Tutuklu gazeteci Yanardağ, Sezen Aksu'nun haciz işlemi başlattığını duyurdu

Tutuklu gazeteci Yanardağ, Sezen Aksu'nun haciz işlemi başlattığını duyurdu
Yayınlanma:
A+ A-
Tutuklu gazeteci Merdan Yanardağ, "yetmez ama evet" dediği için eleştirdiği Sezen Aksu tarafından açılan davada, Aksu'nun haciz işlemi başlattığını duyurarak tepki gösterdi. Yanardağ, sosyal medya paylaşımında "Aksu'yu utancıyla baş başa bırakıyorum" dedi

Artı Gerçek - PKK lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridi eleştirdiği video üzerinden İYİ Partililer ve iktidar kanadınca hedef haline getirilen ve 'terör örgütü propagandası, suçu ve suçluyu övmek' iddiasıyla suçlanarak tutuklanan TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ, sanatçı Sezen Aksu tarafından tutukluluğu sırasında icraya verilmesine tepki gösterdi.

Yanardağ, sosyal medya hesabı üzerinden şu mesajı paylaştı:

'DESTEK VERDİĞİ AKP'NİN CEZAEVİNDE TUTUKLUYUM'

1.AKP iktidarına “Yetmez ama evet” dediği, iki yüzlü “açılım” siyasetine destek verdiği için eleştirdiğim Sezen Aksu, güya hakaret gerekçesiyle beni mahkemeye vermiş. Nasıl olduysa 30 bin lira (faizi ve av. parasıyla 60 bin) tazminat kazanmış. Haciz işlemi başlatmış. Kutluyorum!

'İSTEDİĞİ PARA HÜCREMDEN ÇIKMAZ'

2. Düşünce ve ifade özgürlüğümü kullanarak gazetecilik yaptığım için şimdi Sezen Aksu’nun destek verdiği AKP’nin cezaevinde tutukluyum. Odama/hücreme bakıyorum, Aksu’nun istediği para buradan çıkmaz. Boşa haciz getirmesin.

'TELE1 RTÜK CEZALARINI ÖDEMEYE ÇALIŞIYOR'

3. Tele1’e gidebilir belki, ama oradan da çıkmaz. Tele1 ticari bir kuruluş değil, bir sosyal sorumluluk girişimidir. Şu anda RTÜK’ün verdiği cezaları ödemeye çalışıyor. Yani elinin boş dönme ihtimali yüksek. Ayrıca orada da kişisel bir mülküm yok.

'AKSU'YU UTANCIYLA BAŞ BAŞA BIRAKIYORUM'

4. Ancak, Sezen Aksu merak etmesin haciz yoluyla istediği parayı öderim. O da bir yerlere “bağış” gösterisi yapabilir. Geriye de bugünkü cehennemin yolunu döşeyenlerden Sezen Aksu’nun utancı kalır. Bir de, “iki cihanda” da yakasında olacak ellerimiz..

5. Sezen Aksu, 2010’da AKP iktidarına “Hayır” diyenler için “İki cihanda lekeliler” demişti. Su içtiği kuyuya tükürerek şöhretini borçlu olduğu insanlara hakaret eden kendisiydi. Yapacağı şey basit bir özür dilemekti, yapmadı. Sezen Aksu’yu utancıyla baş başa bırakıyorum."

HAYDAR ERGÜLEN'DEN TEPKİ: SEZEN AKSU'YU KINIYORUM

Şair Haydar Ergülen, günlerdir konuşulan meselenin Yanardağ tarafından dile getirilmesinin ardından Sezen Aksu için "Eleştiriye tahammül edebilmeliydi dedi ve şu ifadeleri kullandı:

"Sezen Aksu eleştiriye tahammül edebilmeliydi. Mahkemeye vermesi gereksiz bir davranış. Merdan Yanardağ'a haciz işlemi günlerdir konuşuluyor, en azından bunu engelleyebilirdi. Aksu'yu Yanardağ gibi iyi bir gazeteci ve aydına reva gördüğü bu tavrı için kınıyorum."

NE OLMUŞTU?

2010 yılında yapılan anayasa değişikliği referandumunda AKP iktidarına "yetmez ama evet" diyerek destek veren sanatçı Sezen Aksu, kendisi hakkında 'yetmez ama evetçi' diyen TELE1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’a 8 Kasım 2021 tarihinde 100 bin TL tazminat talebiyle dava açtı.

2022’nin Aralık ayında mahkeme Yanardağ’ın 30 bin TL tazminat ödemesine hükmetti.

30 bin TL talep eden Aksu, hukuksuz bir şekilde cezaevinde tutulan Yanardağ’ı icraya verdi.

TELE1'de yer alan habere göre; icra işlemi için Aralık 2022 tarihinden bu yana herhangi bir tarih seçilebilecekken, Yanardağ’ın cezaevinde olduğu tarihte bu işlemin yapılması ise dikkat çekti.

YANARDAĞ NE DEMİŞTİ?

Merdan Yanardağ’ın Sezen Aksu’nun açtığı davaya konu olan sözleri ise şöyleydi:

"Sezen Aksu’ya ben hatırlatmak isterim, Sezen Aksu bu ülkedeki en kirli yetmez ama evetçilerden biridir. Altını çizerek söylüyorum, en kirli. Çünkü biz hayır kampanyası yürütürken kişisel olarak, gazeteci olarak, aydın olmaya çalışan insanlar olarak, Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları olarak Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının yarısını iki cihanda birden lekeli olmakla suçladı. Biz bunu unutmadık Sezen Aksu. Ki niye şaşırıyorsun? Senin verdiğin yetkiyi, sizin verdiğiniz yetkiyi AKP iktidarı tepe tepe kullanıyor. Niye şaşırıyorsun? Bu cehennemin yolunu döşeyenlerden biri de sensin. Maalesef sensin. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar