Uçar: Alevilerle omuz omuza mücadele yürüteceğiz

Yayınlanma:
A+ A-
Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, Hacı Bektaş Veli anmasına katıldı. Uçar, iktidarların kendi Alevisini yaratmak istediğini belirterek, buna karşı Alevilerle omuz omuza mücadele yürüteceklerini söyledi.

Artı Gerçek - Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, milletvekilleri Celal Fırat ve Çiçek Otlu, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Halklar ve İnançlar Komisyonu Alevi Masası üyeleri Kemal Bülbül, Nesimi Aday, Ali Kenanoğlu, HDP Ankara İl Örgütü ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Parti Meclisi (PM) üyeleri, Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen Hacı Bektaş Veli anmalarına katıldı. Hacı Bektaş Veli Dergahı ziyaretinin ardından Uçar, dergah önünde basın açıklaması yaptı.

'BU ÖĞRETİNİN MÜCADELESİNİ VERENLER OLARAK BURADAYIZ'

Bu topraklarda barışın, eşitliğin 72 millete aynı nazarla bakabilmenin, hiçbir halkı ve inancı ayıplamamanın felsefesini yaratan Hacı Bektaş Veli’nin ve Kadıncık Ana'nın mekanında bulunduklarına dikkat çeken Uçar, “Bu duygularla buraya gelen, lokmasını ve niyazını veren herkesin lokması ve niyazı hak katında kabul olsun. Bizler de bugün Yeşil Sol Parti olarak sadece siyasi kimliğimizle değil, yüzyıllardır süren Alevi halkının direnişinin yanında olduğumuz için, Hacı Bektaş-ı Veli ve Kadıncık Ana'nın açığa çıkardığı inanç ve felsefenin, öğretinin, bu ülkenin sorunlarına ciddi anlamda rehber edeceğini ve çözüm bulacağına inandığımız için, bu öğretinin mücadelesini verenler olarak buradayız” dedi.

'VELİ’NİN RESMİNE BİLE MÜDAHALE EDİLDİ’

Her yıl Hacı Bektaş Veli’de iki çeşit anma gerçekleştirildiğinin altını çizen Uçar, Kültür Bakanlığı'nın organize ettiği Hacı Bektaş Veli’yi anma etkinliklerinde kullanılan görselde, Hacı Bektaş Veli'nin kucağındaki aslan ve ceylan kaldırılmasına tepki gösterdi:

"Bir anmayı gerçekleştiren hak ve hakikat Alevileri, diğer anmayı gerçekleştiren ise hak ve hakikat Alevilerinin yanında durmak istemeyen devlet aklı ve iktidarın kendisidir. En son tanıklık ettiğimiz şey; eşitliği, özgürlüğü, barışı, insanı merkeze alan bir öğreti ile tarihe ciddi bir miras bırakan Hacı Bektaş-ı Veli’nin hepimizin hafızasındaki görüntüsü tam da barışı sembolize eden ceylan ile aslanın kucak kucağa olduğu görüntüdür. AKP iktidarının iki gün önce yapmış olduğu etkinliklerde Hacı Bektaş Veli’nin resmine bile müdahale edildi, resmindeki gerçeklik bile inkar edildi, bunu hep birlikte gördük. Tanıklığımız var. Cemevleri ziyaretinde Hz. Ali’nin 12 imanın resmini kaldırtan bir AKP iktidarı ile karşı karşıyayız.”

'BU İKTİDAR, KENDİ ALEVİLİĞİNİ YARATMAK İSTİYOR'

Uçar, şöyle devam etti:

“Osmanlı’dan bugüne mevcut iktidarların her biri kendi Alevisini yaratmak üzerine elinden geleni ardına koymadı. Ancak bunun karşısında ciddi bir Alevi direnişi olduğunun farkındayız. Bunun mücadelesini vermek durumundayız. Yaklaşık 2-3 yıldır AKP iktidarı eliyle önce İçişleri Bakanlığı ziyaretleri, sonra da görevlendirilen Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Alevi inancının kendisi ve değerleri inkar edilmeye çalışılıyor. Bu iktidar kendi Aleviliğini yaratmak üzere mantar gibi türeyen Alevi kurumlarını oluşturuldu. Bu kurumlar üzerinden Alevilerin tarihsel ve toplumsal bütün değerleri, inkar edilerek yeni bir Alevilik yaratılmaya çalışılıyor. Ama biz Aleviler, biz Alevi mücadelesini benimseyen ve bunun yolunu yürütenler olarak biliyoruz ki iktidarlar karşısında hiç bitmeyen Alevi değerleri ve toplumsallığı var. Biz de bu yolun yolcusu olarak bu mücadeleyi Alevilerle birlikte vermeye devam edeceğiz.

'ALEVİ HAKİKATİNE VE BİLGİSİNE İHTİYACI VAR’

Az önce türbeyi ziyaret ettik. Arkadaşlarımızın verdiği bilgiye göre, 1800 yıllarda mevcut Alevi Bektaşi felsefesinin yürütüldüğü bu inanç ve ibadet merkezi Nakşibendi tarikatına veriliyor. Biz buna o tarihlerde ilk kayyım uygulaması diyebiliriz. İçeride cami var ve bir de Hacı Bektaş-ı Veli’nin, o dönem toplumla birlikte oluşturulan değerleri ifade eden dergahın kendisi var. Cami açık ibadet ama Alevilerin ibadet merkezi olarak tanımladığı dergah ne yazı ki müze statüsünde ve insanların giriş çıkışları belli bir zaman dilimine tabii. Biz Alevi halkının dergahlarının geri iade edilmesi talebinin yanındayız. Alevi halkının cemevlerine ibadet mekanı olarak tanınması için yürüttüğü mücadelenin yanındayız ve bu mücadeleyi birlikte yürütüyoruz. Zorunlu din derslerinin kaldırılmasına yönelik Alevi halkının yanındayız ve onlarla birlikte mücadele ediyoruz. Her yerde söyledik ve burada da tekrar edelim. Bu ülkenin Alevi hakikatine ve bilgisine ihtiyacı var. Mevcut iktidar Alevileri tanımlamaktan vazgeçsin ve onlardan öğrensin.

'BU İKTİDAR BURADA ANMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİREMEZ'

Hacı Bektaş Veli’nin öğretisinden nasibini almamış bir iktidar burada anma etkinliği gerçekleştiremez. Hacı Bektaş-ı Veli öğretisinde halka hizmet hakka ibadettir felsefesini görmeyen, buradan nasiplenmeyen bir iktidar, burada anma töreni gerçekleştiremez. 72 millete aynı nazarla bakmayan, burada anma töreni gerçekleştiremez. Burada yapılan bütün etkinliklerin sahibi Aleviler, toplumsallıktır. Bizler Yeşil Sol Parti olarak bu mücadelenin yanındayız, ortağı ve yürütücüsüyüz.”

Yapılan açıklamanın ardından Uçar ve beraberindekiler Hacıbektaş Belediyesi ziyaret etti. Daha sonra ise Garip Dede Cemevinde lokma dağıtıldı. Burada da konuşan Uçar, Alevilerle omuz omuza mücadele yürüteceklerini söyledi. (MA)

Öne Çıkanlar