Türkiye'de oturan herkesin kişisel verileri açıktan paylaşılıyor: Ücretsiz ve ücretli üyelik seçeneği var

Türkiye'de oturan herkesin kişisel verileri açıktan paylaşılıyor: Ücretsiz ve ücretli üyelik seçeneği var
Yayınlanma:
A+ A-
Bir internet sitesi Türkiye'de ikamet eden herkesin T.C. kimlik bilgisi, telefon numarası ve adres bilgilerini ücretsiz olarak paylaştığı ortaya çıktı. Site ayrıca ücretli üyelik alanlara daha özel bilgiler de sağlıyor.

Artı Gerçek - Türkiye'de ikamet eden herkesin kişisel verilerinin 'S***u Paneli' isimli bir sitede yayımlandığı ortaya çıktı. T.C. kimlik bilgisi, telefon numarası ve adres bilgilerine ücretsiz üyelik karşılığı ulaşılabildiği sitede, tapu ve diğer özel bilgiler için ise ücretli üyelik isteniyor.

Free Web Turkey'in aktardığına göre, e-mail hesabı ile kayıt olunabilen sitede vatandaşların isim ve soy isimleri, açık adresleri, telefon numaraları ve banka hesap bilgileri gibi kişisel verileri yer alıyor. Bunlara, bir kişinin ismini ve soyadını aratarak kolayca ulaşılabiliyor. Sitede toplam kullanıcının 5 bin 195 olduğu görülüyor. Site ayrıca aynı “hizmeti” Telegram ve Discord üzerinde de sağlıyor.

Türkiye’de yasal olarak ikamet eden ve e-Devlet sistemine kayıtlı yabancı uyruklu kişilerin de kişisel bilgileri sitede yer alıyor. Finansal veya tapu gibi detaylı bilgilere ulaşmak için “VIP” üyelik satın almak gerekiyor. Siteyi yönetenlerin, web sitesinin yanı sıra Twitter’da açıkça reklam yaptıkları ortaya çıktı.

‘BÜYÜK BİR GÜVENLİK RİSKİ’

Konuya ilişkin konuşan MLSA Eş-Direktörü Veysel Ok, ortada büyük bir suç olduğunu belirterek, “Türkiye’de yaşayan herkesin bütün kişisel verileri, kişilerin akrabalarına dair kişisel veriler, IBAN ve banka bilgileri, tapu bilgileri, adres bilgileri ele geçirilmiş durumda. Bu veriyi ele geçirenler Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) ve Türk Ceza Kanunu (TCK) kapsamında büyük bir suç işledi. Ancak bu sadece verileri çalanların değil, Türkiye’de yaşayan insanların verilerini korumayan devlet yetkililerinin de işlediği bir suç. Şu an herhangi bir kişi, istediği kişinin her türlü bilgisine ulaşma şansına sahip. Bu büyük ve korkunç sonuçlar ortaya koyan bir suç" dedi.

'SAVCILARIN ACİLEN HAREKETE GEÇMESİ GEREK'

Ancak Ok, bu tedbirsizliğin şaşırtıcı olmadığını şu sözlerle ifade etti:

“Eski İçişleri Bakanı, telefonunda KİM diye bir uygulama kullanıyordu. Bunun da hukuksuz olduğunu söylemiştik. İçişleri Bakanlığının dahi kişisel verilere özen göstermediği bir durumda, vatandaşların güvenliğini kim koruyacak? Savcıların hem bu verileri çalanlar, yayınlayanlar, hem de verilerin korunması yönünde tedbir almayanlar hakkında acilen harekete geçmesi gerekir.” (Kaynak)

Öne Çıkanlar