Tunç Soyer: Tarkan İzmir’e bir kız öğrenci yurdu yaptırabilir

Tunç Soyer: Tarkan İzmir’e bir kız öğrenci yurdu yaptırabilir
Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Eylül 2022 18:04
A+ A-
Tunç Soyer, Tarkan'ın İzmir'de verdiği konser için belirlenen kaşe ücretini kentteki hayır işleri için kullanacağını duyurdu. İşbirlikçi saltanatı eleştirilerine gelen tepkilere yanıt verdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bugün Halk TV'de İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Gün'ün ilk konuğu oldu.

Tunç Soyer, Tarkan'ın 9 Eylül'de İzmir'in kurtuluşunun 100'üncü yılı nedeniyle Gündoğdu Meydanı'nda verdiği konserde ücret alıp almadığı yönünde tartışmalara ve işbirlikçi saltanatı hedef alan sözlerine AKP ve MHP’den gelen tepkilere yanıt verdi.

Tunç Soyer, İsmail Küçükkaya ile Yeni Bir Sabah programında 9 Eylül’deki tarihi konser için Tarkan’ın para almayacağını açıkladı.

Küçükkaya’nın sorusu üzerine konuya dair konuşan Soyer "Tarkan’ın cebine 5 kuruş girmeyecek. Belirlenen kaşe ücretini Tarkan hayır işleri için kullanacak. Alternatifler üzerine çalışıyoruz ama Tarkan İzmir’e bir kız öğrenci yurdu yaptırabilir" dedi.

Tunç Soyer, kentin kurtuluşunun 100. yıl dönümünde işbirlikçi saltanatı hedef alan sözlerine AKP ve MHP’den gelen tepkilere şu yanıtı verdi:

"Nutuk'un birinci sayfasında Mustafa Kemal Atatürk, 'Samsuna çıktığım gün genel durum ve görüş ülkeyi savaşa sokanlar kendi hayatlarının peşine düşerek ülkeden kaçmışlar. Saltanat ve hilafet makamında bulunan Vahdettin soysuzlaşmış. Kendini ve yalnızca tahtını güvenceye alabileceği alçakça önlemler araştırmakta. Damat Ferit başkanlığındaki hükümet başarısız, zavallı ve korkak...' diyor.

Osmanlı, Selçuklu bizim atamız. Sadece bir fikre inanan insanların ataları değil ki, hepimizin ataları ama Vahdettin ile Fatih Sultan Mehmet Han bir mi? Mustafa Kemal için 'hain' demiş, suikastler düzenlemiş. Nihayet hayran olduğu İngiliz teknelerine binip kaçmışlar. Siz o atalarımızla bir tutabilir misiniz bu hırsızları, haramileri? Tutamazsınız.

‘BUNLARI TEŞHİR EDİP, GERÇEKTEN NE OLDUĞUNU SÖYLEMEYİP DE NE YAPACAĞIZ?’

Bu vatan hainliği değilse nedir? Ülkeyi vatan hainlerine teslim etmek, Sevr'i imzalamak… Ondan sonra onların gemilerine binip bu ülkeyi terk etmek, milli kahramanımız Mustafa Kemal Atatürk için idam fermanları çıkartmak... Biz bunları teşhir edip, gerçekten ne olduğunu söylemeyip de ne yapacağız? Eğer bu milleti seviyorsak, bunları ayırmak mecburiyetindeyiz. Elbette Osmanlı karşıtı değiliz, hepimizin atası. İzmir'in en şaşalı, en görkemli dönemleri Osmanlı döneminde yaşanmış. Bizim Osmanlı'ya karşı olmamız mümkün olabilir mi? Osmanlı'ya olan sevgi neden sadece birilerinin tekelinde olsun? Elbette bizim de atalarımız, elbette biz de sonsuza kadar sahip çıkarız.

Biz barışı sonuna kadar savunacağız ama bir emperyalist saldırı olursa da en başta direnen İzmir olacaktır. Yunan'ın Y'sini ağzımıza almamışız. Böyle bir şey olabilir mi? Biz bütün emperyalistler için söyledik. Emperyalist işgalcilere karşı en büyük tokat İzmir'den atıldı dedik. O nedenle hepsini kast ederek söyledik. Bu kutuplaştırma, ayrıştırma sözcüğü, böyle bir konuşmanın içeriğinden bile toplumu ayrıştırma... Bu böl, yönet var ya. Bazı yöneticilerin çok daha kolayına geliyor... Çok daha kolay çünkü"

'TARKAN PARA ALMAYACAK'

Öte yandan Tunç Soyer, 9 Eylül’deki konser için Tarkan’ın para almayacağını açıkladı. Soyer "Tarkan’ın cebine 5 kuruş girmeyecek. Belirlenen kaşe ücretini Tarkan hayır işleri için kullanacak. Alternatifler üzerine çalışıyoruz ama Tarkan İzmir’e bir kız öğrenci yurdu yaptırabilir" dedi.

NE OLMUŞTU?

Soyer, İzmir’in kurtuluşunun 100. yılı etkinliğinde, "100 yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler gaflet, delalet ve hatta hıyanet içendeydi. Gençleri, kadınları ve geleceği hiç düşünmediler. Sadece saraylarındaki saltanatı korumak için bütün milleti ateşe attılar" demişti.

Bu ifadelere karşılık MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Vatan topraklarına kanlı çizmeleriyle basan müstevlilere tek kelime edemeyen bugünün işbirlikçi siyasetçilerin, 9 Eylül 1922 tarihinin 100. yıl dönümünde tarihimizi düşman gözüyle yorumlaması iflah olmaz bir cahillik, tedavisi imkânsız devşirme hastalığıdır" demişti.

Öne Çıkanlar