UYAK2023, 5.Uluslararası Yeraltı Kazıları Sempozyumu ve Sergisi 9-10-11 Mart 2023'te İstanbul’da düzenlenecek

UYAK2023, 5.Uluslararası Yeraltı Kazıları Sempozyumu ve Sergisi 9-10-11 Mart 2023'te İstanbul’da düzenlenecek
Yayınlanma:
A+ A-
UYAK2023, 5.Uluslararası Yeraltı Kazıları Sempozyumu ve Sergisi TMMOB Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı birlikteliği ile 9-10-11 Mart 2023'te İstanbul’da düzenlenecektir.

Artı Gerçek - Bu yıl 5.'si düzenlenecek olan Uluslararası Yeraltı Kazıları Sempozyumu (UYAK), TMMOB Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi tarafından 1994, 2007, 2013 ve 2018 yıllarında toplam dört kez gerçekleştirilmişti. UYAK İstanbul Metrosu kazılarının başlaması ile birlikte metro ve tünel kazılarındaki gelişmelere paralel olarak gerçekleştiriliyor.

uyak2023-1.jpg

UYAK Sempozyumu, metro ve tünel projeleri başta olmak üzere yeraltı madencilik kazıları, su-atık su tünelleri, baraj tünelleri vb. yeraltı kazıları ile ilgili bilimsel ve teknik gelişmelerin ve sorunların, konunun ilgili tarafları ile; belediyeler, kamu kurumu temsilcileri, yüklenici firmalar, makina-ekipman üreticileri ve mühendislerin bir araya geldiği bilimsel ve teknik bir platform niteliği taşıyor.

UYAK2023, 5.Uluslararası Yeraltı Kazıları Sempozyumu ve Sergisi TMMOB Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Dairesi Başkanlığı birlikteliği ile 9-10-11 Mart 2023'te İstanbul’da düzenlenecek. Kentleşme ve genişleyen şehirler ile birlikte artan altyapı ve toplu ulaşım talebi şehir içi yeraltı kazılarına olan ihtiyacı da beraberinde getirdiğinden hareketle, UYAK2023'ün teması, "Geleceğin Şehirleri, Şehir Tünelciliği ve Yeraltı Kazıları" olarak belirlenmiş.

uyak2023-2.jpg

Yeraltı Kazıları Sempozyumu'nun İstanbul'da yapılmasının en önemli sebebi ülkemizde ve dünyada metro projelerinin en yoğun uygulandığı şehir olmasıdır. İstanbul, 2022 yılında dünyada aynı anda en çok metro projesi inşaatı devam eden şehir olma özelliği ile öne çıkmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 98,7 km’lik 10 raylı sistem projesinin (8 metro: 97,6 km, 1 tramvay: 1,1 km ve 1 füniküler: 0,8 km) yapımı devam etmekte, ayrıca geleceğe yönelik 74.5 km'lik HIZRAY projesi gibi yeni metro projeleri de planlama ve hazırlık aşamasındadır. Ayrıca Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından projeleri yürütülen 95 km'lik 6 metro metro projesi yapımı da devam etmektedir

Sempozyum yetkilileri, ulusal ve uluslararası katılımcı delegeler ve bilim insanlarının geniş bir katılımı ile bilimsel ve her açıdan teknik donanımla desteklenerek gerçekleştirilmesi planlanan sempozyuma, tüm tünelciler, madenciler, mühendisler, üretici firmalar, yükleniciler, belediyeler, kamu kurumları ve tüm sektör bileşenleri ile ilgililer davet ediliyor. (Kültür Sanat)