkla sürdüreceğiz" dedi.

TİP'TEN MUHALEFETE ZİYARET

Öte yandan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, muhalefet partilerini ziyaret ederek Yargıtay kararına ortak tepki konulmasını istedi.

TBMM DANIŞMA KURULU NEDİR?

Meclis İçtüzüğü'ne göre Danışma Kurulu, TBMM Başkanı veya görevlendireceği başkanvekili başkanlığında siyasi parti grup başkanları veya başkanvekillerinden kurulur.

Bu Kurul, İçtüzükte kendisine verilen görevleri yerine getirir ve Başkanın istemi üzerine danışma niteliğinde görüş bildirir.

Gerektiğinde Meclis Başkanvekilleri de Danışma Kurulu'na çağırılabilir.

Danışma Kurulu'nda gruplar arasında uzlaşma sağlanamazsa grupların önerileri Genel Kurul'da oylanıyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar