TGC'den gözaltına alınan gazetecilerle ilgili açıklama: Birileri yine korku hikayesi yazmaya çalışıyor

TGC'den gözaltına alınan gazetecilerle ilgili açıklama: Birileri yine korku hikayesi yazmaya çalışıyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 08 Haziran 2020 17:07
A+ A-
Gazeteciler Cemiyeti, evleri basılarak gözaltına alınan gazeteci Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel hakkındaki açıklamasında 'Korkmuyoruz, yılmayacağız' mesajı verdi.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), gazeteciler Müyesser Yıldız ve İsmail Dükel'in bu sabah evlerine baskın yapılarak gözaltına alınmasını kınadı, serbest bırakılmalarını talep etti. Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, "Yine korku hikayesi yazılmaya çalışılıyor, korkmuyoruz, yılmayacağız" dedi.

Gazeteciler Cemiyeti savcılığa çağrılarak ifadesi alınabilecek gazetecilerin gözaltına alınmasını kınadı. Cemiyet Başkanı Nazmi Bilgin "Arkadaşlarımızın kısa sürede salıverilmelerini ve eğer haklarında gerçekten ciddi bir iddia varsa tutuksuz olarak yargılanmalarını talep ediyoruz" dedi.

"Bu son gözaltılar yine bir korku hikayesi yazılmaya çalışıldığını gösteriyor. Korkmuyoruz, yılmayacağız. Gazeteciler haberi peşinden gitmeye devam edeceklerdir" diyen Bilgin "Arkadaşlarımızın gözaltına alınmalarını kınıyoruz ve hemen serbest bırakılmalarını talep ediyoruz" diye ekledi.

‘SÜREÇ 3 MİLLETVEKİLİ İLE BAŞLADI’

Bilgin, 1'i CHP'li, 2'si HDP'li üç milletvekilinin teamüllere aykırı ve Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvurunun sonucu beklenmeden meclis üyeliklerine son verilmesi ile kendini göstermeye başlayan siyasi tansiyondaki artışın devamı niteliğinde gördüğü gazetecilerin gözaltına alınmasını endişe verici bulduğunu belirtti.

Gözaltına alınan gazetecilerden İsmail Dükel’in Türkiye medyasında saygın bir yeri olduğunu, halen de TELE 1 kanalının Ankara temsilcisi olduğunu hatırlatan Bilgin, "Arkadaşımıza ‘Gel ifade ver’ dense idi, gelmeyecek mi idi ki gözaltına alınıyor, dört gün gözaltında kalacağı ilan ediliyor? Savcılığa çağrılsa gitmeyecek miymiş Dükel ki sabahın erken saatinde evinden alınıyor" dedi.

‘SABAH KAPI ÇALDIĞINDAN İNSANLAR ENDİŞE EDİYOR’

"Eski İngiliz Başbakanı Winston Churchill’in veciz bir şekilde ifade ettiği gibi demokrasilerde sabah gelse gelse sütçü gelebilir, belki hizmet elemanının sıcak ekmek, kahvaltılık getirmesi olabilir. Üzgünüm ama bir süredir bu güzel ülkede sabah kapı çalındığında insanlar endişe ediyor" dedi.

‘BİRİLERİ YİNE BİR YERLERDE KORKU HİKAYESİ YAZIYOR; KORKMAYACAĞIZ, YILMAYACAĞIZ’

Dükel gibi Türkiye medyasında yıllarca emek vererek saygın bir yer kazanan Müyesser Yıldız’ın da halen Oda TV’nin Ankara Haber Müdürü olduğunu hatırlatan Bilgin, "Bir dönem Ergenekon kumpası sırasında acı çektirilen bu arkadaşımız da şimdi siyasal ve askeri casusluk iddiasıyla gözaltına alınmış. Sanki birileri yine bir korku hikayesi yazıyor bir yerlerde. Korkmuyoruz, yılmayacağız" dedi.

‘DAVET ETSELER İFADE VERMEYE GELMEZLER MİYDİ?’

Bilgin demokrasilerde kimsenin dokunulmaz veya ayrıcalıklı olamayacağını, ister bakan ister gazeteci herkesin sorgulanabileceğini hatırlatarak, "Bu arkadaşlar davet edilse ifade vermeye gelmeyecekler miydi?" diye sordu.

Bilgin, Yıldız’ın cuma günü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulunduğu iddiasının araştırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar