Valiliğin izin verdiği HDP bayraklarını, emniyet 'yanlışlıkla izin verilmiş' diyerek kaldırdı

Valiliğin izin verdiği HDP bayraklarını, emniyet 'yanlışlıkla izin verilmiş' diyerek kaldırdı
Yayınlanma:
A+ A-
HDP Eş Genel Başkanı Sancar’ın katılımıyla Van’da yapılacak kongre için partililerin Van Valiliği'nden izin alarak astığı bayrakları, emniyet, ‘Yanlışlıkla izin verilmiş’ diyerek kaldırdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın katılımıyla Van’da yapılacak 3’üncü Olağan Kongresi için partililer, bayrak asmak için Van Valiliği'nden izin aldı ancak emniyet, "Yanlışlıkla izin verilmiş" diyerek asılan bayrakları kaldırdı.

HDP Van İl Örgütü, 23 Aralık'ta Urartu Oteli’nde 3’üncü Olağan İl Kongresi’ni gerçekleştirecek. Eş Genel Başkan Mithat Sancar’ın da katılacağı kongre için HDP, kentin çeşitli yerlerine bayrak asmak için valilikten izin istedi. Valilik Hukuk İşleri Şube Müdürlüğü tarafından elektronik imzalı belgeyle bayrakların asılmasına izin verildi.  

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Valilik’ten alınan iznin ardından belirlenen güzergahlara partililer tarafından bayrak asılmaya başlandı. Bayrakların asılmasının ardından polis, valilikten alınan izni yok sayarak, asılan bayrakları kaldırdı. Partililerin verdiği bilgiye göre, Emniyet, "Elinizdeki belge imzalı değil. Bize herhangi bir talimat gelmemiş. Valilik yanlışlıkla izin vermiş" gerekçeleriyle asılan bayrakları söktü.   

Valilikten alınan izne rağmen HDP'nin astığı bayraklar sökülürken, geçtiğimiz ay yapılan AKP il kongresi için ise kayyım atanan Van Büyükşehir Belediyesi personellerinin belediye araçlarıyla AKP bayraklarını kentin birçok noktasına asmıştı.

HDP'nin konuya ilişkin gün içinde açıklama yapması bekleniyor.