TRT spikerinin 'ümmet' yorumu AKP'yi kızdırdı: 'Gereği yapıldı'

TRT spikerinin 'ümmet' yorumu AKP'yi kızdırdı: 'Gereği yapıldı'
Yayınlanma:
A+ A-
TRT spikerinin Atatürk'ten bahsederken kullandığı ifadelere AKP'den tepki geldi. Mücahit Birinci, "Gereği yapıldı" dedi ve "Efendimizin ümmeti ile ilgili ahkam kesmek bunun haddi değildir. Planlı harekettir" ifadelerini kullandı.

Artı Gerçek - TRT'de 29 Ekim'e ilişkin program sırasında Atatürk'ü anarken "Bizi ümmet olmaktan çıkarıp birey olma bilincini armağan eden" ifadesi kullanan TRT spikeri Deniz Demir'in görevden alındığı iddia edildi.

AKP MKYK üyesi Mücahit Birinci, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Deniz Demir'in kutlama mesajının "planlanmış bir hareket" olduğunu öne sürdü. Demir üzerinden TRT'nin hedef alınmamasını istedi. Birinci'nin paylaşımı şöyle:

"Bir spiker kadının, bülten bitiminde, aşırı sözlerle, sözde Atatürkçü bir tavırla, mütedeyyin vatandaşlarımızı kışkırtıcı bir dil kullanarak, üstelik bunu telefonundan okuyarak paylaşması kanaatimce planlanmış bir harekettir. TRT'deki yönetimin, orada çalışan arkadaşlarımızın, nasıl bir özveri ile çalıştıklarına, milli hamlelerimizi takip için mesai mefhumu olmadan nasıl koşturduklarına şahidiz. Bu istisnai planlı hareket neticesi, tüm TRT kurumunu hedef almak adil olmaz."

'KAMİKAZE DALIŞLARI'

Birinci, paylaşımına yanıt veren Bandırma Belediyesi'nin AKP'li meclis üyesi Yusuf Ziya Çelikoğlu'nun Demir'i hedef alarak "Yalnız bu TRT'de ilk olmuyor. Ne kadar vatanına düşman, bayrak düşmanı varsa TRT'nin kaymağını yiyor" demesi üzerine de şu sözleri kullandı:

"Canlı yayınlar kurum açısından çok risklidir. O veya bu sebeple, bu tür "kamikaze" dalışları olabiliyor. Yayında spikerin ağzını kapatamazsın. Ancak sonra gereğini yaparsın, ki yapıldı... Efendimizin ümmeti ile ilgili ahkam kesmek bunun haddi değildir. Planlı harekettir."

NE OLMUŞTU?

TRT spikeri Deniz Demir, 29 Ekim günü, ana haberin sonunda Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayarak "Bugün Cumhuriyetimizin 99'uncu kuruluş yıldönümüydü. Bizi ümmet olmaktan çıkarıp birey olma bilincini, Cumhuriyet aydınlığını, ilmini armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm şehitlerimizi sevgi ve saygı ile anarken, Cumhuriyet'i zihninde ve kalbinde yaşayan, yaşatan ve bunu gelecek nesillere aktaran siz bu büyük millet, bu büyük devlet... Atatürk'ün kurduğu büyük Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşasın! 29 Ekim kutlu olsun!" ifadeleri kullanmıştı.

Demir'in bu mesajı okuduğu anlara ait görüntüler, AKP'li sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşılarak, "dine karşı gelindiği" ve "ümmetin hedef alındığı" yorumları yapıldı. 18 yıldır TRT çalışanı olan Demir'in bu görüntülerin ardından ekranlardan çekildiği belirtildi. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar