Türk-İş Başkanı Atalay: Pazarlık açlık sınırından olmaz, onu konuşmanın bir anlamı yok

Türk-İş Başkanı Atalay: Pazarlık açlık sınırından olmaz, onu konuşmanın bir anlamı yok
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, asgari ücrete yılda 1 kez zam yapılmasına tepki gösterdi. "Fiyat artışları durmadığı sürece bu meseleyi bir kere görüşmek doğru değil" diyen Atalay, zam pazarlığının asgari ücret üzerinden yapılmayacağını da belirtti.

Artı Gerçek - Birleşik Arap Emirlikleri ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, asgari ücrete yılda bir kez zam yapılacağına dair açıklamasında Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay da tepki gösterdi. Asgari ücret pazarlığının açlık sınırı üzerinden olmayacağını belirten Atalay, yılda bir kez zam yapılmasını da doğru bulmadığını dile getirdi.

Ergün Atalay, CHP Ankara Milletvekili ve PM Üyesi Gamze Taşçıer'in hayırlı olsun ziyaretinin ardından yapılan basın açıklamasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Atalay, "Fiyat artışları durmadığı sürece bu meseleyi bir kere görüşmek doğru değil. Ben Bakan'a söyleyeceğimi söyledim" ifadelerini kullandı.

Atalay, asgari ücrete yapılacak zamma ilişkin de şu ifadeleri kullandı:

"Ben bugüne kadar ücretle ilgili hiçbir şey konuşmadım. Her sene bu aynı şey oluyor. TÜRK-İŞ Kongresi'nde arkadaşımızın biri bana sordu, ben de dedim ki 'Pazarlık açlık sınırından olmaz. Onu konuşmanın bir anlamı yok.' Konuştuğum iki kelimeydi."

'FİYAT ARTIŞLARI DURMADIĞI SÜRECE 1 KERE GÖRÜŞMEK DOĞRU DEĞİL'

Ülkenin ekonomik gidişatından dolayı yılda iki kez zam teklifinin görüşüldüğünü vurgulayan Atalay, "Niye asgari ücret 2 dönemdir 2 kere görüşülüyor? Ülkenin ekonomik şartları iyi gitmediği için görüşülüyor. Bu enflasyonu durdursunlar, bu fiyat artışları dursun, yılda 1 kere olsun sorun yok; ama fiyat artışları durmadığı sürece bu meseleyi bir kere görüşmek doğru değil. Dün Çalışma Bakanı buraya hayırlı olsuna geldi. Ben söyleyeceğimi söyledim. Bakan, 'Konuşuruz' dedi." ifadelerini kullandı. (AA)

Öne Çıkanlar