TELE1'e verilen cezaya tepki yağıyor: #TELE1Susturulamaz

TELE1'e verilen cezaya tepki yağıyor: #TELE1Susturulamaz
Yayınlanma:
A+ A-
TELE1'e verilen üç gün ekran kapatma cezasına tepki yağdı. Kılıçdaroğlu "gerçeklerden korkan zihniyete son vereceğiz" dedi. Karara tepki gösteren sosyal medya kullanıcıları, "#TELE1Susturulamaz” etiketini kısa sürede gündemin ilk sıralarına taşıdı.

'Dil, din, ırk ayrımı gözeterek yayın yaptığı’ gerekçesiyle TELE1'e Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından verilen üç gün ekran kapatma cezası tepki çekti.

Kararın duyulmasının ardından aralarında milletvekili ve gazetecilerin de olduğu çok sayıda vatandaş tepki gösterdi. “#TELE1Susturulamaz” etiketi sosyal medyada kısa süre için Trend Topic (TT) oldu.

KILIÇDAROĞLU: GERÇEKLERDEN KORKAN ZİHNİYET

CHP Genel Başkanı kemal Kılıçdaroğlu sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, RTÜK'ün kapatma kararını talimatla aldığını belirtti ve "Ne yaparlarsa yapsınlar, daima bağımsız medya ile dayanışma içinde olacağız, gerçeklerden korkan bu karanlık zihniyete son vereceğiz." dedi.

ERKAN BAŞ: KARARI KABUL ETMİYORUZ

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, “RTÜK, bir milletvekilinin ifade özgürlüğü kapsamındaki sözlerini yayınladığı için TELE1’in üç gün süreyle kapatılmasına karar verdi. TELE1’in yayın lisansının iptaline zemin hazırlayan bu kararı kabul etmiyoruz. Ekranları karartmayız!” ifadelerini kullandı.

GAZETECİLİK SENDİKALARINDAN TEPKİ

Türkiye Gazeteciler Sendikası sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “RTÜK, bir milletvekilinin ifade özgürlüğü kapsamındaki sözlerini yayınladığı için TELE1’in üç gün süreyle kapatılmasına karar verdi. TELE1’in yayın lisansının iptaline zemin hazırlayan bu kararı kabul etmiyoruz. Ekranları karartmayız!” diye karara tepki gösterdi.

DİSK Basın İş Sendikası da “RTÜK TELE1'e 3 gün yayın durdurma cezası verdi. Bir daha ceza verilirse TELE1 kapanacak ve onlarca işçi işsiz kalacak. Kapatılmak istenen yalnızca TELE1 değil, çoğulcu-demokratik ortam ve halkın haber alma hakkıdır. TELE1 ve TELE1 emekçilerinin yanındayız” dedi.

CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır haber alma hakkına dikkat çekerek, “Gerçekleri dile getiren özgür medyayı susturmak için RTÜK eliyle darbe yapılmak, türlü kumpaslarla halkın haber alma hakkı engellenmek isteniyor. Karartılmak istenen TELE1’in ekranı değil; Türkiye’nin gerçekleridir! TELE1’in yanındayız!” diye yazdı.

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar