Üniversiteliler Zeren Ertaş için eylemde: KYK yurtları bize mezar oluyor

Üniversite öğrencisi Zeren Ertaş'ın KYK yurdundaki asansör faciasında ölmesi Adana ve Mersin'de protesto edildi. Basın açıklaması yapılan öğrenciler, yurt müdürünün açığa alınmasını "göz boyama" olarak değerlendirdi.

ADANA / MERSİN - Aydın'da üniversite öğrencisi Zeren Ertaş'ın KYK yurdunda düşen asansörde ölmesi, Eskişehir ve Çanakkale'de üç üniversite öğrencisinin intiharı Mersin ve Adana'da düzenlenen eylemlerle protesto edildi.

'BİZLERİ YOKSULLUĞA SÜRÜKLEYENLER UMUTSUZLUĞUN ÜLKESİNİ KURUYOR'

Adana'da Gençlik Meydanı’nda toplanan Çukurova Üniversitesi öğrencileri, ölen üç üniversiteli için saygı duruşunda bulundu.

Basın açıklamasını okuyan Özge Türkoğlu, şunları söyledi:

"İki hafta içerisinde üç öğrenci arkadaşımız yaşadıkları ekonomik sorunlar ve gelecek kaygısı yüzünden intihar etti. İki hafta içinde gerçekleşen üç ölüm de tesadüf değil ve asansör olayında olduğu gibi cinayettir. Bizleri yoksulluğa sürükleyenler baskı ve sindirme politikalarıyla yalnızlık ve umutsuzluğun ülkesini yaratıyor. Yurtta odalardan, üniversitede sınıflardan, sıralardan başlayarak en geniş dayanışma ve mücadele ağlarını kurmak için harekete geçelim. Haklarımız için, yaşamak için mücadeleye."

Açıklamanın 'Katil KYK' sloganları atan öğrenciler bir süre oturma eylemi yaptı.

66177bb0-e92c-4fff-be92-fa7d0e2342f1.jpg
Mersin

'ARKADAŞLARIMIZI KATLEDENLERİ TANIYORUZ'

Mersin'de de üniversite öğrencileri Çiftlikköy yerleşkesi önünde toplandı. 'Ölmeye değil, okumaya geldik' pankartı açan öğrenciler, 'Susma sustukça sıra sana gelecek', 'Katil KYK' sloganları attı.

33eb58a2-27fb-4648-bb3c-ad44a48fe7b0.jpg
Adana

Öğrenciler adına açıklamayı okuyan Elif Kökesmer, şöyle konuştu:

“Öve öve bitiremedikleri KYK yurtları bizim için şiddet yuvasına dönüşmüş durumda. Ranzalar üzerine kat çıktıkları bu yurtlar artık bizim için mezar oluyor. Bu yaşananlar ne kaza ne intihardır. Bizler arkadaşlarımızı katledenleri tanıyoruz. Yurt idareleri öğrencilerin yurtlara ne zaman girdiğini, ne giyindiğini dert etmek yerine can güvenliğini sağlamalıdır” dedi. Eyleme destek veren Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) Sözcüler Kurulu üyesi Mersin Milletvekili Perihan Koca da "Gençler bas bas bağırıyorlar. Biz ölmeye değil, okumaya geldik diyorlar ve faillerini de çok iyi biliyorlar. Bugün gençlerin taleplerini dinlemek, talebiniz talebimizdir demek için buradayız.” (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar