Urfa'da şebeke suyu kokmaya başladı

Urfa'da şebeke suyu kokmaya başladı
Urfa'da son günlerde şebeke suyundan koku geldiğine dair şikayetler arttı. ŞUSKİ'den yapılan açıklamada, koku probleminin mikro bitkiler sonucu oluşabileceği belirtilerek "Bu durum sağlık açısından bir tehdit oluşturmamakta" denildi.

Ali GÜZEL


URFA - Urfa'da şebeke suyunun kokmasıyla ilgili şikayetler geçtiğimiz hafta başında başladı. Şikayetlerin artması üzerine Urfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğünden, 'yapılan analizler sonucu herhangi bir uygunsuzluk tespit edilemediği' şeklinde bir açıklama geldi.

Ancak şikayetlerin devam etmesi üzerine ŞUSKİ'den bugün bir açıklama daha yapıldı. İkinci açıklamada şebekelerden akan içme suyundaki koku probleminin 'mikro bitkilerden' kaynaklanabileceği belirtilerek, "Bu durum sağlık açısından bir tehdit oluşturmamakta" denildi.

Koku probleminin çözülmesi için teknik ekiplerin harekete geçtiği ifade edilen ŞUSKİ'nin açıklaması şöyle:

"Uluslararası akredite laboratuvarımız tarafından Şanlıurfa merkez içme suyu şebekelerinden ve arıtma tesisi çıkışından alınan numunelerin analiz sonuçları "İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik" kapsamında uygun çıkmaktadır. Fakat yüzeysel su kaynaklarının tamamında mevsim geçişlerinde zaman zaman karşılaşılan alg (mikro bitkiler) üremesi neticesinde suda koku problemi oluşabilmektedir. Bu durum sağlık açısından bir tehdit oluşturmamakta fakat hissel ve duyusal olarak suyun lezzetini azaltmaktadır. Bu boyutta ilk defa oluşan koku problemini çözmek adına teknik ekiplerimiz tarafından; ivedilikle arıtma tesisinde daha önce bulunmayan odun bazlı aktif karbon dozaj prosesi kurularak bu akşam saatlerinde devreye alınmıştır." (ARTI GERÇEK)

Öne Çıkanlar