Urfa Valisi şeyhlerle bir araya geldi: ‘Görevden el çektirilmeli ve hakkında adli işlem yapılmalıdır’

Urfa Valisi şeyhlerle bir araya geldi: ‘Görevden el çektirilmeli ve hakkında adli işlem yapılmalıdır’
Yayınlanma:
Güncelleme: 08 Ağustos 2022 00:53
A+ A-
Urfa Valisi Ayhan’ın şeyhlerle bir araya gelmesine tepki gösteren Eski YARSAV Başkanı Eminağaoğlu, ‘Görevden el çektirilmeli ve hakkında adli işlem yapılmalıdır’ dedi.

Şanlıurfa Valiliği’ne 11 Mayıs 2022’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile atanan Salih Ayhan 20 Mayıs 2022’de görevine başladı. Vali Ayhan, göreve geldikten yaklaşık 40 gün sonra şeyhlerle bir araya geldi. Buluşmada şeyhler yaptıkları “hizmetleri” Vali Ayhan’a anlattı. Ayhan’a AKP Urfa İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı ve Urfa İl Müftüsü Ramazan Tolan eşlik etti.

Cumhuriyet’ten Mehmet Oflaz’ın edindiği bilgiye göre, temmuz ayının başında Vali Ayhan’ın davetiyle gerçekleşen buluşmaya, müritleri tarafından Nakşibendi tarikatının Gaznevi kolunun manevi lideri kabul edilen şeyh İzzeddin Aksan’ın yanı sıra birçok şeyh katıldı.

‘EVRİM YASASI YÜRÜRLÜKTE DEĞİLMİŞ GİBİ HAREKET EDİLMEKTEDİR’

Eski Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, “Devrim yasaları arasında olan 1925 tarih ve 677 sayılı yasaya göre tarikat ve cemaatler kapatılmıştır. Bu devrim yasası anayasanın 174. maddesinde de koruma altındadır. Tarikatlar, cemaatler ve bunlara ilişkin şeyhlik gibi unvanlar yasak olmasına rağmen, bu devrim yasası yürürlükte değilmiş gibi hareket edilmektedir” dedi.

Anayasanın 2. ve “Din ve vicdan hürriyeti” başlıklı 24. maddesini anımsatan Eminağaoğlu, “Tarikat ve cemaatlerin varlığı, kuşkusuz bu hükümlere de aykırılık yaratmaktadır” dedi.

‘TARİKAT VE CEMAATLERE SERBESTİ YARATILMAMALIDIR’

“Bugün devrim yasaları ve anayasa hükümleri görmezden gelinmekte tarikat ve cemaatlere serbest alan yaratılmaktadır” diyen Eminağaoğlu şöyle konuştu:

“Kendileri ve dolayısıyla faaliyetleri yasak olan tarikatlar ve cemaatler, din ve vicdan özgürlüğü içinde görülmekte, hatta ve hatta bu yapılanmalara sivil toplum örgütü gibi yaklaşılmaktadır. Devrim yasaları ve anayasa hükümleri uygulanmalı, tarikat ve cemaatlere serbesti yaratılmamalıdır.”

‘GÖREVDEN EL ÇEKTİRİLMELİ VE HAKKINDA ADLİ İŞLEM YAPILMALIDIR’

Ayhan için İçişleri Bakanlığı’na çağrıda bulunan Eminağoğlu, “Şeyhleri muhatap alarak görüşen Vali Salih Ayhan, görev sınırlarını aşmıştır. Ayhan, görevden el çektirilmeli ve hakkında adli işlem yapılmalıdır. Cumhurbaşkanı’nın, bir şeyhin cenaze törenine üstelik neredeyse tüm bakanlarıyla katıldığını hatırlarsak, bu gibi uygulamalar ve devrim karşıtı adımlar her geçen gün artarak devam edecektir. Böyle olunca artık devrim yasalarını ve Cumhuriyet’i yaşatmanın yolu, bu iktidarın değişmesi ile olanaklıdır” dedi.