Toroslar Belediyesi 719 milyon lira borç devraldı: Kasada 14 bin 500 lira var

Toroslar Belediyesi 719 milyon lira borç devraldı: Kasada 14 bin 500 lira var
Toroslar Belediyesi'ni 30 yıl sonra sağ partilerden alan Abdurrahman Yıldız, MHP’li yönetimden 719 milyon 772 bin TL borç kaldığını açıkladı. Yıldız, belediyenin kasasında sadece 14 bin 500 TL olduğunu söyledi.

Abidin YAĞMUR


MERSİN - Mersin’in Toroslar ilçesinde 5 yıllık ANAP ve 25 yıllık MHP döneminden sonra belediye 31 Mart yerel seçimlerinde CHP'ye geçti. Sosyalist ve çevreci bir isim olan Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız, belediyenin mali durumunu düzenlediği basın toplantısıyla duyurdu.

'TOROSLAR'DA YEREL DEMOKRASİYİ KURACAĞIZ'

Toroslar Belediyesi'nin bir sistemle değil, sistemsizlikle yönetilmeye çalışıldığını, bunun da faturasının halka kesildiğini anlatan Yıldız, "Bundan sonra öyle olmayacak. Toroslar’da yerel demokrasiyi kuracağız. Vatandaşlarımızı mutlaka mahallelerde yapacağımız stratejik plan toplantılarına katılmaya davet ediyorum. Bu kentte oluşturulacak bütçe halkın bütçesi. Bütçenin nasıl harcanacağının belirlenmesinde halkın söz sahibi olması lazım. Halkın bütçe yapma hakkını kullanması lazım. Bütçemizi kendi kafamıza göre değil; halkın isteğiyle, halkın ihtiyaçlarına göre, işaret ettiği şekilde yapmak istiyoruz. Bu yerel demokrasidir. Eğer bunda başarılı olursak, halkımız bize bu konuda destek verirse teknik sorunlar çok hızlı şekilde çözülür” dedi.

'GAYRİMENKULLER KİME, KAÇA SATILDI?'

Toroslar’ın gayrimenkul zengini bir ilçe olmasına rağmen Mersin’in en yoksul, en geri kalmış ilçesi olduğuna dikkat çeken Yıldız, şunları söyledi:

"Bu gayrimenkuller kime satıldı, kaç liraya satıldı, oradan elde edilen gelir ile ne yapıldı? Bunların hesabını sormamız lazım. Bunun peşine düşeceğiz. Hukuk dairesinde bunu yapacağız. Bu kadar zengin bir belediye hâlâ asfaltı tartışıyorsa, hâlâ parkları eksikse, hâlâ kaldırımı yoksa bizim kesinlikle bunun peşine düşmemiz gerekir.

Bugüne kadar bu kenti yönetenler sürekli bir hamasetle, ağır bir hamasetle siyaset yaptılar. Toroslar’da bugüne kadar yapılan siyaset cambaza bak siyasetiydi. Sen bir ilçenin kaynaklarını yok et, soran olursa da cambaza bak de. Biz bu cambaza bak siyasetine, hamaset siyasetine son vereceğiz.

Bu bütçe benim babamın malı değil. Ben bu bütçeyi babamın evinden getirmedim. Onlar da babalarının evinden getirmediler. Ama babasının malını mülkünü satamayacağı şekilde bu belediyenin malını mülkünü peşkeş çektiler. Biz bunların hesabını sormalıyız. Belediyenin dükkanları, tesisleri var. Bunlar kiraya verilmiş. 2010 yılında ihale bitmiş. 2024 yılındayız dükkanlarda birileri var. Şimdi çıkmam diyorlar. Bunları 350 bin vatandaş adına korumak zorundayız."

'YÜZLERCE KİŞİ İŞE GELMİYOR YA DA AKŞAMA KADAR KAHVE İÇİYOR'

Belediyede 870 KHK’li işçi, 200 memur ve 49 kadrolu işçi olduğunu belirten Yıldız, şöyle devam etti:

"Toroslar Belediyesi çapında bir belediye için bu işçi, memur sayısı fazla. Yani bu kadar kişinin çalışacağı iş yok Toroslar’da. Zaten çalıştırılmamış da. Geldiğimiz de gördük ki yüzlerce arkadaşımız ya işe gelmiyor işe gelse bile akşama kadar çay kahve içiyor. Dolayısıyla bu kendisine görev tanımlanmış arkadaşlarımızın da motivasyonunu bozuyor, iş barışını bozuyor.

Yani göreve geldiğimizde Toroslar Belediyesi'nde büyük bir kaos vardı, kirlilik içindeydi. Bunlar yavaş yavaş çözülmeye başlandı. Çünkü müdahale ettik. Ben bu bütçeyi 350 bin Toroslar halkının en iyi şekilde yararlanmasını gözeterek yönetmek zorundayım. Yoksa Toroslar Belediyesi işe gelmeyen kişilere maaş ödeme müessesesi değil.

Özellikle seçim döneminde işe alınmış ancak kendisine görev tevdii edilmemiş arkadaşların işten çıkarılmasıyla başladık. İşe gelmeyenlerle ilgili çalışma yaptık ve ilk etapta 60 kişi tespit edip bunlarla ilişkimizi kestik. Bu sayının daha da fazla olduğunu düşünüyorum. Bu konuda kesinlikle kararlıyız. Ben işçi sınıfı mücadelesinden gelen bir insanım. İşçilerin haklarının korunması konusunda kimse benden farklı bir şey beklememeli. Ama şu da beklenmemeli: Birilerinin Toroslar Belediyesi'nde çalışmadan, gidip evde yatarak Toroslar Belediyesinden maaş almasına göz yummamı kimse beklememeli."

'BU KOLTUKLARA HACİZ KOYDUK, BORCU ÖDENMEDİ'

Toroslar Belediye Başkanı Yıldız, belediyenin içinde bulunduğu borç kıskacını da şöyle anlattı:

"Bir avukat geldi, 'bu koltuklara haciz koyduk, borcu ödenmedi' dedi. 'Evraka bakalım ödeyelim' dedim, avukat ortadan kayboldu. Bu belediyeye kimin nereden satın aldığı, kim adına satın aldığı belli olmayan bir dünya emtia girmiş çıkmış. Seçimden üç ay önce belediye 35 milyon TL kredi kullanmış. Bu paranın nerede kullanıldığını bilmiyoruz. Bu bir. İkincisi; bu parayı 75 milyon TL ödeyeceğiz. Bu facia değil mi? 308 milyon TL dolayında cari borcumuz var. Çoğu kalemler kafamda soru işaretleri yarattı. Çoğu da zaten icraya vermiş belediyeyi. SGK’ye çok ciddi bir borç birikmiş. Geçmişten gelen borçlar var. Borçlar yapılandırılmış, yeni borçlar eklenmiş. Onlarca yıl devam etmiş bu. SGK’nin aklına bu borçları takip etmek gelmemiş. Ne zaman ki 31 Mart seçimleri yapıldı, aradan 15 gün geçti SGK’den bizi aradılar, 'borçlarınızı ödeyin yoksa icra takibi yapacağız'. Kardeşim bu 15 günlük borç değil ki. Sen iki senedir alacağının peşine düşmemişsin, ne zaman ki belediye başkanı değişti, birilerinin aklına borcunun peşine düşmek geldi. Mali İşler Müdüründen kasanın durumunu sordum. 14 bin 500 TL paramız var. Ciddi maddi güçlük çeken bir belediyeyiz. Ama bu sürgit böyle gitmeyecek. Toroslar Belediyesi güçlü bir belediye. Önceki başkan sene önce asfalt dökmüş, temlik koymuş. İki yıl önceki asfaltın parasını 10 milyon TL olarak ödüyoruz, hacizler hariç.”

BORÇ PANKARTI BELEDİYE BİNASINA ASILDI

Toroslar Belediye Başkanı Abdurrahman Yıldız’ın basın açıklaması sırasında belediyenin borç durumunu gösteren dev pankart da belediye binasına asıldı.

Pankartta yer alan bilgilere göre belediyenin 9 milyon 400 bin TL vergi borcu, 20 milyon 750 bin TL SGK prim borcu, 74 milyon TL banka kredi borcu, 304 milyon TL cari borç, 2 milyon 740 bin TL personel tazminat ve ikramiye borcu bulunuyor.

Belediye şirketinin 16 milyon 851 bin TL vergi borcu, 11 milyon 500 bin TL kıdem tazminatları borcu, 3 milyon TL sermaye artırım borçları bu döneme kalmış.

MHP’li Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz döneminden CHP’li Abdurrahman Yıldız dönemine bırakılan borç miktarı 719 milyon 772 bin TL.

KAYYIM VE AKP'Lİ YÖNETİMLERDEN KALAN BORÇLARIN LİSTESİ

Üç büyükşehir, yedi il, 65 ilçe ve, yedi belde belediyesi kazanan DEM Parti eski yönetimlerden kalan borçları açıkladı. 8 buçuk milyar ile en büyük borç yükü Van Büyükşehir Belediyesi'ndeyken, DEM Partili belediyeler gün geçtikçe artan faiz borçlarıyla birlikte zor bir yükün altına girdi.

İşte eski yönetimlerin bıraktığı milyarlarca liralık borç yükü harita üzerinde gözler önüne seriliyor.

Öne Çıkanlar