TTB'den Diyarbakır için deprem raporu: Isıyı koruyamayan kalabalık çadırlar, bulaşıcı hastalık riski

TTB'den Diyarbakır için deprem raporu: Isıyı koruyamayan kalabalık çadırlar, bulaşıcı hastalık riski
Yayınlanma:
A+ A-
TTB, Diyarbakır'daki çadır kentlerin durumu ile ilgili rapor hazırladı. Raporda özellikle çadır, temiz su ve hijyen konusundaki eksikliklere dikkat çekildi, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için tedbir alınması gerektiği vurgulandı.

Artı Gerçek - Türk Tabipleri Birliği (TTB) Olağandışı Durumlarda Hızlı Değerlendirme ve Müdahale Ekibi’nin hazırladığı Diyarbakır hızlı değerlendirme raporları yayımlandı. Coğrafi, demografik, iklimsel özelliklerin sıralanmasıyla başlayan raporlarda su, gıda, barınma gibi temel gereksinimlerdeki sorunlara yer verildi. Özellikle çadır, temiz su ve hijyen konusundaki eksiklikler dikkat çekti.

Diyarbakır ile ilgili hazırlanan raporda, Sümerpark, Koşuyolu, Kurşunlu, Bağlar Semt Pazarı, Newroz Park, Park 75 ve Kent Meydanı çadır kentlerindeki durum incelendi.

ISIYI KORUYAMAYAN, KALABALIK ÇADIRLAR

Kentteki şebeke suyunun klorlandığı ve kullanılabilir olduğu ancak suya erişimde sıkıntılar yaşandığı belirtildi. Raporda barınma ve çadır sıkıntısına dikkat çekildi. Pek çok çadırda 14-15 kişinin birlikte kaldığı kaydedildi. Ayrıca çadırların ısıyı koruyamaması ve sobalarda yaşanabilecek karbonmonoksit zehirlenmelerinden dolayı çadır yerine konteynerlerin kurulması önerildi.

BULAŞICI HASTALIK RİSKİ

Raporda öne çıkan bir başka başlık da sağlık ve hijyen oldu. İnceleme yapılan çadır kentlerin hemen hepsinde tuvaletlere erişimde sıkıntı yaşandığının kaydedildiği raporda "Bulaşıcı hastalıkları önlemek için öncelikle çevre sorunlarının düzeltilmesi gereklidir" denildi.

TTB'nin hazırladığı raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Öne Çıkanlar