Tuğluk'un annesinin cenazesine ırkçı saldırı: Cenaze mezardan çıkarıldı

Tuğluk'un annesinin cenazesine ırkçı saldırı: Cenaze mezardan çıkarıldı
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Kasım 2019 03:46
A+ A-
HDP'li Aysel Tuğluk'un annesi Hatun Tuğluk'un Ankara'da yapılan cenaze törenine ırkçı bir grup saldırdı. Defnedilen cenaze topraktan çıkarıldı.

HABER MERKEZİ- HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un annesi Hatun Tuğluk'un bugün Ankara Gölbaşı İncek Mezarlığındaki cenaze törenine ırkçı saldırı düzenlendi.

Kandıra F Tipi Hapishanesi'nde tutuklu bulunan Tuğluk, hapishaneden izinli olarak çıkarılıp annesinin cenaze törenine katılmıştı.

Batıkent Cemevi'de düzenlenen tören sonrasında Gölbaşı İncek Mezarlığı'na defin işlemi yapılırken, mezarlıkta toplanan ve dışarıdan getirilen ırkçı bir grup slogan ve hakaretlerle cenazenin gömülmesini engellemek istedi. Defin işlemi yapıldı, ancak gerilim devam ediyor. HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ve milletvekillerinin de bulunduğu cenazeye katılanlar, sosyal medyadan "faşistler etrafımızı sardı" şeklinde paylaşımda bulunuyor.

BURASI ERMENİ TOPRAĞI DEĞİL

"Burası Ermeni toprağı değil" diye bağıran ırkçıların sayısı artarken, polisin müdahalede bulunmaması dikkat çekti.

CENAZE MEZARDAN TEKRAR ÇIKARILDI

Mezarlıkta saatlerce süren saldırı sonrası Hatun Tuğluk'un cenazesi defnedildiği topraktan tekrar çıkartıldı.

Irkçı grubun saldırıları devam ederken, Hatun Tuğluk'un cenazesi mezarından çıkarıldı. Cenazeyi alan HDP'lilerin de etrafı ırkçılarca sarılmış durumda.

Aile cenazeyi Dersim'e götürmeye karar verdi. Cenaze cemevine kaldırıldı.

SIRRI SAKIK'IN EŞİNİN CENAZESİNDE DE BENZER BİR YAŞANMIŞTI

2010 yılında da yine Gölbaşı Belediyesi sınırları içinde benzer bir tartışma o dönem BDP milletvekili olan Sırrı Sakık’ın eşinin mezarı için yaşanmıştı. Ankara Gölbaşı Belediye Meclisi’nde de polemiğe yaşanmış, MHP’li üye Mehmet Atak, AKP'lileri "Teröristlerin eşini buraya defnettiniz" diye eleştirmişti. MHP’li meclis üyesinin AKP' yi eleştirirken "Teröristlerin eşini buraya defnettiniz" sözlerini duyan Sırrı Sakık, "Gerekirse, mezarı açtırıp, cenazemi Muş’a götüreceğim" demişti.

SOSYAL MEDYADA IRKÇI SALDIRI KINANDI 

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un annesi Hatun Tuğluk'un cenazesi törenine yapılan ırkçı saldırıya sosyal medyadan tepkiler yağdı. Birçok aydın, yazar, siyasetçi sosyal medya üzerinden saldırıya tepki içeren mesajlar paylaştı.

Twitter 'da ise diye hashtag açıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan Ağrı Belediye Başkanı DBP’li Sırrı Sakık saldırı üzerine cenazeyi çıkarmak zorunda kaldıklarını belirterek o anın fotoğrafını sosyal medya hesabından " Gömdüğümüz cenazeyi mezardan çıkarttılar. Aynı toprakta yan yana dahi gömülemiyorsak eğer bu topraklarda bir cesetten daha çok çürüyen var" diyerek paylaştı.

 HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay: İnsanlık bu zalimliği lanetleyecek. Umudumuzu asla yitirmeyeceğiz.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş: Aysel Tuğluk’un rahmetli annesinin cenazesine saldırmak; Aşağılıkça bir davranıştır. Saldırıya katılan alçaklar cezalandırılmalıdır. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu alçaklığı derhal engelletmelidir. Bu ülkede birlikte yaşayacak ve birbirimize saygı göstereceğiz.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu: Habil ile Kabil günlerine geri dönüldü. Cenazeleri saygıyla gömmeyi öğrenmek için kargadan ders alması gereken karanlığı yaratanlar utansın.

HDP Milletvekili Pervin Buldan‏: Mezarlıklarıyla övünen iktidar bugün Aysel Tuğluk'un annesinin gömülen cenazesini tekrar topraktan çıkartan faşistleriyle övünsün...

 HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir: Bunu yapan, yaptıran ve buna müsaade eden alçak ve şerefsizler sadece cenazeye ve dinimize saygısızlık etmemiştir.

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş‏: Tuğluk'un annesinin cenazesine saldıran/ engellemeyenler insanlıktan çıkmış. Ölüm herkes için. Bir mezara tahammülsüzler İflah olamazsınız..

Fehim Işık: 'Müslüman Türkiye'nin geldiği hal! Topraktaki cenaze geri alınıyor!

Ahmet Aziz Nesin: Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesi mezardan morga getirildi. Bu faşizm ötesi, ırkçılık ötesi, hayvanlık ötesi. Hatta sözcüğü bulamadığım bir şey.

Ümit Kıvanç: Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesine saldırmışlar. Cenazeye. Aysel Tuğluk’a başsağlığı diliyorum. Saldırıyı ilham eden, kışkırtan ve yapanın allah belasını versin.

Hasan Cemal‏: Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesine saldırıyı kınıyorum, kendisine başsağlığı diliyorum.

Ergun Babahan‏: Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesine saldırı Kürt düşmanlığının açık dışa vurumudur. Bu faşist saldırıyı ve arkasındaki güçleri kınıyorum!

Ruşen Çakır‏: Kötülükte yarışıyorlar: Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesine saldırı

 

 

Öne Çıkanlar