Tokat'ta jandarma dayağına gıyabi darp raporu: Jandarma da darp ettiği Kale'den şikayetçi oldu

Tokat'ta jandarma dayağına gıyabi darp raporu: Jandarma da darp ettiği Kale'den şikayetçi oldu
Tokat’ta jandarma tarafından darp edilen Osman Kale'nin şikayeti üzerine açılan davanın ilk duruşması görüldü. Darp raporu verilmeyen Kale hakkında sonradan hazırlanan gıyabi rapor mahkemeye gönderildi. Jandarma da darp raporu alarak şikayetçi oldu.

Mehmet MENEKŞE


AMASYA - Tokat'ın Erbaa ilçesinde jandarma tarafından ailesinin gözü önünde darp edilen Osman Kale'nin şikayeti üzerine açılan davanın ilk duruşması görüldü.

8 Kasım'da Tokat 1 Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya 'kasten yaralama' suçlamasıyla yargılanan astsubaylar S.Ö ve S.A. mazeret bildirerek katılmazken, Osman Kale, eşi Semra Kale, şahitler ve taraf avukatları hazır bulundu.

JANDARMA DA DARP RAPORU ALIP ŞİKAYETÇİ OLDU

Osman Kale'nin şikayetçi olduğu astsubaylar S.Ö ve S.A.'nın da hastaneden darp raporu alarak Kale'den şikayetçi oldukları belirtildi.

KALE'YE GIYABİ DARP RAPORU

Olayın ardından Erbaa Devlet Hastanesi'ne başvuran Osman Kale’ye darp raporu verilmezken Kale için sonradan darp raporu hazırlanarak mahkemeye gönderildiği ortaya çıktı. Osman Kale ve tanıkların dinlenmesinin ardından duruşma 27 Aralık'a ertelendi.

'ÜÇ DOKTOR DAHA MUAYENE ETMİŞ GİBİ GÖSTERMİŞLER'

Artı Gerçek'e konuşan Osman Kale, "Darp olayından sonra Erbaa Devlet Hastanesinde bir doktor beni sadece gözümden muayene etti, tomografi çektirdi. Vücudumdaki yaraların hiçbirini görmedi. Bana sonradan gıyabımda darp raporu hazırlamışlar. Beni muayene eden doktordan başka üç doktor daha muayene etmiş gibi göstermişler. Hakkımızı aramak için CİMER’e yazdık. Mağduriyetimizi siz haber yaptınız. Darp edilen benim. Siz haber yapmasaydınız olayın üstünü örteceklerdi. Haklıyken haksız duruma düşecektik. Hakkımızı bile arayamayacaktık" diye konuştu.

'HİÇBİR ŞEKİLDE DARP RAPORU ALAMAMIŞTIK'

Artı Gerçek'e konuşan Osman Kale'nin eşi Semra Kale de hastaneden hiçbir şekilde darp raporu alamadıklarını vurguladı.

Kale, "Eşimle birlikte hastaneye ilk gittiğimizde hastanedeki polis beni içeri almadı Sadece eşimi içeri alıp, 'Dün olmuş olaya bugün niçin darp raporu istiyorsunuz? Dün aklınız neredeydi, niye gelmediniz?' diye azarlamıştı. Biz de darp raporu alamadan köyümüze dönmüştük. Eşimle birlikte ikinci kez darp raporu almak için tekrar hastaneye gittiğimizde hastanedeki başka bir polis, 'Eşinizin infazı var. Şikayetçi olursanız infazınızı devreye sokarım, ceza alırınız. 8 bin 500 TL para cezası ödersiniz' diye bizi tehdit etmişti. Eşimin hastanede sadece tomografisi çekilmiş, gözüne bakmışlardı. Başka hiçbir muayene yapılmadı" dedi.

'RAPOR SONRADAN HAZIRLANMIŞ'

Darp raporu alamadıklarını savcılıkta da söylediğini anlatan Kale, "Savcıya ifade verdiğimizde de savcı askerlerin eşimi muayene ettirdiğini söyledi ancak ben bunun da yanlış olduğunu, askerlerin hiçbir şekilde eşimi hastaneye götürüp muayene ettirmediklerini söyledim. Savcı Bey yanımızda karakolu arayıp, eşimin hastaneye götürülüp götürülmediğini sordu. Karakoldan da götürülmediği bilgisi verildi. Eşimle birlikte bize darp raporu verilmemesini CİMER’den Sağlık Bakanlığına yazıp şikayette bulunmuştuk. Olaydan sonra beni ve eşimi Tokat Sağlık İl Müdürlüğünden arayıp bilgi aldılar. Biz hiçbir şekilde darp raporu almadık ancak ilk mahkemede eşim hakkında sonradan bir darp raporu hazırlanıp savcılığa gönderildiğini öğrendik" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Osman Kale, 3 Temmuz günü Tokat'ın Erbaa ilçesinden Göksal kasabasına dönerken minibüste sigara içti. İçkili olan Kale, bu sırada araçta bulunan bir kadınla tartıştı. Tartışma Göksal kasabasında da devam etti. Kale, tartıştığı kadının eşine ait bakkalın camlarını kırdı. Bunun üzerine kadın ve eşi Kale'den şikayetçi oldu.

JANDARMA AİLESİNİN GÖZÜ ÖNÜNDE DARP ETTİ

Jandarma, aynı gece saat 21:00 sıralarında Kale'nin evine gitti. İfade işlemleri için karakola götürülmek istenen Kale, çakmak almak için jandarmadan izin istedi ve eve girdi. Bir süre bekleyen jandarma, kendilerini oyaladığı gerekçesiyle Kale ile tartıştı. İki jandarma Kale’yi eşinin, cocuklarının ve annesinin gözü önünde darp etti. Osman Kale’nin eşi Semra Kale olayı telefonla görüntülemek isterken, jandarma telefonunu yere atarak kırdı.

HABERİMİZİN ARDINDAN SORUŞTURMA AÇILDI

Darp edilen Osman Kale karakola götürülerek ifadesi alındı. Tartıştığı kadın şikayetinden vazgeçince de serbest bırakıldı. Ertesi gün Erbaa Devlet Hastanesi'ne giden Kale, darp raporu alamadı. Artı Gerçek'in haberinin ardından Erbaa Cumhuriyet Savcılığı adli soruşturma başlatırken, Tokat Valiliği de Kale'yi darp eden jandarma ve darp raporu vermeyen sağlık personeli hakkında idari soruşturma başlattı.

'ŞİKAYETÇİ OLMA' BASKISI

Osman Kale, savcılık ifadesinde eşi Semra Kale'yi telefonla arayan bir jandarmanın eşinin "Uzlaşmazsanız başınız yanar" dediğini belirtti. Artı Gerçek'e konuşan Semra Kale de "Korkuyoruz, tehdit altındayız" dedi. Kale, bu telefon konuşmasının ses kaydının da ellerinde olduğunu vurguladı.

Öne Çıkanlar