TİP'ten 'Cumhuriyete Özgürlük' mitingi: 'Kardeşlik cumhuriyetini kuracağız'

Yayınlanma:
A+ A-
TİP Genel Başkanı Erkan Baş'ın başlattığı Özgürlük Yürüyüşü tamamlandı. TİP, Ankara' da "Cumhuriyete Özgürlük" mitingi gerçekleştirdi.

Oğulcan ÖZGENÇ


ANKARA - Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş'ın Can Atalay ve tüm Gezi Parkı tutsakları için Hatay' dan Ankara'ya başlattığı yürüyüşün tamamlanmasının ardından Ankara Anıtpark'ta "Cumhuriyete Özgürlük" mitingi düzenledi.

Mitingin sunuculuğunu İrfan Değirmenci yaptı.

Alanda toplanmaya başlayan kitle, "Kurtuluş yok tek başına. Ya hep beraber ya hiç birimiz", "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam", "Cumhuriyet emekle özgürleşecek" sloganları attı.

İlk olarak TİP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil konuşma yaptı. Kadıgil, kitleyi "Her şeyi ben bilirim diyen bir padişah bozuntusuna hayır diyenler, Gezi aileleri hoşgeldiniz" diyerek selamladı.

Kadıgil şunları söyledi:

"Bugün özgürlük demek için doldurduk bu meydanı. Ülkemiz bir kez daha emperyalizmin karanlığı altındadır. Çakma bir padişah iktidarda. Sevgili kızkardeşlerim, eşit yurttaşlığımıza, haklarımıza göz diken kadın düşmanı sapkın bir zihniyetle yönetiliyoruz. Ortada kutlanacak bir cumhuriyet bırakmayanlar susup oturacak mıyız? Ey Türkiye cumhuriyeti yurttaşları çıkın sokaklara. Zaptedin meydanları. Yaşasın tam bağımsız Türkiye."

'CAN ATALAY' I DERHAL SERBEST BIRAKIN'

Kadıgil'in ardından Can Atalay'ın babası Mustafa Atalay konuştu. Atalay, "Yapılacak işler çok basit ve açık. Mahkemeden yeni bir yorum istenmiyor. Anayasa Mahkemesi açık bir direktif veriyor: Can Atalay'ı derhal serbest bırakın. İşte böyle keyfiliklerle Gezi davasında arkadaşlarımızı hapishanelere kapattılar. Can Atalay hapishaneden çıkacak. Bundan eminiz çünkü bu ülkede özgürlük için yürüyenler var. Can çıkacak çok sevineceğiz ama en büyük sevinç Osman Kavala, Çiğdem Mater ve Tayfun Kahraman da çıktığında olacak. Madem özgürlük için bir araya geldik. Filistin halkının özgürlük mücadelesini selamlayalım. Bütün çabalar boşuna özgürlük yolcuları kazanacak" dedi.

HATAY'I DEMİR MADENİ OLARAK GÖRENLER, CAN ATALAY'I TUTSAK ETMEK İSTEYENLERDİR'

TİP Hatay İl Örgütünü temsilen Hasan Yılmaz konuştu. Yılmaz, "Hatay halkı bir şişe su için sıra çilesi çekiyor. Hatay iradesini ortaya koyarak Can Atalay'ı vekil seçti. 6 Şubat ile Hatay'ın enkazlarını demir madeni olarak görenler, Can Atalay'ı mahkum etmek isteyenlerdir" diye konuştu.

'ÖĞRENCİLERİMİZİ TARİKATLARA TESLİM ETMEYECEĞİZ'

Yılmaz'ın ardından TİP'li öğrenciler adına Ege Arda Anılan konuştu. Anılan, "Asansöre binmeyin dedikleri yurtlarda kalan bir öğrenci olarak karşınızdayım. Sokaklardayız. Onların suçlarını örtbas etmeleri çok kolay. Biz onlara hızlı bir refleksle cevap veriyoruz. Cumhuriyetimizin, cumhuriyetin kazanımlarına ihanet eden bir grubun elindedir. En büyük tehditin bu kalabalıklar olduğunun farkındalar. Öğrencilerimizi tarikatlara teslim etmeyeceğiz. Ölmeyeceğiz" dedi.

'HEP BİRLİKTE ÖZGÜRLEŞECEĞİZ'

TİP Genel Başkanı Erkan Baş kitlenin alkışlarıyla ve "Yaşasın Türkiye İşçi Partisi" sloganlarıyla sahneye çıktı. Baş, "Biz bu yürüyüşe Can Atalay'ın esaretine son vermek için çıktık. Haklı olduğumuzu biliyorduk. Yürüdük, yürüdükçe güçlendik. Haklılığımız AYM kararıyla tescillendi. Hiç kuşkunuz olmasın. Adalet Sarayı dedikleri o binalar buradaki kaçak sarayın şubesinden ibarettir. Söz veriyoruz. Hep birlikte özgürleşeceğiz. Can'a özgürlük diye başladık cumhuriyete özgürlük diye devam ediyoruz" dedi.

Baş, şunları söyledi:

"Yıllar içinde çok gerilere düştük. Şimdi çok daha ileriye yürümek zorundayız. Cumhuriyet, devrimcidir. İşte o devrimci adımlarla buradayız. Devrimciler, sosyalistler; biz takiye bilmeyiz. Çünkü bu ülkede doğal olan ne varsa halkın emeği vardır. İktidarlar, ikiyüzlüdür takiyecidir. AKP döneminde bir karşı-devrim yaşıyoruz. Yeni bir yüzyıla başlarken konuşulmadık hiçbir şey kalmamalı. Aklın gösterdikleriyle kararlı bir biçimde devam etmeliyiz. Bu ülkenin solcu yurtseverlerini öldürdükleri gün karşı-devrim başlamıştır. Bu ülke madenci yakınlarını tekmelemeyenleri gördü. Cumhuriyeti kutlamak için bunların hepsiyle birer birer hesaplaşacağız. Üretmeyen, sürekli tüketen saray rejiminin temeli böyle atıldı. Şimdi okullarda yurttaşlık değil ümmetlik anlatılıyor. Gençliğimizi yobazların tarikatların elinden kurtaracağız. Kürtlere işkence ettikleri günler bu ülkede kardeşliğe darbe vurulan günlerdir. Kardeşlik cumhuriyetini kuracağız."

FİLİSTİN HALKINA İHANET ETMEYE DEVAM EDİYORLAR'

TİP Genel Başkanı Erkan Baş konuşmasına şöyle devam etti:

"Bir çift sözümüz de muhalefete, gördüğümüzü söylemekten korkmayacağız. İşte bunun için buradayız. Hep beraber haykırıyoruz. Devrimciler var, emekçiler var diyeceğiz. Yeter ki yan yana gelelim. Bir ailenin, bir avuç zenginin, işbirlikçilerin çarkına çomak sokacağız. Biz bu oyunu bozarız. Bizim anladığımız cumhuriyet, bir avuç zenginin korkulu rüyasıdır. İşçilerin cumhuriyetini kuracağız. Onlar kindar ve dindar bir nesil yetiştirmek istiyor. Onlar Kürdü Türke düşman etmek istiyorlar. Biz kardeşlik istiyoruz. Biz bugün Filistin halkıyla dayanışma içindeyken onlar İsrail'le ticaret yapmaya, Filistin halkına ihanet etmeye devam ediyorlar.

BİZİM CUMHURİYETİMİZ DEVRİMCİDİR

Biz eşitlik isteriz, onlar kadını köleleştirmeye çalışırlar. Bizim cumhuriyetimiz devrimcidir. Biz cumhuriyet için mücadele ederiz. Kanıtı da buradadır. Hiç kuşkunuz olmasın. Biz teslim olmayız. Kanıtımız Gezi'dir. Kanıtımız Zeren için sokağa çıkan gençliktir. Bizim özgürleştiremediğimiz bu ülke, işçiler mezarlığına dönüyor. Dereler özgür akamıyor. Bir avuç insan gençlerimizin gençliğiyle oynuyor. Buradan tüm Türkiye'ye sözümüz şudur: Saray iktidarı kurulmamak üzere yıkılacak ve halk egemenliği kurulacak. Milyonlar adına meydan okuyoruz. Tutsak gazeteciler, siyasetçiler adına. Berkin adına. Zeren adına. Gar katliamında can verenler adına. Soma'da can verenler adına. Meydan okuyoruz. İşte buradayız. Dost düşman duysun bilsin. Biz bir seçimi kazanamadık diye yıkılmayız. Bitti dediğimiz yerde ayağa kalkarız.

Biz insanları etnik kimliğine, inancına ve mezhebine göre ayıranlara izin vermeyeceğiz. Biz emekle özgürleşeceğiz. Barışla, emekle, adlı adınca sosyalist cumhuriyeti kuracağız."

TİP Genel Başkanı Erkan Baş'ın konuşmasının ardından miting sona erdi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar