TMMOB'dan Bakan Bozdağ'a yanıt: Birliğimizin iktidar tarafından hedef gösterilmesine izin vermeyeceğiz

TMMOB'dan Bakan Bozdağ'a yanıt: Birliğimizin iktidar tarafından hedef gösterilmesine izin vermeyeceğiz
Yayınlanma:
A+ A-
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın açıklamasına tepki gösterdi. Koramaz, “Birliğimizi işlevsizleştirmeye ve kontrol altına almaya yönelik hiçbir girişime izin vermeyeceğiz" dedi.

Artı Gerçek - Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın "Hem Türk Tabipleri Birliği, hem mimar ve mühendisler odalarıyla ilgili yeni bir hazırlık yapıyoruz" açıklamasına yanıt verdi.

Emin Koramaz yazılı açıklamasında, "Kurulduğumuz günden bu yana meslektaşlarımızın haklarını, toplumun çıkarlarını ve kamusal varlıklarımızı korumayı görev edinmiş Birliğimiz, ilgili ya da ilgisiz her konuda siyasi iktidar tarafından hedef gösterilmeye devam ediyor” dedi.

"Bakan Bozdağ’ın sözünü ettiği 'hazırlıklar' 20 yıldır devam eden AKP İktidarının değişmeyen gündemlerinden birisidir" diyen Koramaz, şöyle devam etti: "AKP iktidarı, 20 yıldan bu yana ülkenin kamusal varlıklarını özelleştirmeyi, doğal alanlarımızı ve kentsel mekanlarımızı yağmalamayı esas alan bir gündeme sahiptir. Birliğimiz, AKP’nin ranta ve sömürüye dayalı bu politikaları karşısında mücadele verdiği için ormanlarımızı, madenlerimizi, parklarımızı, doğamızı koruduğumuz için hedef alınmaktadır."

Koramaz, açıklamasının devamında şunları söyledi: "Meslek alanlarımıza ilişkin politikaların ve uygulamaların toplumun genel çıkarlarına uygun gelişmesini sağlamak Anayasa’nın 135. Maddesi tarafından Birliğimize verilen görevdir. Birliğimiz kurulduğu günden Anayasa ve yasalar tarafından kendisine verilen görev ve yetkiler ışığında faaliyetlerini sürdürmektedir. Siyasi iktidar kendi sözü ve iradesi dışındaki hiçbir görüşe ve anlayışa yaşam şansı vermek istemiyor. Demokratik seçimler ile ele geçiremediği kurumları ve o kurumlarda temsil edilen meslektaşlarımızın iradelerini antidemokratik yol ve yöntemlerle kontrol altına almaya çalışıyor. Birliğimizi işlevsizleştirmeye ve kontrol altına almaya yönelik hiçbir girişime izin vermeyeceğiz."

"Birliğimizin anayasa tarafından tanımlanmış statüsünün ortadan kaldırılmasına, yasalarla güvence altına alınma hak ve yetkilerinin aşındırılmasına ve 600 bini aşkın meslektaşımızın iradesinin yok sayılmasına bütün güzümüzle karşı çıkacağız. AKP'nin demokrasiyi, hukuku ve kamusal varlığımızı çiğnemesine izin vermeyeceğiz. Mesleğimize, meslektaşlarımıza ve ülkemize sahip çıkmaya, demokrasiyi, özgürlükleri ve çoğulculuğu savunmaya devam edeceğiz. (HABER MEKEZİ)

Öne Çıkanlar