Urfa'daki DEDAŞ protestoları: 'Dört çiftçiyi tutuklayarak gözdağı veriyorlar'

Urfa'daki DEDAŞ protestoları:  'Dört çiftçiyi tutuklayarak gözdağı veriyorlar'
Urfa’da elektrik kesintileri nedeniyle DEDAŞ'ı protesto eden dört çiftçinin tutuklanması tepkilere neden oldu. Yeşil Sol Parti Milletvekili Dilan Kunt Ayan ve Urfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel tutuklamalarla çiftçilere gözdağı amacı taşıdığını vurguladı.

Ali GÜZEL


URFA - Urfa, elektrik kesintileri nedeniyle Dicle Elektrik Dağıtm A.Ş.'ye (DEDAŞ) yönelik protestolar iki haftadır sürüyor. İlk eylem 9 Temmuz’da Viranşehir’de yapıldı. Günlerce elektriksiz kalan çiftçiler, Urfa-Mardin Karayolu'nu trafiğe kapattı. Çiftçilere tazyikli su ve biber gazıyla müdahale eden güvenlik güçleri 23 çiftçiyi darp ederek gözaltına aldı. Çİftçiler serbest bırakıldı. 15 Temmuz'da ise iki protesto birden oldu. Urfa-Mardin karayolunu kapatan çiftçilere güvenlik güçlerinin müdahalesi bu kez daha sert oldu. Gözaltına alınan 20 kişiden dördü dün (16 Temmuz) sevk edildikleri Viranşehir Sulh Ceza Hakimliğince “kamu malına zarar vermek”, “trafik güvenliğini tehlikeye sokmak” ve “görevini yaptırmamak için direnme” gibi suçlamalarla tutuklandı.

AYAN: 'TUTUKLAMALARLA ÇİFTÇİLERE MESAJ VERİLİYOR'

Artı Gerçek’e konuşan Yeşil Sol Parti Urfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan’a göre, tutuklamaların hukuki dayanağı yok. Ayan, “Bu kişilerin kaçma şüphesi yok ve nerede oldukları belli. Aslında bu tutuklamalar insanlara şu mesajı veriyor: 'Eğer siz bu eylemi devam ettirirseniz bizler sizi tutuklayacağız, hapsedeceğiz'" diye konuştu.

whatsapp-image-2023-07-17-at-21-31-51.jpeg
Yeşil Sol Parti Urfa Milletvekili Dilan Kunt Ayan

'TRAKTÖRLERE HUKUKA AYKIRI BİR ŞEKİLDE EL KONULDU'

Müdahale sırasında çiftçilerin traktörlerine hukuka aykırı bir şekilde el konulduğunu belirten Ayan, “Çiftçiyi fahiş elektrik faturalarıyla sindirmeye çalışan sistem, tarım yaparken kullandığı aletlere de hukuka aykırı bir şekilde el koyuyor. Yani devlet eliyle bunu yapıyor” dedi Elektrik kesintileri nedeniyle Güneydoğu’daki birçok kentte mağduriyetler yaşandığına dikkat çeken Ayan, GAP Projesi'nin bir an önce bitirilmesi gerektiğini dile getirdi.

ÖNCEL: 'TUTUKLAMALARI GÖZDAĞI OLARAK NİTELENDİRİYORUM'

Çiftçilerin geçen hafta yaptığı eylemde herhangi bir tutuklama olmadığına dikkat çeken Urfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel de demokratik eylem ve protesto hakkına saygı duyulması gerektiğini belirtti.

“Bir sonraki haftada gerçekleşen protestoda vatandaşların tutuklanmasını gözdağı olarak nitelendiriyorum” diyen Öncel, şöyle konuştu:

“Bir hafta önce aynı maiyetteki suçları işlediği iddia edilen yine 20 civarında bir gözaltı olmuştu. O gözaltılarda herhangi bir tutuklama olmadı. Demokratik ülkelerde protesto hakkının olduğunu söylememe gerek yok. Kamu malına zarar vermek, trafik güvenliğini tehlikeye sokmak ve görevini yaptırmamak için direnme suçlarından dolayı dört vatandaşımız tutuklandı. Bir hafta önceki benzer eylemde tutuklama olmamasına rağmen bu haftada gerçekleşen protestoda vatandaşların tutuklanmasını gözdağı olarak nitelendiriyorum.”

whatsapp-image-2023-07-17-at-21-31-31.jpeg
Urfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel

'DEDAŞ VATANDAŞI MAĞDUR ETMEKTEN VAZGEÇMELİ'

DEDAŞ'ın elektrik kesintileriyle halkı mağdur etmekten vazgeçmesi gerektiğini belirten Öncel, siyasi otorite ve yargıya DEDAŞ’a karşı harekete geçme çağrısında bulundu:

“DEDAŞ özerk bir kurum gibi çalışıyor. DEDAŞ’ın uygulamaları gittikçe pervasızlaşmaya başladı ve ciddi anlamda mağduriyetlere yol açıyor. Mağdur olan vatandaşlar demokratik protesto hakkını kullanıyor ama o zaman da böyle haksız uygulamalara maruz kalıyor maalesef. Urfa Barosu olarak DEDAŞ’ın hukuksuz uygulamaları için daha önce birçok merciye başvuru yaptık ancak siyasi otorite ve yargı erki DEDAŞ söz konusu olunca adım atmıyor. Vatandaşın mağduriyeti bu anlamda daha da büyüyerek devam ediyor. Siyasi otorite ve yargının DEDAŞ'a karşı kurumlar ya da vatandaşın açmış olduğu davaları bir an önce sonuçlandırması gerekiyor.”

whatsapp-image-2023-07-17-at-21-32-11.jpeg
Muhtar Karadağ

MUHTAR KARADAĞ: 'SONUÇ NE OLACAK BİLMİYORUZ AMA GİDİŞAT İYİ DEĞİL'

Elektrik kesintilerinin bölge halkını mağdur ettiğini dile getiren Viranşehir Yaz güneşi Mahalle Muhtarı Mehmet Karadağ ise“Son zamanlardaki elektrik kesintileri bölgedeki insanları epey yordu. Artık başka bir çare kalmadığı için mecburen protesto etme yoluna başvuruyorlar. Mahallemizde geçen sene benim boyumu aşan tarladaki mısırlar şu andaha toprağın altında. Bu mısır ne zaman, nasıl biçilecek? Sonuç ne olacak biz bile tahmin edemiyoruz ama gidişat iyi değil” dedi.

Öne Çıkanlar