Üniversite öğrencisi R.A.'nın intiharı: 'Bir arkadaşımızı daha kaybetmek istemiyoruz'

Anadolu Üniversitesi öğrencisi R.A.'nın intihar etmesinin ardından öğrenciler bugün eylemdeydi. Binlerce gencin geçim sıkıntısı çektiği ve gelecek kaygısı yaşadığının vurgulandığı açıklamada, "Bu düzene verecek hiçbir şeyimiz kalmadı" denildi.

Özge ZAİM


ESKİŞEHİR - Anadolu Üniversitesi öğrencisi R.A. dün sabah Yunus Emre Kampüsü'nde İletişim Bilimleri Fakültesi’nin yanındaki yemekhanede ölü bulundu. R.A.'nın kendini asarak intihar ettiği belirlendi. R.A.'nın borçları nedeniyle intihar ettiği iddiası gündeme geldi. Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada ise R.A.'nın bıraktığı notta ölümünün borçlanma ile ilgili olmadığını net bir şekilde ifade ettiği, olayın tüm yönleriyle ve titizlikle araştırıldığı belirtildi.

'KRİZİN FATURASI HER ZAMAN BİZE KESİLİYOR'

Anadolu Üniversitesi Dayanışma Ağı bugün R.A. için eylem yaptı. Merkez yemekhanede toplanan öğrenciler, "Boyun eğme, geleceğine sahip çık", "Gençliğin katili patron düzeni", "Susma, sustukça sıra sana gelecek" ve "Yaşasın öğrenci dayanışması” sloganları attı.

cd37c722-d46e-413f-b59e-988539a80ffe.jpg

R.A'nın intihar ettiği İletişim Fakültesi yemekhanesi önünde yapılan açıklamayı Taylan Ferhat Adıgüzel okudu. Adıgüzel, şunları söyledi:

"Dün bu ülkede herkesin farkında olduğu, yönetememe krizinin en ağır faturası kesildi. Eğitim fakültesinden arkadaşımız R.A.'yı kaybettik. Çok üzgün, bir taraftan da çok öfkeliyiz. Öfkeliyiz çünkü bizler bir öğrencinin hayatta kalabilmek için nelerle boğuştuğunun farkındayız. Okulumuzu devam ettirebilmek için çalışmak zorunda olduğumuzun farkındayız. En temel haklarımızdan biri olan barınma hakkı için bin bir çaba sarf ederken bir de aralarında en ucuzunu, en insan sağlığına uygun olmayanı seçmek zorunda olduğumuzun farkındayız. Bu yüzden kimse geçinemiyor. Bu ülkede kriz yalnızca emekçiler için var. Zenginler daha da zenginleşirken eksilen her zaman bizim cebimizden oluyor. Krizin faturası her zaman bize kesiliyor."

'GENÇLER HİÇBİR ŞEY UMUT EDEMİYOR'

Binlerce gencin geçim sıkıntısı çektiğini ve gelecek kaygısı yaşadığın vurgulayan Adıgüzel, şöyle devam etti:

"Arkadaşımız gibi binlerce genç hayattan hiçbir şey beklemiyor, hiçbir şey umut edemiyor. Öfkeliyiz, bize reva görülen bu yaşam şartlarına öfkeliyiz. Bu meselenin üstünü örtmeye çalışanlara karşı öfkeliyiz. Yaşanan olaydan saatler sonra dahi hiçbir şey olmamış gibi davranmaya çalışan üniversite yönetimine karşı öfkeliyiz. Bu düzen hepimize insanca bir yaşam borçlu ve onu geri alana kadar da sesimizi çıkarmaya devam edeceğiz. Gençlerin yarınlara umutla bakabildiği bir düzen için yan yana
gelecek, dayanışacağız. Bu düzene verecek hiçbir şeyimiz kalmadı. Bir arkadaşımızı daha kaybetmek istemiyoruz!" (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar