Üsküdar Amerikan Lisesi, 'Nazi selamı' için Ulus Musevi Lisesi'nden özür diledi

Üsküdar Amerikan Lisesi, 'Nazi selamı' için Ulus Musevi Lisesi'nden özür diledi
Yayınlanma:
A+ A-
Futbol turnuvasında Ulus Musevi Lisesi öğrencilerine karşı 'Nazi selamı' ile gündemde olan Üsküdar Amerikan Lisesi özür diledi. Öğretmen ve öğrencilerin Ulus Musevi Lisesi'ni ziyaret ettiği açıklandı.

Artı Gerçek - Üsküdar Amerikan Lisesi (ÜAL), Ulus Musevi Lisesi ile bir futbol maçında öğrencilerinden birinin gol sevincini Nazi selamı ile 'kutlaması' hakkında yeni bir açıklama yaptı. Ulus Musevi Lisesi'nden özür dilenen açıklamada, okulun konuyla ilgili attığı adımlar da anlatıldı.

Buna göre, ÜAL okul müdürleri, öğretmenleri ve öğrencileri dün (21 Mart) Ulus Musevi Lisesi'ni ziyaret etti. "Ziyaretimizde, en içten özürlerimiz ile bu olaydan duyduğumuz tarifsiz üzüntüyü dile getirirken ayrımcılığın her türüne karşı eğitimin okulumuzun en önemli ilkelerinden biri olduğunu ve bu doğrultuda önlemler alındığı ifade ettik" denilen açıklamada, "Üsküdar Amerikan Lisesinde antisemitizm konusunda her zaman sıfır tolerans politikası izlendiğini de paylaştık" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, "14 Mart 2023 tarihinde, okulumuz Erkek Futbol Takımının Ulus Musevi Lisesi ile yaptığı maç esnasında sergilenen kabul edilemez hareketten dolayı Üsküdar Amerikan Lisesi olarak her şeyden önce Ulus Musevi Lisesinden ve tüm Musevi cemaatinden özür dileriz" denildi.

'MEB SORUŞTURMASINA DESTEK VERİYORUZ'

ÜAL ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı'nın olayla ilgili başlattığı soruşturmaya destek verdiklerini, gerekli cezaların verildiğini ve turnuvadan çekildiklerini de vurguladı.

TÜRKİYE YAHUDİ TOPLUMUNDAN TEŞEKKÜR

Özür açıklamasının ve ziyaretin ardından Türkiye Yahudi Toplumu'nun sosyal medya hesabından da şu mesaj paylaşıldı: "Geçen hafta okulumuz ile ÜAL arasındaki dostluk maçında meydana gelen olay ile ilgili, ÜAL öğrenci ve yöneticileri 21 Mart Salı sabahı okulumuzu ziyaretleri sırasında derin üzüntülerini bildirmişler ve özür dilemişlerdir. Göstermiş oldukları pozitif yaklaşım ve üstlendikleri sorumluluk anlayışından dolayı ÜAL camiasına teşekkür ederiz."

'TARİHİ GERÇEKLER KONUSUNDA BİLİNÇLENMENİN ÖNEMİ...'

Türkiye Yahudi Toplumu, "Umudumuz ve dileğimiz bu kabul edilemez olayın, sadece ÜAL öğrencilerinin değil, tüm gençlerimizin, velilerimizin ve eğitim camiamızın tarihi gerçekler konusunda bilinçlenmelerinin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha ortaya konulmasına vesile olmasıdır" ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)


ÜAL'ın açıklamasının tam metni şöyle:

"147 yıllık geçmişten gelen güçlü geleneği, geleceğe taşımayı hedefleyen Üsküdar Amerikan Lisesi, uyguladığı evrensel ve yenilikçi eğitim sistemiyle ilham kaynağı ve örnek olmak amacıyla daha iyi bir gelecek için çalışmaktadır. Öğrencilerimizin dengeli, paylaşımcı, katılımcı, bütünsel düşünen bireyler olarak yetişmeleri bizler için özel bir önem arz etmektedir. Bu kapsamda ait olduğu toplum ve dünyadaki kültür, din, dil ve etnik kökenlerin bilincinde olan, bunlara saygı gösteren ve değer veren, çağımıza yön veren olayları anlayan ve bu olayların etkilerini küresel boyutta analiz edebilen, sosyal sorumluluk bilinciyle, ülkesini ve dünyayı daha yaşanabilir bir ortam haline getirerek çevresine değer katma gayretinde olan bireyler yetiştirmek önceliğimizdir.

Tüm bu nedenlere istinaden, vakit kaybetmeden aldığımız ilerleme kararını ve okul olarak attığımız somut adımları paylaşmak isteriz.

Milli Eğitim Bakanlığı disiplin yönetmeliği ve kuralları çerçevesinde derhal soruşturma başlatılmış ve gerekli cezalar verilmiştir. Ayrıca yine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan resmi soruşturma süreci devam etmekte olup, Üsküdar Amerikan Lisesi tarafından bu sürece tam destek verilmektedir.

25 yıldır düzenlenen Dostluk Futbol Ligi organizasyonunun kurucu okulları arasında yer alan Üsküdar Amerikan Lisesi olarak, söz konusu eylemin gerçekleştiği gün turnuvadan çekildiğimizi duyurmuştuk. Kararımızı 16 Mart 2023 Perşembe günü itibarıyla resmî olarak da komiteye iletmiş bulunuyoruz.

21 Mart 2023 Salı sabahı okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle Ulus Musevi Lisesini ziyaret ettik. Ziyaretimizde, en içten özürlerimiz ile bu olaydan duyduğumuz tarifsiz üzüntüyü dile getirirken ayrımcılığın her türüne karşı eğitimin okulumuzun en önemli ilkelerinden biri olduğunu ve bu doğrultuda önlemler alındığı ifade ettik. Üsküdar Amerikan Lisesinde antisemitizm konusunda her zaman sıfır tolerans politikası izlendiğini de paylaştık.

Böyle üzücü bir olayın tekrar yaşanmaması için gönüllü öğretmen, öğrenci, çalışan ve mezunlarımızdan oluşan alt eğitim komisyonları ile kapsamlı çalışmalar yapılmasına karar verilmiştir. Mevcut eğitim müfredatımızda her türlü ayrımcılığa karşı unsurlar bulunmakta ve eğitim felsefemiz gereği titizlikle uygulanmaktadır. Uzattığımız dostluk elini sıkan, bu müfredatın geliştirilmesi hakkında bize destek vermeye hazır olduklarını ifade eden Ulus Musevi Lisesine, yapıcı tutumlarından dolayı teşekkür ederiz.

Bu çalışmaların yanı sıra rehberlik bölümümüz psikolojik desteğe ihtiyaç duyan tüm öğrencilerimiz ve çalışanlarımızın yanındadır. Üsküdar Amerikan Lisesi, köklü eğitim geleneğinin temelinde yatan insani, toplumsal ve etik değerleri korumayı misyon edinmiş ve bu ilkelerle nesiller yetiştirmiş bir okuldur. Gururla savunduğumuz bu değerlere aykırı hiçbir söz, düşünce ya da eyleme, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da izin verilmeyeceğini, buna asla tahammülümüzün olmadığını ve böyle bir olayın bir daha yaşanmaması için gerekli tüm tedbirlerin alındığını bir kez daha belirtmek isteriz.

Yaşamı güzelleştirmenin yolu, ayrım yapılmaksızın yapıcı çözümlerle herkesin ortak faydada birleşmesinden geçmektedir. Bu da onurlu, eşit, sürdürülebilir ve daha yaşanılabilir bir dünyanın olmazsa olmazıdır."

Öne Çıkanlar