Urfa’da STK ve siyasi partilerden gösteri yasağına tepki

Urfa’da STK ve siyasi partilerden gösteri yasağına tepki
Urfa Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri valiliğin gösteri ve yürüyüş yasağına tepki gösterdi. Yapılan açıklamada yasak kararı ile barışçıl gösteri yapma hakkının keyfi olarak engellendiği belirtildi.

Artı Gerçek - TMMOB, Urfa Barosu, ÖHD, İHD, Tabip Odası, EĞİTİM-SEN, HABER-SEN, SES ve 78’liler Derneği ile HDP, DBP, EMEP ve CHP’nin de aralarında olduğu Urfa Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, kentteki gösteri ve yürüyüş yasağına tepki geldi. Yasağın STK ve muhalefet partilerine uygulandığı ancak 3 Aralık’ta kentte miting düzenleyecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için geçerli olmadığı hatırlatıldı.

'BARIŞÇIL GÖSTERİ HAKKI ENGELLENİYOR'

Urfa Barosu önünde bir araya gelen platform bileşenleri, Anayasa’nın 34’üncü maddesini hatırlatarak “Bölge illerde ve ilimiz Urfa'da sıklıkla alınan eylem ve etkinlik yasakları sonucu bu hak ve özgürlük kullanılamaz hale getirilmektedir. Bu gerçek, Anayasası'nın 34. maddesi tarafından da güvence altına alınan ‘önceden izin almaksızın barışçıl toplantı ve gösteri yapma hakkı’nı içi boş bir söylem haline getirmektedir” vurgusu yaptı.

Bunun yanı sıra Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin ‘toplanma ve gösteri yapma hakkı’na da atıfta bulunulan açıklamada “Bu hak sayesinde vatandaşlar, politikacıların ve ülkeyi yönetenlerin davranışlarını eleştirme, ülkede uygulanan politik uygulamalar ve projeler üzerinde etkide bulunma ve demokratik taleplerini dile getirme imkânına sahip olmaktadırlar” ifadeleri yer aldı.

Açıklamayı okuyan Av. Sedat Altundağ, “Valilik tarafından alınan ve halihazırda ilimiz Urfa'da uygulanan eylem ve etkinlik yasağı tüm sivil toplum örgütlerine, muhalefetteki siyasi partilerine ve 634 gündür adliye önünde adalet mücadelesi yürüten Şenyaşar ailesine karşı istisnasız uygulanmasına rağmen yarın partili cumhurbaşkanı tarafından düzenlenecek olan miting için yasak karanın işlemediği, işlemeyeceği miting alanının günlerdir ablukaya alınarak yapılan hazırlıklardan anlaşılmaktadır” dedi.

'OHAL REJİMİNİ ARATMAYAN KEYFİ UYGULAMALAR'

Altundağ, “valiliğin şehrimizde sürekli olarak OHAL rejimini aratmayan keyfi ve ayrımcı yasaklamalarına ve Anayasada güvence altına alınan yasanın istismar edilmesine son verilmesi çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Urfa Valiliği tarafından son olarak getirilen gösteri ve yürüyüş yasağı 5 Aralık’ta sona erecek. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar