Tren kazasında ‘üst düzey’ isimlerin ifadesi alındı

Tren kazasında ‘üst düzey’ isimlerin ifadesi alındı
9 kişinin hayatını kaybettiği Ankara’daki yüksek hızlı tren kazasına ilişkin soruşturmada, üst düzey isimler de ifade verdi.

Ankara'da 13 Aralık 2018'de 9 kişinin hayatını kaybettiği, 93 kişinin yaralandığı yüksek hızlı tren (YHT) kazasına ilişkin yürütülen soruşturma, dosyaya giren bilirkişi raporunun ardından genişletildi. Dönemin TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, iki yardımcısı ile iki daire başkanı ve TCDD Genel Müdürlüğü Trafik ve İstasyon Dairesi Şube Müdürü, TCDD Genel Genel Müdürlüğü 8. Bölge Servis Müdürü Yardımcısı Vekili "şüpheli" yapıldı.

2 TEMMUZ’DA İFADELERİ ALINDI

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre Apaydın ve iki yardımcısı hakkında "soruşturma izni" gerektiği için haklarındaki evrak ayrılırken, diğer TCDD yöneticilerinin şüpheli olarak 2 Temmuz tarihinde ifadesi alındı. Kazayla ilgili makasçı Osman Yıldırım, trafik kontrolörü Emin Ercan Erbey, hareket memuru Sinan Yavuz tutuklanmıştı.

AKADEMİSYENLER YÖNETİMİN KUSURLU OLDUĞUNU TESPİT ETMİŞTİ

Savcılığın talebiyle akademisyenlerden oluşan bilirkişi heyeti, "Kazanın meydana gelişinde kusuru bulunan kişilerin ve kusur durumlarının" tespit için rapor hazırladı. 25 Haziran tarihli raporda, çok sayıda üst düzey yöneticisinin kusurlu olduğu tespiti yapılınca savcılık soruşturmayı genişletmişti. Bilirkişi raporunda "Ankara -Sincan hızlı tren hattını imalat tamamlanmadan ERTMS/ETCS sistemi gerekleri olmadan işletmeye açığı için TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’ın kusurlu" olduğu tespiti yapılmıştı. "Yeni kurulan trafik yönetim sistemi (özellikle makasların manuel olduğu) daha önce uygulanan bir sistem olmadığı, olası risklerin bilinmemesi ve literatürde karşılığı bulunmaması, sistemin uluslararası düzenlemelerde ve uluslararası demiryolu ağında karşılığı bulunmaması" gerekçesiyle, "TCDD Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Uygun, TCDD Genel Müdürlüğü Trafik ve İstasyon Dairesi Başkanı Mükerrem Aydoğdu, TCDD Genel Müdürlüğü Trafik ve İstasyon Daire Başkanlığı Şube Müdürü Recep Kutluay kusurludur" denilmişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar