Timur Soykan: Cezaevinde hükümlünün çıplak arandığı görüntüler, dava dosyasına girdi

Timur Soykan: Cezaevinde hükümlünün çıplak arandığı görüntüler, dava dosyasına girdi
Yayınlanma:
A+ A-
Gazeteci Timur Soykan, İzmir Kapalı Kadın Cezaevi’nde tutuklunun çıplak arandığı görüntüler dava dosyasına girdiğini söyledi. Soykan, 'Sekiz yıl öncesine ait görüntülerde kadın infaz koruma memurları, kadın mahkûmu darp ederek çırılçıplak soyuyor' dedi.

Artı Gerçek - Gazeteci Timur Soykan, BirGün'de kaleme aldığı yazısında çıplak aramanın videoya kaydedildiğini ve dava dosyasına girdiğini, olayın İzmir Aliağa’daki İzmir Kapalı Kadın Cezaevi’nde yaşandığını belirtti.

Soykan, İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı ve AKP sözcülerinin cezaevlerinde çıplak arama yapıldığına yönelik iddiaların "terör örgütlerinin propagandası" olduğunu söyleyerek yalanladığını hatırlatırken; 8 yıl öncesine ait görüntülerde kadın infaz koruma memurlarının, kadın mahkûmu darp ederek çıplak arama yaptığını aktardı.

Soykan, İzmir Kapalı Kadın Cezaevi 2’nci Müdürü ile infaz koruma memurları arasındaki husumetin yargıya yansımasıyla bu görüntülerden haberdar olunduğunu belirtti. Soykan görüntülerle ilgili olarak şunları yazdı:

“‘Mavi Oda’ ve ‘Yumuşak Oda’ denilen cezaevinde süngerle kaplı bölümde tavana yakın duruyor kamera. Geniş açısıyla bütün odayı gören kameradaki görüntü bir fotoğraftan farksız, hareketsiz. Görüntünün üzerindeki tarih; 4 Haziran 2015. Saat 17.22’ye geldiğinde odanın kapısı açılıyor. Saniyeler önce fotoğraf kadar hareketsiz görüntüde birden bir karmaşa başlıyor.

Kadın infaz koruma memurları, sürükleyerek odaya soktukları kadın mahkûmun üzerine çullanıyor. Kadın mahkûm direniyor, vurmaya çalışıyor. Kalabalık infaz koruma memurları, kadını darp ediyor, saçlarından tutup çekiyorlar. Kadının ellerini arkada tutarken kafasını duvara yaslıyorlar. Bu sırada iki kadın infaz koruma memuru, mahkûmun kıyafetlerini parçalayarak çıkartıyor. Kadın mahkûm çırılçıplak kalıyor. 4 infaz koruma memuru tarafından duvar köşesine sıkıştırılıyor.

Kadın, Mavi Oda’nın köşesinde tamamen çıplak halde otururken infaz koruma memurları dışarı çıkıyor. Bir süre sonra kapı açılıyor ve içeri bir külot atılıyor. Bu sırada ayağa kalkan kadın mahkûm kapıya doğru koşuyor ancak kapı kapanıyor. Bir süre kapıda bekleyen kadın külotu yerden alıyor ve tekrar kapının önüne gidiyor. Sessiz görüntülerde kadının bağırdığı anlaşılıyor. Kadın içeri atılan külotu giydikten sonra duvarın köşesinde oturuyor. Kapı yeniden açıldığında içeri kıyafetler atılıyor. Bunlar kadının bu odaya sürüklendiği sırada üzerinde olan giysiler değil. Mahkûm önce bu giysileri giyip sonra yeniden çıkarıyor ve odada oturuyor.”(HABER MERKEZİ)

YAZININ TAMAMI

Öne Çıkanlar