TRT maskesiyle çift maaşlı 'kanun' teklifi

TRT maskesiyle çift maaşlı 'kanun' teklifi
Teklif yasalaşırsa Maarif Vakfı, Yunus Emre Vakfı, Türk Kızılay Demeği ve Yeşilay Cemiyeti’nin Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borçları da silinecek.

AKP’li vekillerin imzasıyla TBMM’ye gelen ve "Elektrik faturalarındaki TRT payı kaldırılıyor" diye duyurulan torba kanundan iktidara yakın kuruluşların emekli üyelerine "çift maaş hakkı" düzenlemesi çıktı.

AKP’nin elektrik faturalarındaki TRT payını kaldırma vurgusuyla TBMM Başkanlığı’na sunduğu 38 maddelik torba kanun teklifiyle birlikte 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na, "Herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanlardan Türkiye Maarif Vakfı, Yunus Emre Vakfı, Türkiye Kızılay Demeği, Yeşilay Cemiyeti ve Yeşilay Vakfında görev alanların bu aylıkları kesilmez" hükmü eklenecek. Teklifle, bu ifadelerin yanında diğer ayrıcalıklar da aynı kanuna eklenmek isteniyor. Ayrıca bu kuruluşlar, kamunun sağladığı her türlü prim, teşvik, destek ve indirimlerden yararlanabilecek.

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre teklif yasalaşırsa Maarif Vakfı, Yunus Emre Vakfı, Türk Kızılay Demeği ve Yeşilay Cemiyeti’nin Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borçları da silinecek.

Torba teklifte, çevre katliamına yol açabilecek düzenlemeler de yer aldı.

Orman içi alanlarda yasak olan balık çiftliği tesislerinin önünü açmaya hazırlanan AKP hükümeti, "Teklif, orman içi suların balık yetiştiriciliğinde kullanılmasına ve midye ile istiridye üretiminde zorunlu olarak karada kurulması gereken tesis, depo, arındırma havuzu vb. yapıların kıyıda bulunan orman alanlarında da kurulabilmesine yönelik düzenlemeler içermektedir" dedi.

AKP’NİN TEKLİFİ: KIYIDAKİ ORMANLARA İHTİYAÇ VAR

Çevre katliamına gerekçe olarak "balık yetiştiriciliğindeki hızlı gelişim"i gerekçe gösteren AKP, teklifte, "Önümüzdeki dönemde ihracatın artırılarak devam ettirilmesi hedeflenmektedir. Balık yetiştiriciliğinde sanayi tesislerinden uzak, kirliliğin minimum düzeyde olduğu, kaliteli ve devamlı düzeyde su kaynaklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak sektörün gelişimi açısından ihtiyaç duyulan kaliteli su kaynakları her geçen gün azalmaktadır. Orman içi suların balık yetiştiriciliğinde kullanılması, sektörün sürdürülebilir gelişimi açısından zaruriyet arz etmektedir. Diğer taraftan göl, baraj ve denizde bulunan balık, midye ve istridye yetiştiriciliği tesisleri, depo, arındırma havuzu vb. zaruri yapıların tesisi için kıyıda bulunan orman alanlarına ihtiyaç duyulmaktadır" ifadelerini kullandı.

ÖZELLEŞTİRMEDE 49 YIL ‘KOLAYLIĞI’

İktidar partisi ayrıca özelleştirilen limanlar için şirketlere yeni haklar tanımaya hazırlanıyor. Türkiye Denizcilik İşletmeleri Anonim Şirketi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne ait bazı limanların işletme hakkının 49 yıldan az olduğuna ifade eden AKP, teklifin yasalaşmasının ardından dört ay içerisinde başvuran şirketlerin işletme hakkını 49 yıla kadar uzatacak.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar